5-a poiss kakab püksi (02.02.2015)

5-a poiss kakab püksi (02.02.2015)

Küsimus:

Tere. Mul mure selles, et minu 5,5 aastane poeg kakab püksi. See probleem on olnud sellest ajast kui ta oli umbes 4-aastane. Vahepeal on perioode (need ei ole tavaliselt väga pikad, maksimum 2-3 nädalat), kus käib ise ilusti kakal ja kõik on nagu korras. Siis aga kakab iga päev püksi. Vahest 1 kord, vahest kuni 3 korda. Tal ei ole kakat palju püksis aga määrimiseks seda ka nimetada ei saa. Öösel muret pole. Ainult ärkvel oleku ajal. Kõhuvalu pole kurtnud ning kaka vedel ka pole.

Vastus:

Tere! Püksi kakamise murega tegeleb laste gastroenteroloog, kelle vastuvõtud on nii Tartus kui ka Tallinnas. Tartu Lastekliinikus on 2 gastroenteroloogi dr. Rägo ja dr. Uibo, kes tegelevad lastega, kellel probleemiks püksi roojamine.

Sagedasem põhjus püksi kakamisel ja roojaga pükste määrimisel on kõhukinnisus. Vahel võib kõhukinnisus olla “varjatud” ning kõhukinnisuse süvenemisel hakkabki kaka lekkima.

Kohe saate järgida dieeti, kus vältida peenleiba, valgest jahust tooteid (sai, saiakesed, makaronid jne.), rasvaseid praetud toite, vorstikesi, viinereid, suures koguses rõõska piima, magusaid jooke, maiustusi, šokolaadi, kakaod.

Suunake laps regulaarselt 15 minutit peale sööki potile vaatamata sellele, kas tal on kakahäda või mitte. Edasised täpsemad selgitused ja soovitused saate laste gastroenteroloogilt. Tartus järjekord 2-3 nädalat.

Head soovides,

Aili Traat