Milliseid põletike teste teha? (22.11.2016)

Milliseid põletike teste teha? (22.11.2016)

Küsimus:
Tere! Suur tänu teile vastuse eest! Küsiksin veel üle suguhaiguste kohta, mis põhjustavad kuse- ja suguteede põletikke – Mycoplasma genitalium ja Ureaplasma urealyticum. Haigekassa kulul tehti HPV, klamüüdia ja gonorra testid, mis olid negatiivsed, kuid mycoplasma g. ja ureaplasma u. teste saab teha vaid erakliinikus. Perearsti juures tehtud kiiruriiniproov näitas palju leukotsüüte (125), mis on põletiku tunnus. Külvi vastust veel pole. Kuna tuvastati tupepõletik (PAP test on ASC-US ja näitab samuti plaju leukotsüüte), ja on ka põletikutunnused (kollane paks voolus, pidev urineerimisvajadus, ebamugavus ja surve kõhu allosas), on vajalik ravi. Kuid metrodinasool ei ravi Mycoplasma g. ja Ureaplasma u., mida ravitakse antibiootikumidega. Sooviksingi teada kas peaksin nende patogeenide testid tegema? 3 a tagasi oli partneril Ureaplasma U., mille ta ravis välja. Mina ravi ei saanud, küll aga võisin nakatuda. Mul kaebusi polnud. Kuna tupe PH tase on 4,8 (ehk aluselisem kui peaks), kas 3 a tagasi saadud Ureaplasma U. võis vohama hakata ja pühjustab kuseteede- ja tupepõletikku? Hetkel tundub, et Flagyliga ravist ei piisa, kui põhjus on hoopis Ureaplasma U. Samuti lugesin, et paljud bakteriaalse vaginoosiga patsiendid kurdavada, et metrodinasooli ravi mõju puudub, või on lühiajaline. Mul pole ka bakteriaalset vaginoosi – KOH test oli negatiivne, voolus ei haise, sügelust ei ole. Tänan väga veelkord teid ja soovin kõike head.

Vastus:
Tere, ureaplasmat reeglina peetakse naise mikrogfloora norm bakteriks, seda võib esineda 60-70% naistest. Ja seda tekitajat ei peeta suguhaiguseks, kuid siiski naine kui kandja võib mehele selle üle anda. Tookord oleksite pidanud ikkagi koos mehega ravi tegema, ei ole oluline, kas teil olid kaebused või ei.

Meestel põhjustab see rohkem põletikke ja norm mikroflooras seda ei leita.

Kuna teie võite olla lihtsalt kandja ja mees on saanud põletiku, siis ravi vajalik igal juhul kahepoolne, ei piisa kui ainult mees ravib. Harvadel juhtudel see tekitaja võib põhjustada ka naisel kroonilist põiepõletikku(reeglina korduvad, ägenemistega), sel juhul vajalik ikkagi teha analüüs ja 10 päevane ravi (koos mehega) Doxycycliniga või lühem ravi Azitromütsiiniga. Mycoplasma genitalium peetakse suguhaiguseks ja seda peab ravima, reeglina tavaproovides seda ei võeta, kui ühtegi kaebust naisel ega mehel pole. Kui aga kaebused ja tekitaja olemas, siis vajalik mõlema ravi.

Kõige enam seostatakse Mycoplasmaga emakakaela põletikikuga (väljendub rohkes vooluses), vähem põiepõletikuga. Mehele annab ka erinavaid põletikke. Ravi on sama kui nagu Ureplasma puhul ja sel juhul soovitkas esialgu ikkagi Dozxycyclin ravi, eriti kui mõlemad tekitajad olemas.

DR Kadastik