Suguelu alguse järgne põieärritus (19.12.2010)

Suguelu alguse järgne põieärritus (19.12.2010)

Olen 22aastane tütarlaps ja mul on järgnev mure – suvel seoses suguelu alustamisega ärritus põis. Perearst kirjutas põiepõletiku raviks Nitrofurantani, mis aitas. Septembri lõpus oli taas põiepõletik kohal, seekord palju hullem, perearst kirjutas raviks Berlocidi, mis ka aitas, aga paari nädala pärast oli jälle põiepõletik. Jällegi raviks Berlocid 3 päeva 2 x, nädalaga tulid alaselga, alakõhtu ja neerude piirkonda hirmsad valud, vasaku jala väliskülg valutas ka jalatallast puusani välja (mul on varem närvipõletik olnud – terve vasak pool valutas, arst ütles, et mingist kukkumise traumast), pöördusin traumapunkti. Ultraheli oli korras. Arst kirjutas Ciprofloxacin Sandoz-i. Taaskord läksin perearsti juurde, üllatuseks oli uriiniproov korras, aga mul siiski olid vaevused, perearsti õe sõnul pidid vaevused paari päeva jooksul üle minema. Järgmisena pöördusin günekoloogi poole. Leidis, et ärritus arvatavasti antibiootikumidest ja sain ravi, siis mõneks päevaks olid vaevused taandunud, aga mitte üle läinud. Mainin ära, et kõik testid olid korras, aga günekoloog ütles, et mul on mikroflooras bakter, mis alati seal olnud ja määras raviks Unosyn-i, mis ei aidanud. Käisin veel ühe günekoloogi juures, tema soovitas mul lihtsalt soojakotti, mis kahjuks ei aidanud. Esimene günekoloog kirjutas nitrofurantani profülaktilise ravi kaheks kuuks. Peale günekoloogilist ülevaatust on mul kogu aeg põiehäda, arvan, et ülevaatus omakorda jälle ärritas põiekaela. Valusid mul enam ei ole. Lihtsalt on kogu aeg täispõietunne ja WC-s käies eriti ei tule midagi või tuleb katkendlikult ja hiljem ikka põiekas. Joon ohtralt jõhvikamahla, kummeliteed, võtan urosepti 3 korda päevas ka nüüd.
Kas see pidev urineerimisvajadus, aga katkendlikult, on põiepõletike tulemus ja kas peaksin pöörduma hoopis uroloogi poole? Olen teadlik mesinädalate põiepõletikust, alguses arvasingi, et asi selles, aga viimane vahekord jäi septembrisse.

Vastus: Minu kui arsti jaoks kõik sümptomid klapivad, sest probleem tekkis Teil kohe peale suguelu alustamist. Kuna olete tarvitanud kõikvõimalikke ravimeid, siis praeguseks peabki olema uriinianalüüs korras. Teil on tegemist tugeva kusiti ärritusega ja see võib edasi levida ka teatud juhtudel kusepõie kaela, mis omakorda süvendab probleemi. Soovitan kindlasti kontrollida uroloogil, kuna ilmselt siin on siiski mittelahenenud probleemiga. Kindlasti on tarvilikud täiendavad uuringud ja analüüsid, kuid millised, otsustab juba spetsialist. Kuna olen praktikas paljude taoliste juhtumitega kokku puutunud, siis sellised probleemid vajavad pikemaaegset kontrolli ja vastavalt leiule ka ravi (mõnikord vajab seda ka püsipartner). Loomulikult võib anda taoline püsiv ärritus äkilist kusetungi ja vahel kaasneb sellega pidamatuse tunne, kuna kusetung on väga järsk. Seda veel kusepõie pidamatuseks ärge lugege, see on ravitav ja mööduv. Loomulikult ei saa ma siinkohal kõike kirjalikult selgitada ja iga eriarsti lähenemine probleemile on erinev.