3 a tüdruk ei jõua õigel ajal potile? (05.01.2016)

3 a tüdruk ei jõua õigel ajal potile? (05.01.2016)

Küsimus:
Tere,
Olen 3a3k vanuse tüdruku ema ja meie mure seisneb selles, et ta ei tunneta ise ära, millal WC-sse pissile minna. Seda ütleb ta lõpuks siis, kui juba suur pissitilk on püksis ja püksid peab ära vahetama. Kakahäda tunnetab ilusasti ära, aga pissimist peab kogu aeg meelde tuletama, ise ta vetsu ei lähe, kui käekõrval ei vii. Mähkmevaba oleme me peaaegu aasta olnud, alguses nagu seda muret ei olnud, pigem on see nüüd viimase poole aasta jooksul tulnud. Öösel pole me viimased paar nädalat mähet kasutanud, aga pole veel siiamaani kuiva ööd ka olnud. Enne magamaminekut käime ilusasti pissil ära, aga öösel pissib teinekord mitu korda voodisse. Kas Te oskaksite anda nõu, kuidas saaksime püksi pissimise/tilgutamise murest lahti?

Vastus:
Tere!
Lapsed kasvavad ja arenevad pisut erinevalt. Laias laastus kõigepealt hakkavad lapsed potti kakama, edasi 1-2 aastane laps saab aru, et põis on täis ja siis läheb pissile.
2-4 aastaselt laps tunneb pissihäda ja õpib aru saama kui kaua ta võib kannatada, et õigel ajal kuivade pükstega tualetti jõuda. Öösiti peab laps kuivaks jääma hiljemalt 5 aastaseks saamiseks.
Vanuseliselt ongi Teie laps just päeval kuivaks jäämise õppimise eas. Suunake laps päeval 2-2,5 tunni tagant potile ja rõõmustage koos kui püksikesed kuivaks jäid. Kui teie laps kipub liiga pikalt kannatama, pissi portsud on suured, pöörduge kontrolliks perearsti poole. 3 aastase lapse 1 päevane pissi ports võiks olla 100-120 ml.

Veel soovitaksin kasutada lapse kasvule vastavat pissipotti või kui ta tahab suurel potil käia, siis kindlasti laste prill-lauda ja pingikest jalgade alla. Pissimine peaks olema hästi mugav.

Heade soovidega,
Aili Traat