NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

5-a. tüdruku igaöine alla pissimine? (31.10.2014)

5-a. tüdruku igaöine alla pissimine? (31.10.2014)

KÜSIMUS:

Tere,
Minu tütar, 5,4-aastane, pole siiani veel öist allapissimist lõpetanud. Kuna see on igaöine ja ka mitu korda öö jooksul, pole temalt veel öist mähet ära võtnud. Kas see on viga? Õigemini küll, sel suvel tegin proovi ja pidasin vastu 2 kuud, kuna aga pissimine jätkus igal öösel, andsin alla. Vahel pissis ühe korra, siis jälle 2 korda öö jooksul ja mõnikord tuli ka hommikune piss voodisse, seega kolm korda. Mida peaksin kõigepealt ette võtma? Kas mähkme kasutamine võib segada öist pissipidamist?
Me ei ela Eestis, olen suhteliselt meeleheitel, sest kardan, et just mähkmete edasi kasutamine takistab tal öist allapissimist tunnetada. Samas mähkme ära võtmine viib mind ka endast välja, sest öö jooksul mitu korda linasid vahetada on väga väsitav. Pealegi laps ise ei tunne, et ta märg on ja ta on ikka väga märg.
Ette tänades!

 

VASTUS:

Tere!
Vabandan väga, et minu vastus viibinud on. Mõistan Teie muret. 5-aastane tüdruk juba päris suur. Öine voodimärgamine on väga sage probleem selles eas lastel. Kuna Teie laps märgab voodit igal ööl, siis tõenäoselt vajab ta ka ravimite abi.

Esialgu mida saate teha, on reguleerida vedeliku tarbimine, see käib vastavalt lapse kaalule. Kui Teie tütar kaalub 20 kg, siis peab ta saama tassist/klaasist joodavat vedelikku kokku 1 liiter. Sellest 700 ml enne kella 16:00, ülejäänud 300 ml õhtupoolikul ja 2 tundi enne magamaminekut ei joo üldse. Minu kogemuse järgi küllalt palju lapsi saavad voodimärgamisest lahti just küllaldase joomisega. Õhtune jook ei tohi olla piim, gaseeritud jook, tsitruseliste mahlad. Õhtusöök ei tohiks olla väga soolane, valgurikas, pigem rohkem taimne.

Õhtune urineerimine peaks olema rahulik. Kui Teie tütar kipub kiirustama tualetist välja, siis võiks ta õhtul pissida 2-s järgus, see tähendab pissib ära, jääb potile istuma, loeb 20-ni ja pissib uuesti. Pott peaks olema lapse kehale vastav, jalad toetuma maha või pingikesele.

Võiksite ära mõõta päevased pissi portsjonid, need peaks olema 150-180 ml. Kui portsjon suurem, saatke laps päeval 2-2,5 tunni tagant pissile. Väikese põie puhul kaaluge arsti juurde minekut.

Kui lapsel on kõhukinnisus, tuleks seda ravida. Kõhukinnisus soodustab öist voodimärgamist. Mähkme äraharjutamist alustage siis, kui tekivad kuivad ööd, esialgu 1 ööl nädalas ja edu puhul suurendate mähkmeteta ööde arvu. Valige endile kõige sobivam mähkmeta nädalapäev.
Kui kuiv öö, siis kiitke last ja ennast.

Edu soovides,

Aili Traat