9. a pojal enurees? (07.02.2017)

9. a pojal enurees? (07.02.2017)

Küsimus:
Tere. Minul selline küsimus, et minu 9-aastasel pojal on enurees. Oleme teinud vereanalüüse ja muid asju mida perearst teeb. Käinud ka kirurgi juures vaatamas. kõik on korras. Vahepeal on nagu kõik korras ja siis mingil ajal algab kõik jälle uuesti. Öine voodi märgamine ei ole küll iga öö. Vahe peal on kuu aja jooksul ainult korra või kaks. Viimane kuu oli esimesed nädalad hästi ja siis kuu lõpu poole 5 päeva järjest. Saime saatekirja ja panime aja neuroloogile , kas oleks pidanud panema ka uroloogile. Nüüd ei teagi täpselt mis see õigem oleks. Tänan.

Vastus:
Tere! Teie 9 aastast poega tuleks proovida kindlasti aidata. Öine voodimärgamine selles eas häirib nii pereelu kui ka poja sotsiaalset lävimist. Miks voodimärgamine püsib, selleks soovitaksin konsulteerida lastenefroloogiga kas Tallinnas või Tartus. Eelnevalt võiks paaril päeval (näit. nädalavahetusel) ära mõõta pissi portsud ja kellaajaliselt kirja panna ka joogid, mis laps päeva jooksul tarvitab. Siis on ülevaade nii Teil kui arstil. Kuna voodimärgamine õnneks suhteliselt harv, siis võiksite mõelda, mis sellel perioodil teisiti kui kuiv periood. Pingelisemal perioodil võib lapsel olla põie tühjendamise häire. Sel ajal võite proovida lasta pojal õhtul pissida istudes ja ~ 20 sekundit hiljem veelkord pissida, et põis ilusasti tühjaks saaks.

Kindlasti tuleks jälgida vedeliku tarvitamist, sageli lapsed unustavad päeval joomise või võtavad vaid lonksukese. Kuna ei tea lapse kaalu siis täpsemalt vedeliku koguseid praegu arvutada ei saa.

Heade soovidega,
Aili Traat