Emakakaelapõletik või põiepõletik? (16.11.2016)

Emakakaelapõletik või põiepõletik? (16.11.2016)

Küsimus:

Kas emakakaelapõletik võib anda põiepõletiku tunnuseid? Kogu aeg on pissihäda (öösel käin WCs 4-5 korda), kuid urineerimine pole valus. Tunnen ka alakõhus aeg-ajalt survet või pakitsust, nagu hakkaks menstruatsioon või oleks ovulatsioon, aga tegelikult pole. On tugevalt määriv kollane-hallikas vesisepoolne voolus (mitte tükiline), lõhn on hapukas, kuid mitte kalalõhn.

Muidu on tupp liiga kuiv seest, tavavoolus (läbipaistev) on kadunud. PAP test näitas ASC-US, HPV DNA negatiivne. Günekoloog määras Flagyl küünlad ja ütles, et kui 5 päeva jooksul sümptomid kaovad, ei pea lõpuni võtma (10 suposiiti on pakis). Ei maininud arstile põiepöletiku sümptome. Palun nõu kas piisab kui panen suposiite vähem kui 10 p kui sümptomid kaovad? Kas põletik võib tekkida külmetamisest (käisin ujumas puhkusel, pärast seda nagu suurenes voolus)? Kas põletiku võivad tekitada pesemata käed kui nendega häbememokki või tuppe seestpoolt katsuda? Kas bakterite  vohamine tupes võib jõuda ka põide ja tekitada pissihäda ja alakõhupaikitsust? Arsti juurde kutsuti tagasi 3 kuu pärast. Aitäh teile.

 Vastus:

Tere. Tupepõletik, põiepõletik või emakakaela põletik võib olla  omavahel seotud, kuna anatoomiliselt on organid hästi lähestikku. Kui arvate, et olete külmetanud, siis see võiks olla võimalik põhjus. Kindlasti peab teil võtma muidugi analüüsid ka suguhaigustele, loodetavasti see on ka tehtud. Flagyli ma soovitan ikkagi kõik ära panna, võib ju vahepeal  paar päeva kuni nädal vahet teha. Võimalik, et teil just tupe mikrofloora muutus, ärritus tupes võib mõjutada ka kusiti seisundit. Tehkegi nii, et kui olete kogu ravi teinud, siis vajadusel pöörduge günekoloogi juurde tagasi, esialgu ikka jälgige ka ennast. Kindlasti on oluline hügieen, soovitav on kasutada intiimpesuvedelikku (apteegist ostetud). Oluline on ka mehe hügieen ja mehe kaebused. Alati soovitav ka mehe kontroll meestearsti juures, pole välistatud hoopis ka mehel varjatud krooniline põletik.

Lugupidamisega
DR Kadastik