5-a tüdruk pissib öösel alla? (15.09.2015)

5-a tüdruk pissib öösel alla? (15.09.2015)

Küsimus:
Tere. Minu viieaastane piiga pissib alla igal ööl ja nii kaks kolma korda öö jooksul ka lasteaias lõunaune ajal pissib ta aga mitte alati nii kaks kolm korda nädalas. Kuni eelmise aasta sügiseni maadlesime tema kõhukinnisusega, aga see probleem on nüüdseks lahendatud.

Ööune ajal kasutame mähkmeid.
Kas kasutada alarmpükse või on tal ravimeid vaja.

Vastus:
Tere! Kahjuks ei saa ma Teile üheselt vastata. Alarmpükse ei soovitata 5 aastaselt veel kasutada. Arvestades laste arengut, eriti öösel põie venitamise tunnetust ja virgumiskeskuse küpsust, soovitatakse alarmpükse 6-7 aastast alates.

Kuna Teie lapsel oli kõhukinnisus ning sellega kaasneb sageli eakohasest suurem kusepõis ning peale pissimist põie tühjendamise häire – jääkuriin, tuleks see ära kontrollida. Seda saab teha väga lihtsalt ultraheli abil. Osa ravimeid on vastunäidustatud, kui lapsel jääb peale urineerimist põide suur hulk pissi.

Perearsti kaudu saab ultraheli uuringule või siis nefroloogi juurde. Sealt edasi saab otsustada edasise ravitaktika.
Kuna ma ei tea lapse kaalu, siis ligikaudne tassist joodava vedeliku tarvitamise soovitus oleks 1 liiter päevas, sellest enne kella 17:00 5 x 150 ml ja õhtune vedelik 2 x 150ml, viimased lonksud 2 tundi enne magamaminekut.

Vedeliku tarbimise saate siduda söögiaegade ja päeval tualetis käimistega. Lapsed selles eas on mänguhimulised ja unustavad päeval joomise, mis soodustab öist voodimärgamist.

Enne perearsti juurde minekut võiksite ära mõõta lapse pissi portsud, mis päeval peaksid 5 aastasel olema 150-180 ml.

Heade soovidega,

Aili Traat