10. a poisil ärevusest tilgad püksis-lastenefroloogile? (21.09.2016)

10. a poisil ärevusest tilgad püksis-lastenefroloogile? (21.09.2016)

Küsimus:
10. a poiss sirtsutab päeva jooksul pissi püksi ja harva esineb ka öist voodimärgamist. Ise põhjendab seda sooviga mitte käia koolis võõras WCs või öösel pimedas WC minemise kartusega. Loomult on laps ärev küll. Perearst ütles, et probleem peaks ise üle minema ja midagi ei ole vaja ette võtta. Päevasel ajal sirtsutades hakkavad aga riided haisema ja koolis on hakatud seda teiste laste poolt juba tähele panema ja narrima. Millise arsti poole peaks sellise asjaolude kirjelduse puhul pöörduma – neuroloogi, psühhiaatri vms?

Vastus:
Tere! Teie mure 10 aastase poja pärast on väga õige. Normide järgi peab laps päeval õigeaegselt kuivade pükstega tualetti jõudma 4 aastaselt. Öösiti peab voodi kuivaks jääma 5 aastaselt. Kui voodimärgamist selles eas on rohkem kui 2 korda kuus, loetakse seda juba enureesiks. Soovitaksin läbi perearsti pöörduda lastenefroloogile, kes kontrollib kusepõie töö, annab urineerimise soovitused, vedeliku tarbimise juhised, mida saate järgida.
Ärevus võib soodustada pidamatust, siin võiks aidata lastepsühhiaater. Enne psühhiaatri juurde minekut võib last testida psühholoog, võimalik, et saate häid nõuandeid ärevusega hakkamasaamiseks.

Heade soovidega,
Aili Traat