3aastase öine voodimärgamine (22.09.2011)

3aastase öine voodimärgamine (22.09.2011)

Mul on 3-aastane tütar ja ta pissib voodisse. Õhtuti kell 19.30-20.00 ma talle juua ei anna ja magama läheb 20.30-21.00, enne käime veel pissil ära ning kell 23 või 24 käime jälle tualetis ja ka iga pisikese häälitsuse peale ärkame, et minna WC-sse, aga ikkagi pissib ta öö jooksul 1-2 korda voodisse. Ka lasteaias tuleb ette voodisse pissimist, kuigi ma olen keelanud kasvatajatel talle enne uinakut juua anda. Mida me saaksime tema heaks teha?
Vastus: Lapsed arenevad ja küpsevad erinevalt. Osa lapsi jääb tõepoolest öösiti kuivaks 2-3 aastaselt, kuid teistel võtab see aega. Selles eas on uni sügav, laps ei ärka põie venituse peale ja ka kusemisvastane hormoon ehk desmopressiin ei tööta veel nii kui hilisemas eas. Nagu kõndima või rääkima õppimine võtab aega, nii ka kuivaksjäämine.
Laps peab öösiti kuivaks jääma 5-ndaks eluaastaks. Igaks juhuks, et olla täiesti kindel, et teie laps on täiesti terve, soovitaksin ära mõõta mõned lapse päevased pissi portsjonid ja rääkida perearstiga oma murest. Väga oluline on, et laps saaks päeval küllaldaselt vedelikku, siis ei teki õhtul janu. Vedeliku hulga ütleb teile perearst, see sõltub lapse kaalust. Õhtusel ajal ei soovita enam piima juua, see suurendab öise pissi hulka. Samuti jälgida, et laps potil rahulikult istuks, osa lapsi jätavad pissimise pooleli ja siis ei mahu öine uriin põide ära. Voodimärgamist soodustab ka kõhukinnisus, kui see probleemiks, tuleb ravida ning sageli kõhukinnisuse lahenemisel kaob ära ka öine voodimärgamine.