4,5. a tüdruk pissib öösel voodisse? (11.03.2016)

4,5. a tüdruk pissib öösel voodisse? (11.03.2016)

Küsimus:
Tere, minu 4,5-aastane tütar pissib voodisse absoluutselt iga öö ja nii on olnud peaaegu viimased aasta aega. Perearst on öelnud, et ta on veel väike ja küll kasvab välja, samuti oleme jooksvalt teinud analüüse, et tuvastada, ega pole tegemist põletiku vms-ga. Mul on endal juba suur mure sellepärast, kuna laps ei saa öösel arugi, et voodisse pissib, vaid magab rahulikult hommikuni, kuni meie ta äratame ja duši alla viime. Kohati on pidamatust ka päeviti, eriti olukordades, kus ta tähelepanu on suunatud täielikult mingile muule tegevusel (aegajalt näiteks multika vaatamisel või põneva mängu mängimisel). Meil on tegelikult kaksikud, aga pidamatus on ainult tütrel, pojal pole sellega mitte ühtegi probleemi. Kuhu me peaksime lapsega uuringutele pöörduma või on see tõesti ise-enesest mööduv? Jään ootama teie vastust.

Vastus:
Tere! Öine voodimärgamine on väga sage probleem lapseeas. Enureesiks nimetatakse öist voodimärgamist alates 5-ndast eluaastast, enne seda võib lapsel voodimärgamine esineda, kuid seda ei loeta haiguslikuks. Miks voodimärgamine tekib, ei ole päris lõplikult teada, kuid kuivaksjäämises osalevad organismis mitmel tasandil (närvisüsteemi, hormoonide jne.) protsessid. Paljudel enureesi all kannatajatel lastel on üks ühine joon, nende uni on väga sügav ja nad ei ärka pissihäda ja märja voodi peale üles. Aja jooksul see paraneb.

Enurees esineb erinevalt ka ühemunakaksikutel.

4,5 aastane laps päeval enam püksi pissida ei tohiks. Kui probleem tegevusse süvenemises, siis saab seda kasvatusega reguleerida. Rääkige igaks juhuks oma perearstiga päevasest püksi sirtsutamisest. Vajalik oleks teada kas lapsel esineb kõhukinnisust, kas päeval pissi ports on eakohane, kas põis saab peale pissimist ilusasti tühjaks, kuidas on lapse vedeliku tarbimise harjumused. Vajadusel saadab perearst teie lapse konsultatsioonile suunata.

Heade soovidega,
Aili Traat