Hemorroidid (19.07.2010)

Hemorroidid (19.07.2010)

Olen määrinud hemorroidile saialillesalvi peale ja ikka ei aita. Kuidas ennetada hemorroidide tekkimist? Kui soovin tulevikus veel 1 last, kas siis tekivad uuesti hemorroidid?
Vastus: Hemorroidid ehk päraku veenikomud on pärasoole lõpposa ja päraku piirkonna veenilaiendid, millede tekkimist põhjustab rõhu tõus pärakupiirkonna veenides. Sageli on põhjuseks kõhukinnisus ja sellega kaasnev pressimine, raskuste tõstmine, pikaaegne istumine või seismine, rasvumine, rasedus ja sünnitus. Ravi võib olla nii konservatiivne ehk ravimitega kui ka operatsioon.
Milline ravi oleks Teile sobivaim, seda saab kõige paremini otsustada kirurg-proktoloog, kelle vastuvõtule soovitaksin pöörduda. Sageli pole siiski operatsiooni vajalik teha, saab kasutada apteegist saadavaid käsimüügiravimeid (küünlaid ehk suposiide või salve), mis vähendavad valu ja põletikulist protsessi. Proktoloog saab vajadusel soovitada ka teisi ravimeid. Samuti võib teha paar korda päevas sooja veega istevanne, mis leevendab kihelust, ärritust ja sulgurlihase spasme.
Hemorroidide profülaktikas on esmane õige toitumine, toit peab olema mitmekesine ja täisväärtuslik, samuti peab tarbima piisavalt vedelikku (vähemalt 1,5 l päevas). Väga tähtis on kõhukinnisuse vältimine.
Soovitav on süüa kiudaineterikast toitu. Piisava koguse veega tarvitatult pehmendavad kiudained roojamassi, vähendades sellega survet veenikomudele. Füüsiline koormus aitab lisaks vähendada rõhku veenides ja hoida ka kehakaalu kontrolli all. Vältida tuleks pikaajalist istumist ja seismist. Tualettiminekut on soovitav mitte edasi lükata ja soole tühjendamisel vältida tugevat pressimist.
Kas järgmise raseduse ajal ka hemorroidid probleemiks on, on raske ennustada, kuid raseduse ajal suurenenud surve tõttu pärakuveenidele on hemorroidide tekke riski kindlasti suurem.