Teismelise vaktsineerimine emakakaelavähi vastu (20.05.2010)

Teismelise vaktsineerimine emakakaelavähi vastu (20.05.2010)

Kas on mõeldav, et tänapäeval saab teha emakakaelavähi ennetuseks süste 11 a. Tüdrukule? Miks ma seda küsin: minu tütar, kellel avastati emakakaela pahaloomuline kasvaja (adenocarcinoom) ja tema perearst soovitas teha tema tütrele ehk siis minu lapselapsele need ennetavad süstid. Lapselaps 11aastane. Tahan teada, kas temavanustele juba võib teha või peaks ikka ootama mõned aastad? Ja kui tohib, siis kes peaks need süstid tegema, perearst ütles, et tema käest on võimalik neid süste osta ja neid vaja kolm teatud aja möödudes. Kas ma arvan õigesti, et selliseid asju peaks soovitama günekoloog ja kas selliseid süste kompenseerib ka haigekassa?
Vastus: Emakakaelavähi ennetuseks soovitaksin kindlasti vaktsineerida. Igaks juhuks küsisin ka meie haigla lastehematoloogi dr. Mikkeli arvamust, mis ühtis eelpool öelduga. Vaktsinatsioonid tuleks teha enne suguelu alustamist. Siinkohal peate küll ise otsustama, millal päris õige aeg on. Tüdrukud on nii erinevad, osa küpsed 12aastaselt, teised jälle 18-selt. On ka öeldud, et vaktsineerida võib veel kohe pärast suguelu alustamist, kuid parem ikka ennetavalt.
Vaktsineerimisega tegeleb perearst, hetkel minu teada haigekassa kompensatsiooni ei ole. Kui Teie tütretütar veel lapseohtu, saate oodata ja võib-olla mõne aja pärast tuleb haigekassa kompensatsioon ka.