4-a. tütar pissib voodisse? (18.11.2014)

4-a. tütar pissib voodisse? (18.11.2014)

Küsimus:

Tere. Minu 4-aastane tütar pissib öösiti ja lasteaias lõunaund tehes juba viimased paar kuud voodisse. Tean, et alla 5-aastaste laste puhul pole see veel problem, kuid oli periood, kus ta ei pissinud üldse alla ja nüüd äkki pissib. Ja koguaeg. Oleme käinud ultrahelis mis oli korras, tegime vereanalüüsid, mis näitas et tal on solgetõbi – tegime ravikuuri ära, kuid ikka pissib voodisse. Pean mainima veel ära, et pissi on väga kange (lausa vänge) haisuga. Mida teha? Kas lihtsalt rahuneda ja oodata millal välja kasvab?

Vastus:

Tere!
Aitäh küsimuse eest. 4 aastaselt tõepoolest võib veel juhtuda, et laps öösel märgab voodit. Sellegipoolest soovitaksin perearstiga nõu pidada. Eelkõige selles osas, kas lapse põie suurus on eakohane, kas peale pissimist on põis tühi. Seda saab teha lapse pissi portsjonite äramõõtmisel ja UH uuringul. Te kahjuks ei kirjutanud täpsemalt mida ultraheliga vaadati. 4-aastane laps on veel lühikest kasvu, tualetis käies soovitan kindlasti laste prill-lauda ja pingikest jalgade alla, et pissimine oleks hästi mugav. Jälgida ka, et laps potilt liiga kiiresti ära ei tuleks ja pissimist pooleli ei jätaks. Kui lapsel on kõhukinnisus, siis see ka soodustab voodimärgamist, rääkige sellest ka oma perearstiga, et seda ravida.
Soovitan Teil oma tütrega uuesti pöörduda perearstile ja vajadusel saab tema teid edasi suunata laste nefroloogile kas Tallinnas või Tartus.

Heade soovidega,
Aili Traat