Diski prolaps – kas uriinihäirete põhjustaja?

Diski prolaps – kas uriinihäirete põhjustaja?

Küsimus: Olen 47-aastane naine (ülekaaluline). Sel talvel tundsin tugevat äkilist valu alakõhus, mis oli nii tugev, et isegi kõndida ei saanud. Tugev valu taandus, kuid püsima jäi häiriv valu alakõhus ja lisandus alaseljavalu. Arvasin, et tegemist on hormoonspiraali nihkumisega või mingi günekoloogilise probleemiga, sest ka veritsus oli kestnud mitmeid nädalaid juba. Mingil hetkel lisandusid ka kerged uriinihäired (aga võib-olla oli see ka minu vähesest joomisest, sest liikuda, sh wc-potile istuda, oli meeletult valus ja ehk ma alateadlikult hoidsin end tagasi igasugusest tegevusest, mis mingit liigutamist kaasa tõi). Perearst saatis mind günekoloogi juurde kontrollile, kes võttis PAP proovi ja tegi ultraheli uuringu (tupe kaudu), midagi patoloogilist ta ei leidnud. Seljavalu aga süvenes ja tehti kompuuteruuring, mis  tuvastas mul 5 nimmelüli diski prolapsi. Selleks ajaks oli alakõhuvalu/krambitunne kadunud. Jäänud oli seljavalu, mis tegelikult liikus jalas järjest allapoole. Valuvaigistid, aeg, kõndimine ja harjutused tegid oma töö ja sain enam-vähem seljavalust lahti (kogu see periood kestis 2,5 kuud). Nüüd aga olen tundnud jälle alakõhuvalu. Esialgu umbes nädalajagu päevi justkui kergeid torkeid all vasakus alakõhus, aga nüüd 4 päeva on olnud selline imelik tunne jälle alakõhus – justkui pakitsus, tung wc-sse minna, tuim valu-pressitunne alakõhus (kusagil sees, ei oskagi lokalisatsiooni määrata) Kui, siis on vist mingid valuaistingud pigem torgetena tuntavad vasakul pool alakõhus). Samas valus urineerida ei ole. Uriinihulk on kuidas kunagi – vahel rohkem, vahel vähem. Eriti tugev survetunne on, kui laman kõhuli voodis. Ja 1 päev pärast seda kõhuvalu tekkimist hakkas jälle seljavalu ka. Võtsin 2 päeva Vimovo tablette, mis valu vähendasid ja hetkel on seljavalu minimaalne. Käisin just perearstil (1 päev enne nende tugevamate alakõhuvalude/pressi tekkimist). Ja ma talle ei maininud neid eelnenult olnud alakõhutorkeid, rääkisin oma RR pidevast kõikumisest ja väsimustundest, mis viimasel ajal on olnud. Ta tegi mulle vereanalüüsi ja täna sain vastuse, et kõik näitajad olid normis.

Minu küsimus on, et kas diskiprolaps võib anda sellist alakõhu valu- ja pressitunnet ? Kirjeldasin pikalt eelnevalt seda talvel minuga juhtunud olukorda just selleks, et siis sai ka kogu see minu haigeolemiseperiood alguse kõhuvalust (meenutab menstruaalvalu). Kuid sellist (uriini)pakitsustunnet ma ei mäleta, et oleks alguses olnud. See pigem kaasnes juba tugevnenud jalavaluperioodiga. Või võib olla tegemist siiski mingi günekoloogilise probleemiga ja peaksin jälle günekoloogile pöörduma? Lisainfoks veel nii palju, et mulle on tehtud 5 aastat tagasi linguoperatsioon, mis tegelikult minu probleemi ei lahendanud. Hormoonspiraal Mirena on mul olnud nüüd 5a+3a. Viimastel aastatel on ka sagenenud veritsemised (mingit regulaarsust ei ole). Mingit voolust ei ole. Mingeid ravimeid regulaarselt ei tarvita. Kas te oskate arvata, mis probleemiga minu puhul tegemist võib olla?

Vastus: Tere, Lugedes teie kaebusi ja tehtud uuringuid, siis jääb mulje, et probleemi põhjuseks võiks olla selja haigus. Diskiprolaps võib anda ka valu alakõhtu ja rohkem muidugi selja piirkonda.  Kui günekoloog vaatas teid läbi UH-ga ja kõik oli korras, siis võiks seda ka usaldada. Kui kunagi asetatud ling küll pole palju aidanud, siis aastaid hiljem ei saa ka see midagi halba põhjustada. See, et ling pole teid aidanud  võiks suurem põhjus olla ülekaalus. Mirena spiraaliga võivad esineda aegajalt veritsused mis ei ole regulaarsed, see pole ka teie kaebuste põhjuseks.

DRKadastik