NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Insuldijärgne pidev urineerimisvajadus (11.11.2010)

Insuldijärgne pidev urineerimisvajadus (11.11.2010)

Meie peres on 77aastane voodihaige (insuldiga) naine, kellel on üks külg halvatud. Probleem ei ole pidamatus, kuid tal on ööpäevaringselt urineerimisvajadus ca 2-3 tunni tagant. Teda on siis vaja aidata potile. Vedelikku tarbib vähe ja uriinikogused on väikesed. Siit kaks küsimust.
1. Nii vähese vedelikutarbimise korral tundub sage (öine) urineerimisvajadus ebaloogilisena. Kas on mingeid lahendusi, mis aitaksid veidigi pikemalt vastu pidada?
2. Mähkmeid me pole saanud kasutada, sest ta nahk ei ole neid talunud, kuigi kreemitame, geelitame ja hooldame. Kurdab, et mähe juba enne märjaks saamist ajab hauduma, tuliseks ja teeb naha valusaks. Kas on olemas mingist ekstra õhulisest-“hingavast” materjalist mähkmeid, mida võiks veel proovida?

Vastus: Sagedasel urineerimisel võivad insuldijärgselt olla erinevad põhjused, mida lihtsalt kirja teel on raske eristada, samas aga oluline teada saada, sest ravikäsitlus on erinev. Võib esineda nn. üliaktiivset põit, see tähendab, et urineerimistung tekib tavapärasega võrreldes oluliselt sagedamini, sealjuures ka öösiti. Samas võib esineda aga ka põie mittetäielikku tühjenemist (osa uriini tuleb välja, osa aga jääb põide alles, selle võrra täitub põis kiiremini ja tekib ka kiiremini vajadus uuesti urineerimiseks). Inimene ise enamasti jääkuriini ei tunne, nii et subjektiivselt ei pruugi ta aru saada, kas põis tühjenes täielikult. Ka põiepõletik võib urineerimist sagedasemaks muuta. Vähesem vedelikutarbimine kindlasti olukorda ei paranda, sageli vastupidi, põiekaebused võivad isegi süveneda. Kuna ravi on erinev, siis selleks, et osata Teile nõu anda, peab üle kontrollima jääkuriini koguse põies ja tegema uriinianalüüsi, alles siis saab välja selgitada probleemi põhjuse ja seda vastavalt ravida. Üliaktiivse põie ja ka põiepõletiku puhul saab kasutada ravimeid, suure jääkuriini koguse korral on vaja see aeg-ajalt kateetriga välja lasta. Nii et soovitan Teil arsti poole pöörduda ja vastavad uuringud ära, vajadusel saab tulla ka minu vastuvõtule. Vastuvõtule registreerida telefonil 6 507 397, vajalik perearsti saatekiri.
Mis aga puudutab mähkmeid, siis tänapäeval on olemas väga erineva tegumoe ja materjaliga mähkmeid. Ka õhku läbilaskvaid ja nahasõbralikke. Parima ülevaate saamiseks soovitan pöörduda Inkotuppa, kus on väga lai mähkmevalik. Inkotubade aadressid ja lahtiolekuajad leiate www.kuivaks.ee lehelt.