Hormoonasendusravi müoomi korral (25.03.2013)

Hormoonasendusravi müoomi korral (25.03.2013)

Olen 55aastane naine ja tean, et mul on üleminekuaeg käes juba paar aastat. Minu günekoloog kirjutas mulle paar aastat tagasi hormoontablette ja neid võttes hakkas kergem. Tegin ära ühe kuuri(Activelle) 28 tabletti karbis, võtsin 1 tableti iga päev, kokku 28 päeva ja 4 kuud 1/2 tabletti, kõik sai korda. Nüüd on sellest möödas 3 aasatat ja hakkab uuesti paha tunne alakõhus ja unetus, närvilisus. Kas pean uuesti tablette võtma?
Lugesin netist, et kui on müoom, siis ei tohi seda tabletti võtta – mul on müoom, aga tollal oli ta korras, ja munasarjad ja emakas on ka alles.

Vastus: Hormoonasendusravi ei ole müoomi korral vastunäidustatud (aastaid tagasi tõesti ei lubatud). Mõningate uuringute põhjal on leitud, et sõlm võib kasvada suuuremaks, mõnede uuringute põhjal ei ole seda täheldatud. Sõlm võib ise kasvada ka ilma hormoonravita. Mõoomi korral soovitatakse 2 korda aastas käia günekoloogi juures ja jälgida müoomi. Kui klimakteerilised kaebused halvendavad elukvaliteeti, siis peab neid ravimeid võtma.