4 a tüdruk märgab pükse potilt ära tulles? (16.09.2015)

4 a tüdruk märgab pükse potilt ära tulles? (16.09.2015)

Küsimus:
Tere!
Mure on märtsis 4. aastaseks saanud tüdrukuga. Umbes kaks kuud tagasi hakkas ta pärast tualetis käimist püksi tilgutama, nüüd juba mõnikord päris niristab. Seda ei juhtu igal käimisel, küll aga juba iga päev. Kuidagi tunne on, et ei pissi kõike korraga ära. Varem sellist probleemi pole olnud. Öösiti peale 2.aastaseks saamist alla pole pissinud. Perearstile pissiproov mitu korda viidud, põletikku ei näita. Milles võiks probleem olla?

Vastus:
Tere! 4 aastane laps on juba päris suur ning peaks jõudma õigel ajal potile ja püksikesed peaksid jääma kuivaks.
Saan Teie murest nii aru, et tütar küll läheb potile, kuid pärast pissimist potilt ära tulles märgab pükse. Last nägemata ei saa kindlalt vastata, aga üheks põhjuseks on, et lapsed käivad nende jaoks liiga kõrgel WC potil ning vajuvad “potti sisse”. Niisuguses asendis pissimisel satub osadel lastel piss tuppe ja voolab sealt potilt ära tulles välja püksikestesse. Selle vastu aitab laste prill-laua kasutamine ja pingikene jalgade alla, et lapse keha oleks pissimisel õiges asendis.

Võiksite oma murest veelkord perearstile rääkida, et ta lapse üle vaataks, ka pissuvahe, et olla kindel, et seal mingit punetust, liitekesi ei ole.

Kuidas laps põie tühjendab, saab kontrollida ultraheliga, mis on lapsesõbralik uuring. Vajadusel saab perearst Teie lapse suunata lastenefroloogi vastuvõtule.

Heade soovidega,
Aili Traat