4aastase uneaegne voodimärgamine (20.10.2010)

4aastase uneaegne voodimärgamine (20.10.2010)

Mul on suur mure oma äsja 4-aastaseks saanud poja pärast. Päevasel ajal hakkas poiss ise potil käima pisut enne 2-aastaseks saamist ja sellega muret pole. Aga uneajal – nii öösel kui enamasti ka päeval, on voodi ikka märg. Suvel juhtus päevaune ajal allapissimist harvem. Ööd olid küll kõik eranditult märjad. Sügisel läks poiss lasteaeda ja seal oli 2 nädalat kõik korras, nüüd on aga nädala aja jooksul igal lõunauinakul alla pissinud. Kasvataja ütles, et poiss ei jää alguses hästi magama – sipleb ja niheleb ja siis tuleb väga sügav uni. Kuidas käituda – kui nii ööd kui päevauned on märjad? Kas püüda poissi iga une keskel üles ajada ja potile viia või kasutada mähkmeid – sest näha on, et pissiseks saamine teeb teda õnnetuks. Või lasta tal ikkagi öösel mähkmeteta magada ja lihtsalt edasi 1-2 korda öö jooksul linu ja riideid vahetada.
Vastus: Teil on tubli väike poja, kes on hakanud täiesti õigel ajal päeval potil käima. Lapsed õpivad 2-4 eluaasta vahel aru saama, et neil on pissihäda ja tuleb minna tualetti. Selles vanuses on lubatud, et päeval mõnikord tuleb sirts püksi.
3-4 aastastest lastest suur hulk jääb öösiti kuivaks, kuid arsti seisukohalt ei ole midagi veel halba kui öösel voodi märjaks saab. Haiguslikuks peetakse öist voodimärgamist ehk enureesi alates 5 eluaastast. Selles eas on uni väga sügav ja laps ei tunne läbi une, et põis on täis. Esialgu lasteaed oli võõram ja seetõttu uni ka erksam. Praegu võiksite kasvatajalt paluda, et ta hoiaks teie pojal silma peal ja saadaks koos teiste lastega kindlasti tualetti. Osa elavaloomulisi lapsi ei käi pissil, vaid lähevad mängima. Lõunase joogi võiks teie laps saada pärast lõunauinakut. Õhtul enne magamaminekut peaks poeg istudes pissima, siis ta ei katkesta pissimist enne, kui põis tühi on.
Hea oleks kui te pojale õhtusöögi kõrvale ei pakuks piima, gaseeritud jooke, tsitruseliste mahlu, need suurendavad öise pissi hulka. 1-2 korda öösel lapse äratamine või linade vahetamine väsitab nii Teid kui last. Saadaval on vedelikku imavad linad, võiksite neid proovida. Lapse kasvades võib probleem iseenesest laheneda, kuid mure püsimisel pöörduge oma arsti poole, tema suunab teid vajadusel spetsialistile.