2aastase potihirm ja kakamise probleemid (12.09.2011)

2aastase potihirm ja kakamise probleemid (12.09.2011)

Minu mure seisneb minu 2aastases tüdrukus, kellel on kakamisega probleeme. Kui ta aastaseks sai, tekkis kakamisega probleem, oli verd sees ja kartis potile minna. See kestis u pool aastat. Arsti sõnul oli tal lõhe tulnud, sellepärast kartis kakale minna ja tuli verd. Lõpuks aitas probleemist lahti saada vaseliinõli, millega ta julges uuesti potile minna ja lõhe paranes.
Nüüd on uus probleem, et kuu aega tagasi langes tal pärasool peale kakamist välja, kuigi kaka oli pehme. Läksime kiirabisse, kus öeldi, et tuleb 6 kuud potist lahti õelda ja mähkusse lasta uuesti teha nii piss kui ka kaka. Pöördusin järgmisel päeval perearstile, kes ütles, et pole hullu midagi, lastel võibki pärasool välja langeda, kui kõht lahti või kinni või suur kogus tulnud või liiga kaua potil istunud. Perearst arvas, et ei pea harjutama mähkusse tagasi. Nüüd on sellest paar nädalat möödas ja laps kardab taas potil kakada ja hoiab kinni mitu päeva. On langenud pm iga kakamise peale jälle välja pärasool. Kakale saan ta ainult mikrolaksiga. Mida küll ette võtta?

Vastus: Aitäh küsimuse eest, see ei kattu küll päris minu erialaga, aga soovitatud on hoida lastel, kellel pärasool välja langeb, kõht võimalikult lahti. Laps võiks praegu tõepoolest püsti mähkmesse roojata, kuni ta sellest murest välja kasvab ja hirm poti ees meelest läheb. Soovitaksin teil pöörduda gastroenteroloogi vastuvõtule, kellega koos saate valida kõige otstarbekama ravi, mikrolaksi pikalt kasutada ei ole õige. Kahjuks ma ei tea kus Te elate, aga Tartus konsulteerib neid lapsi dr. Rägo.