4a poiss pissib lasteaias lõunauinaku ajal? (31.10.2014)

4a poiss pissib lasteaias lõunauinaku ajal? (31.10.2014)

KÜSIMUS:

Tere, Olen lasteaiaõpetaja. Nimelt on mul rühmas kohe 4. aastaseks saav poiss. Probleem seisneb selles, et septembri teisest poolest hakkas laps lõunauinaku ajal alla pissima. Leppisime kolleegidega kokku, et anname talle vähem juua, kontrollime vetsus käiku ning ajame teda lõunauinaku ajal üles, et vetsu minna. Rääkisime ka lapsevanemaga, et uurida, kas ka kodus toimub öösel voodimärgamist. Lapsevanem väitis, et mitte. Rääkisime ka lasteaia tervishoiutöötajaga ning tema omakorda lapsevanemaga ning soovitas tal lapsega perearsti poole pöörduda. Nüüdseks pole asi muutunud vaid lisaks pissimisele laps ka kakab lõunauinaku ajal alla. Rääkisin lapsevanemaga ka sellest ning nüüd tunnistas ta, et ka kodus on alla pissimine ja kakamine siiski mureks, aga ei näinud selles samas ka midagi imelikku. Mina kui õpetaja ei saa võtta last ja minna arstile, seega kirjutangi, et teada saada, mis võivad olla alla pissimise ja kakamise põhjusteks?
Ette tänades!

VASTUS:

Tere!
Tänan küsimuse eest. Oma igapäevatöös näen, et kasvatajatel jääb pisut vähe aega, et aidata kaasa lapse urineerimis- ja roojamisharjumuste kujundamisel. Seda rõõmustavam oli Teie kirja lugeda. Loodan, et vanemad on lapsega arsti juures käinud ja probleem hakkab lahenema.
Päevase une ajal voodimärgamise taga võivad olla erinevad haigused, neist sagedasem kuseteede põletik. 2-4 aastased lapsed hakkavad tunnetama urineerimistungi ja õpivad ära millal tuleb minna tualetti et püksid kuivaks jääksid.

Öist voodimärgamist kui häiret, diagnoositakse alates 5-ndast eluaastast. Vaatamata lapse vanusele peab väljutatud uriini hulk olema eakohane ja pärast urineerimist põis tühi, seda on lihtne perearsti juures kontrollida.
Kindlasti ei tohi piirata vedeliku tarbimist, küll aga võib laps saada osa lõunasöögi juurde planeeritud vedelikust peale ärkamist. Vedeliku piiramine päeval suurendab osadel lastel öist voodimärgamist.

Kirjutate, et laps on hakanud päevase une ajal roojama, selle põhjuseks võib olla kõhukinnisus ja roojamistungi mahasurumine. Kõhukinnisusega lapsed pissivad reeglina kiirustades ja ei tühjenda oma kusepõit, mis omakorda põhjustab voodimärgamist. Soovitaksin jälgida, et Teie rühma poiss käiks tualetis kõigil kordadel, kui lapsed plaanipäraselt peaksid pissile minema. Enne uinakut võiks urineerida istudes, siis tühjeneb poisil põis paremini.

Vanematega head koostööd soovides,

Aili Traat