50aastasel sunduriinipidamatus (05.02.2014)

50aastasel sunduriinipidamatus (05.02.2014)

Küsimus: Mul on põieprobleem. Arsti poolt öelduna sunduriinipidamatus. 7 aastat tagasi oli asi lihtsam, siis oli mul vaid köhides ja pingutades uriini leke. Tehti operatsioon, kus pandi mulle “ling”. Seekord on asi hullem: alustasin oktoobris arstil käimist ja koheselt peale analüüsi kirjutas arst mulle välja rohu – Driptane. Detsembri lõpuks polnud sellest rohust mulle mingit paranemise tunnust tekkinud, peale selle, et mu suu kuivas meeletult, isegi rääkimist segas. Kasutasin ka Medroli kilpnäärme poolt tekitatud silmade haiguse raviks. Kuid nii nagu oli enne Driptane võtmist, nii oli ka kolm kuud hiljem – WC-sse jõudsin ikka nii, et pool uriinist jooksis mööda sääri alla. Siis arst uuris kateetriga midagi, mille tulemus oli, et kõik on ok. Siis tehti mulle urodünaamika. Vastuseks oli, et operatsiooni teha on mõttetu, raviks kirjutati väiksemate kõrvaltoimetega ravim -Uroflow4mg. Ja arst saatis mind kabinetist ära sõnadega – rohkem ma millegiga aidata ei saa……olen neid tablette tarbinud nüüd pea kuu, mingil määral need aitavad. Öösiti ei jõua ma siiski kuivana WC-sse. Rohkem ma arsti vastuvõtule minema ei pea,s est nagu ta ütles – rohkem mind aidata ei saa. Tähendab, mul polegi enam inimväärset elu võimalik elada? Olen 50-aastane naine, tahaks ilma mähkmeteta elada.
Oskate mind aidata? Kõik analüüsid ja protseduurid, mis minuga tehti, panin siia kirja.

Vastus: Ma hästi ei mõista, kas tegemist on uriinipidamatusega ainult füüsilisel pingutusel või on see probleem kogu aeg. Sest ordineeritud ravimid on tõesti ka suukuivuse põhjuseks, need toimivad ka süljenäärmetele. Samuti ei ole selge, kas Teie pidamatuse probleemiga tegeles uroloog või günekoloog. Võib osutuda vajalikuks ka kusepõie vaatlus seesmiselt – tsüstoskoobiga.

Tegemist on uriinipidamatusega mitte ainult füüsilisel pingutusel, vaid ka niisama. Võin olla teel tualetti, kuid enne kui jõuan istuda potile on juba tilgad püksis. Sellisel juhul puudub ju füüsiline pingutus. Minu pidamatuse probleemiga tegeles uroloog, tema ütles, et aidata mind ei oska. Ja siit ka küsimus: uriinipidamatus on siis minul jääv? Ma mõtlen seda aega, kui tablettide mõju kaob. Kuigi 100 protsenti pole ka praegu tablettidest abi.

Vastus: ka minul tekib veel lisaküsimusi. Kas olete ka ülekaalus? Selleisel juhul tuleb tegelema hakata ka kehakaalu langetamisega stabiilselt, kuid aeglaselt, lisaks kindlasti igapäevane vaagnapõhjalihaste treening, lisaks tupekuuliga treening. Samaaegselt tuleks tarvitada ka medikamente. Milliseid just, seda on raske vastata, ilma patsient nägemata.