Tartu Postimees: Kui tilgad püksis, on häbenemine kurjast

Tartu Postimees: Kui tilgad püksis, on häbenemine kurjast

Tartu Inkotoa nõustaja ja Tartu Ülikooli kliinikumi närvikliiniku neuroloogiaosakonna õde Ester Vatsk julgustab Tartu Postimehes uriinipidamatust mitte häbenema ja abi saamiseks spetsialistide poole pöörduma.

“Inimesed varjavad seda probleemi kaua. Mõned loobuvad vee joomisest. Teised sulguvad koduseinte vahele. Kolmandad nuputavad välja vahendeid, toppides püksi kas tualettpaberit või midagi muud, millest võiks nende meelest abi olla,” kirjutab 19. novembri Tartu Postimehes ilmunud artikkel.

Kliinikumi närvikliiniku neuroloogiaosakonna õed Ester Vatsk ja Kaja Lestsepp märgivad, et jah, uriinipidamatus on väga delikaatne probleem ning sellest häbenetakse rääkida isegi perearstile.

Ometi ei erine mure ükskõik millisest muust tervisemurest, millega tohtri poole pöörduda. Kui spetsialistiga kõik läbi arutada, leiab kindlasti paremad lahendused kui need, mida eespool kirjeldatud.

Inimene saab tagasi ka eneseväärikuse, paranevad sotsiaalsed suhted ja läbisaamine pereliikmetega.

Ilmaasjata valehäbi

Senini on neuroloogiaosakonna õed Ester Vatsk ja Kaja Lestsepp, samuti füsiorapeut Krista Ankru nõustanud peamiselt kliinikumi neuroloogiaosakonna patsiente. Õe vastuvõtule on oodatud aga teisedki, kui neid on suunanud kas perearst või mõne teise eriala arst.

Iga patsiendi puhul püüavad õed kõigepealt põhjusele jälile jõuda ning siis jagada individuaalseid soovitusi: mida muuta elustiilis, kuidas arendada sisemiste põielihaste tunnetust ja treenida just õigeid lihaseid või kuidas põie mahtu suurendada.

Loe Postimehe artiklit lähemalt siit.

Tartus on kõik abivajajad oodatud konsultatsiooni saamiseks Inkotuppa Puusepa tänav 2, kus lisaks Ester Vatskile aitab pidamatusele lahendusi leida ka teenindaja Karin Laugamets (pildil).

Tartu Inkotoa tööajad: E-T 10-18, K-N 9-15. Lõuna 13.00-13.30. Telefon: 731 8534. Nõustamine on tasuta, aeg tuleb vaid eelnevalt kokku leppida.