5aastase enurees (27.12.2013)

5aastase enurees (27.12.2013)

Küsimus: Tütar saab 5aastaseks. Juba paar kuud on probleeme pissimisega – tuleb püksi päeval ikka mitu korda, öösel samuti. Praegu on öösel ja kui kuhugi lähme kodust välja mähe all. Oli vahepeal probleeme lasteaias. Üks poiss olla kiusanud ja terroriseerinud. Pissiproov oli korras. Soovin lasta teha ka proovi, mis näitaks kas veresuhkruga võib olla probleeme (lapse isaisa on diabeetik). Tihti on uriin väga spetsiifiliselt paha haisuga. Proovisime ka Urofortet. Käime psühholoogi juures. Siiani ei midagi. Varem ei olnud probleeme. Käis ilusti potil ja ka öösel ärkas ise. Siis hakkas nii, et algus tuli püksi ja ülejäänud potti. Ise räägib, et ei tunne, kui pissihäda tuleb. Täitsa ise ka nutab tihti juba, et nii juhtub! Endal mõistus juba otsas… Küsisin ka saatekirja perearstilt põieuuringutele.
Vastus: Püksipissimine ja voodimärgamine on nii vanematele kui ka lastele raske mure. Kahju, et Teie alles 5aastaseks saav laps juba muretseb selle pärast. Kirjutate, et uriin lõhnab vahel halvasti, kas Te sellel perioodil olete teinud lapsel pissiproovi ja ka külvi mikroobidele? Seda saate perearsti juures teha. Uriin hakkab lõhnama, kui seal on palju mikroobe.
Veel võiksite paaril vabal päeval ära mõõta lapse pissiportsud, et teada saada, kas lapse põis töötab normaalselt. Kui lapsel pissimise sagedus liiga harv, tuleks ta suunata ~2-2,5 tunni tagant pissile. Kindlasti jälgida, et laps joomisest ei loobuks. Praegu päkapikkude aeg, proovige last positiivselt ja julgustavalt motiveerida päeval kuivaks jääma. Kui päeval kõik korras ja öine voodimärgamine jääb püsima, siis tuleb seda ravima hakata peale 5aastaseks saamist. Rääkige perearstiga, et vajadusel suunaks ta Teie lapse nefroloogi vastuvõtule. Võib-olla ta on seda juba teinud, kuna soovite põieuuringut.