13-a tüdrukul esineb öist märgamist? (15.09.2015)

13-a tüdrukul esineb öist märgamist? (15.09.2015)

Küsimus:
Tere! Meie 13-aastasel tütrel esineb ikka veel öist märgamist. Vahepeal on siiski olnud pikemaid perioode, mil märgamist ei esine. Varasemalt oleme kasutanud aparaati. Märgamine esineb, kui on emotsioone nagu suuremat põnevust/kartust. Viimatine suurem sündmus on olnud uude kooli minek. Enne seda ei olnud probleeme peaaegu pool aastat. Mida soovitate? Kas on rahvameditsiinis midagi mida vöiks proovida?

Vastus:
Tere! Teie tütar on juba teismeliseeas ja kindlasti öine voodimärgamine on talle väga häiriv.
Kindlasti tuleb jälgida vedeliku tarvitamist. Teadmata Teie tütre kaalu, soovitaksin juua 1,4-1,5 liitrit päeva jooksul, s.t. 4 toidukorra juurde 4 klaasi ja toidukordade vahele 3 klaasi vedelikku. Neid kordi võiks siduda tualetis käimisega, normaalne urineerimise sagedus on 5-6 korda päevas.

Kokku tuleb 7 joomiskorda, neist 5 enne kella 17:00 ja viimane 2 tundi enne magamaminekut. Vedelik on kõik, mida saab tassist juua. Õhtusöögi kõrvale ei sobi piim. Õhtusöök võiks olla mitte väga valgurikas.

Et anda veel täpsemaid juhiseid ja ravivõimalusi, oleks vaja teada lapsest rohkem. Palun pöörduge oma murega perearsti poole, eelnevalt võiksite ära mõõta 1-2 päeval uriini portsjonid (norm 400 ml). Sealt edasi saab juba otsustada, milline ravi oleks kõige otstarbekam või kas laps vajaks nefroloogi konsultatsiooni.

Rahvameditsiiniga abi ma ei tea olevat. See on kasutusel rohkem kuseteede põletike puhul.

Kiiret mure lahendamist,

Aili Traat