30a. naine, kauakestev põiepõletik (1.12.2014)

30a. naine, kauakestev põiepõletik (1.12.2014)

Küsimus:
Tere. Loodan et see on õige koht,kust asjatundjatelt nõu küsida. Nimelt olen mina üks see õnnetu, kes pidevalt põiepõletikuga hädas. Viimati oli mul umbes 1,5 aastat tagasi ja nüüd oktoobri lõpus tundsin taas, et pole õige ja viisin perearstile uriiniproovi ja sain teada et taas põletik. Raviks määrati Nitrofurantoin.Pidin võtma 10 päeva 3 tbl päevas (enesetunne oli sel ajal kehv,pidevalt uimane olemine) ja siis edasi 1 tablett päevas. 2 nädalat hiljem viisin uuesti proovi ja ikka näitas põletikku.Varem on ravitud Nolicin tablettidega. Eelmine nädal tundsin et nende tablettide söömise tagajärjel on tupeseene välja löönud ja pidasin paar päeva pausi ja ei võtnud tablette ja viisin reedel uue uriiniproovi ja sain teada, et ikka põletik sees. Tekib küsimus, kas need olid üldse õiged rohud, kui ma neid nii pikalt söönud ja põletikust lahti ei saa?Arst soovitas aina edasi süüa, 1 tablett päevas…aga see hakkab juba tervisele mõjuma. Kuulsin ühelt tuttaval t, kes samuti oli terve suvi põiepõletikuga hädas, et temal soovitati minna naistearsti vastuvõtule ja lasta teha ureaplasma analüüs, sest see pidavat ka kuseteedepõletikku tekitama. Tema sai ravi ja nüüd olevat põiehädad kadunud. Kas ma peaksin minema nüüd naistearsti vastuvõtule? Hetkel sain aja alles 5 veebruariks. See olukord tekitab masendust juba…söön ja miski ei aita. Pidevalt tunnen, et põis tuikab ja kardan, et kui neid rohtusid edasi söön, siis lööb jälle seene välja või midagi hullemat. Suvel tehti mul suguhaiguste analüüsid ja need olid korras. Hetkel on mõistus otsas, kelle poole ma pöörduma pean. Arst soovitab edasi süüa aga ma tunnen et nendest rohtudest kasu pole ja kas neid tohib üldse nii pikalt süüa?

Olen igasuguse nõuande eest väga tänulik. Tervitades.

Vastus:
Tere. Kroonilise põiepõletiku esinemisel võib tõesti tegemist olla ka ureaplasmoosiga. Ureaplasmat peetakse naise normaalse mikrofloora osaks, kuid teatud olukorras võib see tekitaja põhjustada eelkõige just kroonilist põiepõletikku. Seega soovitaks seda analüüsi võtta emakakaelast. Ravi on siis ka vastav, kui analüüs tõesti positiivne tekitaja osas. Kui seda pole, siis tegemist põletikuga, kus igakord ei tulegi välja konkreetne tekitaja.

Võib olla ainult leukotsüüte rohkem. Sel puhul vajalik ka mehe uuring, võimalik, et sealt hoopis tuleb mingi tekitaja välja. Seega mees peaks minema androloogi juurde, kui elate suguelu. Kui ikkagi ei leita kindlat tekitajat, siis oluline pikajaline ravi, mis võib kesta isegi pool aastat selle määrab kas perearst või uroloog. Antibiootikumide kõrvale peaks kindlasti profülaktiliselt võtma juurde tupeseene ravi, mille samuti määrab perearst. Lisaks soovitaks looduslikke preparaate nagu Canephroni, jõhvikatablette. Jooma peaks piisavalt vett ja kindlasti ka põieteesid.

Juhul kui olete suitsetaja, mõjutab see oluliselt tupe mikrofloorat ja põiele ärritus suurem.

Dr Kadastik