Viieaastane poiss pissib sagedasti (05.02.2014)

Viieaastane poiss pissib sagedasti (05.02.2014)

Küsimus: Mul on viieaastane poiss ja ta 2 nädalat iga poole tunni tagant pissib, vahel ka iga kahe minuti tagant, öösel on rahulik, eelnevalt oleme paari kuu jooksul söönud antibiootikume angiini vastu ja palju haiged olnud, põiehaigus välistatud, said proovid tehtud. Kas peaks nõudma saatekirja uroloogi juurde või on asi lihtsalt närvides? Muidu on väga hea pidaja olnud. Pissi kogus on ka vähenenud.
Vastus: Kahjuks on kirja teel Teile keerukas vastata. Neid lapsi, kellel on tekkinud sage pissimine, käib minu vastuvõtul päris palju. Enamik nendest lastest on täiesti normaalse või isegi suurepoolse kusepõiega, kuid nad katkestavad pissimise enne ära, kui põis tühjaks saab. Teine osa lapsi, keda on kindlalt vähemuses, vajavad põie lõõgastamiseks ravimite abi. Kindlasti on vaja jälgida lapse vedelikutarbimist, et see oleks küllaldane. Ei soovita juua gaseeritud jooke.
Kuidas Teie lapse kusepõis töötab, saab perearst vaadata ultraheli uuringul. 5aastase lapse ühekordne uriini ports peaks olema 150-180 ml. Kui Teie poeg tualetti läheb, las ta pissib istudes, peale pissimist jääb potile edasi istuma ~20 sekundiks ning seejärel pissib veelkord, kuid mitte punnides. Kui teistkordsel urineerimisel veel pissi tuleb, võib eeldada, et Teie laps kiirustab liialt tualetist väljatulekuga. Kui tundub, et põis on väikesepoolne, võiksite lapse tähelepanu kõrvale juhtida ja vaadata, kuidas ta kannatada saab. Vahel lahendab see olukorra. Kui ikkagi laps jääb sageli urineerima, pöörduge palun perearstile abi saamiseks.