NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Meestele

Meestel on kõige sagedamini esinevaks uriinipidamatuse sümptomiks pidev tilkumine. Tavaliselt on see tingitud asjaolust, et suurenenud eesnääre ei lase põiel tõhusalt tühjeneda ja põide koguneb palju uriini. Nii muutub põie sein lõdvaks ja uriini valgub aeglaselt kogu aeg. Meestel võib uriinipidamisvõime ajutiselt väheneda ka pärast eesnäärme lõikust, ehkki tavaliselt aasta möödudes olukord paraneb. Vanuse kasvades ei sulgu meeste kusejuha enam piisavalt efektiivselt ning pärast urineerimist võib veidi uriini ka pükstesse voolata. Kuigi meeste põiepidamatus on tunduvalt rohkem levinud kui arvatakse, on paljudel meestel sellest siiski raske rääkida. Kolmandikul eesti meestest kulub terve aasta enne, kui nad jõuavad oma pidamatusprobleemiga arsti juurde. Paljud mehed varjavad probleemi ka iseenda eest – ei tunnista sümptomeid, ei lähe arstile, ei tarvita ravimeid või meestele loodud pidamatustooteid. Suurt rolli meeste tervisekäitumises mängivad lähedased ja nende soovitused. Kuna aja jooksul pidamatus järjest süveneb, siis on olemas lahendusi, mis võimaldavad pidamatusele vaatamata muretult igapäevaste tegevustega jätkata.

Mehed peavad oma tervise eest hooltsema!

Meeste põiepidamatus on väga levinud – iga kaheksas mees kannatab selle all mingil eluperioodil. Pidamatusel võib olla mitmeid põhjuseid, kuid üks levinumaid on suurenenud eesnääre. Eesnääre hakkab sageli suurenema üle 50-aastastel meestel. Vanuse kasvades suureneb ka uroloogiliste kasvajate risk.

Aasta eest valminud rahvusvahelises küsitluses paistab Eesti silma sellega, et meie mehed usaldavad arste ja soovitavad neid ka teistele. 70% vastanutest arvas, et arstiga on lihtne pidamatuse teemal rääkida. Samas käivad eesti mehed end liiga harva arsti juures kontrollimas. Enamasti minnakse arsti juurde mingi muu probleemi tõttu ning visiidi lõpus mainitakse muuseas: „Ja tegelikult on kusemisega ka väike mure…“. Levinumad sümptomid, mille korral tuleks arsti juurde pöörduda: – peate öösel tualetti kiirustama – tunnete vajadust tihti urineerida – alustate uriini väljutamist korduvalt – tunnete urineerimisel ebamugavust, valu või põletustunnet – tunnete, et pole põit täielikult tühjendanud – uriinis on verd – vahetult pärast tualetis käimist esineb tilkumist

Enne raviga alustamist on vaja kindlaks teha, mis on uriinipidamatuse tekkepõhjus, sest vaid õige diagnoos tagab efektiivse ravi. Perearst hindab, kas pidamatus vajab täiendavaid uuringuid ning suunab patsiendi vajadusel edasi uroloogi või mõne muu spetsialisti vastuvõtule. Lisaks perearstile ja uroloogile oskavad ka Inkotubade spetsiaalse väljaõppe saanud konsultandid teavet jagada pidamatuse tüüpide, -raskusastme, treeningprogrammide ning erinevate pidamatuse abivahendite kohta. Samuti saab telefoni teel registreeruda tasuta nõustamisele.

Varasematest uuringutest on selgunud, et pidamatusel on meeste elule suurem mõju, kui nad arvaksid. Selleks, et igapäevaeluga muretult jätkata, peab pidamatuse korral kasutama spetsiaalselt selleks mõeldud tooteid. Need on õhku läbilaskvad, diskreetsed ja mis kõige olulisem – ei lase ebameeldival lõhnal levida. Eestis küsitletud meeste teadlikkus pidamatuse toodetest on teiste riikidega võrreldes väga madal. Läti ja Leedu mehed teavad, et spetsiaalsed pidamatustooted on olemas, kuid nende kasutamise protsent on siiski väga madal. Kõige sagedamini kasutavad mehed juhusliku tilkumise kaitseks WC-paberit, see on aga ebahügieeniline ja tihti ebapiisav.

Enne arstiga rääkimist on hea teada vastust järgmistele küsimustele:
*Kas peate tualetti kiirustama?
*Kas tunnete vajadust tihti urineerida?
*Kas tunnete vajadust urineerida ka öösiti?
*Kas alustate uriini väljutamist korduvalt?
*Kas tunnete uriini väljutamise ajal ebamugavust, valu või põletustunnet?
*Kas tunnete urineerimise järel, et te pole põit täielikult tühjendanud?
*Kas vahetult peale tualetis käimist esineb tilkumist?
*Kas teie uriinis on verd?

Et arstil oleks lihtsam diagnoois panna ja edasist ravi määrata, soovitame enne visiiti pidada urineerimispäevikut. Selle leiate siit.

Vaagnapõhjalihaste tugevdamise harjutused meestele.  Vene keeles Упражнения

Mehed, eesnääre on teie teine süda! – Meeste artikkel 05/2011 Signe Kalberg

Mees – kas sinu masinavärk töötab laitmatult? – tervis/postimees.ee, aprill 2019