11-aastase uriinipidamatus ja seljapõrutus? (30.09.14)

11-aastase uriinipidamatus ja seljapõrutus? (30.09.14)

Küsimus:

11-aastane tüdruk käib sagedasti pissil, uriinitilgad tulevad ka püksi. Perearst tegi uriiniproovi, see on korras (põletikku pole). Tüdruk kurdab ka seljas kerget valu (ta armastab võimelda, tegi hundirattaid, saltosid ja ütles, et umbes nädal aega tagasi käis harjutust tehes seljast valu läbi). Kas on võimalik, et kerge uriinipidamatus on tingitud näiteks selja põrutusest, nikastusest?

Vastus:

Tere! Aitäh küsimuse eest. Selleks, et tekiks uriinipidamatus või muud põiehäired, peab selja trauma väga suur olema ja siis esineksid ka muud kaebused. Lastel võib päevane sage urineerimine ja püksi sirtsutamine olla tingitud urineerimise edasilükkamisest ja tualetti minekust viimasel hetkel, kusjuures urineerimine ise toimub kiirustades ning põide jääb jääkuriin. Teine võimalus on, et põis on liialt pinges, väikese mahutavusega ning põie sulgurlihas on nõrgavõitu.

Kumb variant teie lapsel on, ei oska kirja alusel öelda.

Palun mõõtke paaril päeval lapsel väljutatud uriini kogused. Pidage oma perearstiga nõu, tema saab ultraheliga kontrollida jääkuriini olemasolu või siis suunata kas Tallinnasse või Tartusse lastenefroloogi vastuvõtule.

Head paranemist,

Aili Traat