NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Ravi

Enureesi raviga alustatakse 5.-6. eluaastast. Tähtis on lapse valmidus ja soov olla kaasatud raviprotsessi. Aktiivses ravis kasutatakse kas alarmaparaati, ravimit või kombineeritud ravi. Alustuseks tuleb külastada perearsti. Viimane võib anda saatekirja lastearstile. Inkotuba pakub tasuta nõustamisteenust järgmises.

Alarmaparaat


Alarmaparaadi kasutajatest ca 50-75% jääb kuivaks ja see toimib järgmisel põhimõttel: seade koosneb alarmist ja sensorist, mis on omavahel juhtmega ühendatud. Alarmi saab kinnitada pidžaama või särgi krae külge või õlale (kõrva ligidale, et laps signaali kuuleks). Sensor on klambri kujuga, mis võimaldab seda mugavalt lapse pidžaama või aluspükste külge kinnitada.

Juba vähene hulk niiskust aluspesus, mille külge sensor on kinnitatud, paneb alarmi tööle, laps ärkab ja õpib tasapisi voodit mitte märgama, vaid pissile küsima või ise pissile minema.

Süsteemi põhimõte on kuivaks õpetamine refleksi väljakujundamise kaudu. Alguses tuleb last WC-sse aidata, sest ta on ärganult segaduses, mida tirisemine tähendab. Alarmaparaadi “kõrvaltoimeks” on teiste laste häirimine, kui magatakse ühes toas. Aparaat on äärmiselt tundlik, hakkab helisema juba esimeste pissitilkadega ja võib ka tugeva higistamise korral lärmi teha.

Alarmpüksid võetakse kasutusele alates 6. eluaastast. Refleksi väljakujunemine võtab aega, et kuiv magamine kinnistuks. Ravi tulemuslikkust hinnatakse esmakordselt 4 nädala pärast. Üle 4 kuu ei ole aparaati soovitatav järjest kasutada. Alarmiaparaat sobib paremini sageli voodit märgavatele ja väikese põiemahuga lastele kuuendast-seitsmendast eluaastast.

Soovitus: püüdke võimalikult palju last kaasata tegevustesse nt alarmaparaadi helina valimine, millised voodit kaitsvad aluslinad on kõige mugavamad jmt.

Ravimid

Enureesi saab ravida ka tablettidega. Neid kasutatakse tavaliselt siis, kui aparaatravi ei ole edukas või ei sobi. Samuti juhtudel, kui minnakse kodust ära külla, laagrisse, vms. Tablettravi määrab arst.

Lastearstid ja Inkotoa koostööpartnerid

Lastearstide ja Inkotoa koostööpartnerite kontaktidid, kes tegelevad enureesi teemaga:
Tallinnas: Ülle Toots, lastearst, Tallinna Lastehaigla, Tervise 28, infotelefon 697 7113.
Tartus: Aili Traat, lastearst, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik, N. Lunini 6, infotelefon 731 8111.
spetsialist, kelle poole pöörduda alarm-aparaatide kasutamisega seoses: õde Elbe Hade, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik, telefon 731 9575 neljapäeviti kl 14-15

Toetavad tooted

Tänapäeval on müügil mitmeid voodit kaitsvaid aluslinu – kas lihtsalt kilest, osalise või suure imavusega. Vaadake lähemalt veebipoest või külastage lähimat Inkotuba.

Imavaid aluslinu on võimalik osta nii täis- kui ka soodushinnaga. Riigipoolsest toetusest saate lugeda siit. Täpsemat infot soodushinnaga toodete ostmise kohta küsige lähimast Inkotoast.

Enureesi nõustamisprojekti viib läbi MTÜ Inkotuba ja toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.