NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Haridus: Tartu Ülikooli arstiteaduskond (1983), erialane internatuur Tartu Maarjamõisa Kliinilises Haiglas, ordinatuur sama haigla uroloogia osakonnas (1988).

Ametikäik: Peaaegu 20 aastat töötanud erinevates haiglates uroloog-androloogina (TÜK Kirurgiakliinikus, Tartu Linna ja Maarjamõisa Polikliinikutes, erakliinikutes Tamme, Medex ja Elite).

Gennadi on paljude erialaühingute liige (Euroopa Uroloogide Assotsiatsioon, Eesti Uroloogide Selts, Balti Kirurgide Assotsiatsioon, Pharmaca Estica).

Küsimus: Tere! Olen 32 aastane naine. Mul on alati olnud probleeme, et kui joon vett või mõnda muud vedelikku, siis on mul vaja tunni jooksul vähemalt 3 korda WC joosta. Mul on kogemata olnud apsud, et ma pole WC-sse õigeaegselt jõudnud. Selline olukord hakkab tasapisi häirima minu elu. Satun paanikasse, kui ma ei tea kus lähim WC on. Ma väldin vee joomist kui olen valjas. Kas oskate mind palun aidata? Olen treeninud lihased, joon 2-3 liitrit vett päevas, väldin tee ja kohvi joomist. Alkoholi tarvitan väga harva. Mitte miski ei ole seni sümptomeid leevendanud.

Vastus: Teile vastata ja probleemile lahendust pakkuda on e-maili teel võimatu. Siin on palju aspekte, mis seda põhjustada võivad: vajalik oleks täita urineerimise päevik, milline on öine urineerimine, palju  on  olnud sünnitusi,  kuidas need kulgesid, loomulikult puudutab see ka seksuaalelu, jne, jne. Seega siin ilma erialaspetsialistiga silmast-silma kohtumata ei saaks nagu põhjuseni jõuda ja leida lahendust. Seega kindlasti on vajalik uroloogiline konsultatstioon ja just sellise uroloogiga, kes on nende probleemidega rohkem tegelenud.

Lugupidamisega

Dr.G.Timberg

 

 

Küsimus:
Tere, Kas saaksite täpsemalt selgitada millest tekib järeltilkumine ning kuidas sellest vabaneda? Kas saab ka ise midagi teha või peaks kohe ikka arstile minema?

Vastus:
Tere, see nõuab tervet suurt uroloogilist loengut, sest neid  põhjuseid on väga palju ja kuna pole selgust Teie vanuse osas, mida olete põdenud, kas on operatsioone teostatud jne. Seega saate ka ise aru, et see nõuab erialaspetsialistiga vestlust ja siis selle alusel teha vajalikud võib-olla anlüüsid, uuringud. Alles siis saaksin Teile lahti mõtestada Teie probleemi olemuse ja ka ravi.

Küsimus:
Teostatud eesnäärme eemaldamine seoses pahaloomulise kasvajaga 1,5 kuud tagasi. Arusaadavalt peab kannatama esialgu uriiinipidamatust, kuid ärritav on sellega seoses see, et tekib kusitis tugev kipitus tunne. Lamades ja istudes on kõik normis, aga kõndides, kui pidamist on raskem kontrollida tekib see tunne. Uriinikülv korras.

Vastus:
Tere, on vajalik tarvitada lihtsalt rohkem vedelikku, näiteks fütolüsiin pastat ja treenida pidamist, selleks on spetsiaalsed harjutused, mida leiab ka internetist. Peale operatsiooni võib parenemine võtta ligi aasta.
Lugupidamisega
dr.G.Timberg

Küsimus:
Tervist, küsimus selline, et sai käidud metsas kaitseväes ja vihmasel päeval üsna palju märja peal istutud, nädal hiljem vetsus käies kergelt tunda, et kuum on pissida, justkui uriin oleks kergelt tuline. Kuumus ja valu ei ole väga tugev, hetkel ~nädalaga on kergelt paremaks läinud, kuid siiski veidike kuumust/tulisust vetsus käies tunda, võimalik, et uriin on ka kergelt hägune (Võin eksida). Muid valusid ja hädasid ei esine, vetsus käin normaalselt. Kas tegemist võib olla Põiepõletikuga?

Vastus:
Tere, noortel meeste ei ole põie põletikku, see on väga harv ja haruldane, pigem, kaldun arvama, et siin on tegemist eesnäärme põletikuga ja see vajab juba erialaarsti konsultatsiooni. Reeglina saab seda diagnoosida juba rektaalsel palpatsioonil.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

 

Küsimus:

Tere. Olen 83 a. ja lisaks muudele haigustele (vereõhk, luude hõrenemine jm) leiti mul nüüd põiest interstitsiaalne tsüstiit (tehti tsüstoskoopia). Elu jooksul pole mul põieprobleeme olnud, kuid nüüd (juba mitu aastat) on nii, et pean käima pissil iga kahe tunni tagant ööpäevas ja vahel isegi sagedamini. Praegu veel põis ei valuta. Sellega seoses on mu ööuni muidugi puudulik. Mulle on öeldud, et  seda häda ravida ei saa ja et läheb aina hullemaks ning lõpuks on põis täitsa kuivanud. Kas tõesti ei saa midagi teha või on siiski keegi, kelle poole põõrduda (kas saatekirjaga või erapatsiendina)? Tänan.

Vastus:

Kõigepealt tekib küsimus, et kas teie diagnoos on saanud histoloogilise tõestuse ja tõesti kui iga 2 tunni tagant peab urineerima, siis seda nimetatakes üliaktiivseks kusepõieks. Alati annab mingit leevendust ja abi saada. Ilmselt on vajalik konsulteerida ja soovitan küsida perearstilt suunamist konsultatsioonile. Minu erapraksis on Tallinna Lasnamäe Tervisemaja III korrusel. Samuti töötan ka LTKHs.

Dr. Gennadi Timberg

Küsimus:

Tere. Olen 21. aastane noor naine, kellel on kaheksa kuud põiega probleemid olnud. Pidev täis põie tunne ja tihe wc-s käimine. Varasemalt samade sümptomitega põdenud klamüüdiat, kuid praeguseks naistearstil korduvalt käinud ning kõik analüüsid normaalsed olnud. Kui probleemid hakkasid olid ka pärast tualetis käiku tilgad püksis, kuid see probleem on kadunud, jäänud on täis põie tunne. Valusid kuskil ei ole. Perearstile korduvalt viinud uriiniproove ning on näidanud väga minimaalset põletikku. Selle vastu olen söönud Ciprinol tablette. Samuti käinud nii günekoloogilises kui ka kõhupiirkonna ultrahelis. Günekoloogilises ultrahelis kõik korras. Kõhu piirkonna ultrahelis öeldi, et vasakud neerukarikad u 1cm laienenud. Edasi pöördusin uroloogi poole, kes võttis uriiniproovi ning lasi teha kompuutertomograafia natiivis. Sealt leiti lisaks neerukarikate lainemisele 2,8×1,8 cm läbimõõduga komprimeeriva vedelikutihedusega, neeru kontuurilt veidi võlvuv moodustis. Uroloog ütles, et see moodustis ei saa olla minu probleemide põhjuseks. Uroloog soovitas teha 10 päeva NSAID ravi. Olen nüüd 10 päeva söönud ibuprofeeni, kuid kaebused ikka samad. Lisaks olen ka vedeliku tarbimist vähendanud, kuid see pole probleemi lahendanud.
Endiselt on koguaeg täis põie tunne ning see väga häirib igapäevast elu.

Vastus:

Tere, minu arvamus on, et Teil võib olla tegemist ühe kombineeritud põletikuga, kus protsessis on haaratud kusiti ja võimalik ka kusepõie kael. Siiski nendele küsimustele vastata emailitsi ei oska, siin on vaja esitada palju täpsustavaid küsimusi ,mis puudutavad ka inimese intiimelu ja seda pole kohane teha interneti vahendusel. Samuti ei  selgu Teie küsimuses ,kas Teil ka kusitist eraldi külvid on teostatud ja ilmselt näeks siin vajadust ka kusepõie instrumentaalse  uuringu järele vajadust, kui vastavad vastused on negatiivsed. Vajadusel võimalik minu konsultatsioon MedTim Erakliinikus, Lasnamäe Tervisemaja III korrus.

Küsimus:

Tere, doktor Timberg! Põiepõletikud olnud väikeste vahedega mitu aastat, tehtud kõikvõimalikke uuringuid ja kui kasvanud bakter, tehtud külv ja  saanud ka sellele õiget ravi, kuid alakõhus, kusiti piirkonnas ja  külgedel püsib pidev kipitus ka siis, kui uriinis miskit ei kasva. Kuigi  uriini proov on sageli väga hägune ja täiesti läbipaistmatu (proovi võtmise reeglid teada), on ribaanalüüs täiesti korras ja külv ei näita ka baktereid. Millest selline kipitus ja  uriini hägusus, kui proovid korras?

Vastus:

Tere, väga moodne on kõiki probleeme lahendada emaili teel. Mina olen nn. “vana kooli ” arst ja selleks, et Teile selles küsimuses vastata pean patsienti nägema, temaga vestlema  ja esitame teatud küsimusi, mida ei saa teha interneti teel. Antud kaebuste alusel saan öelda, et tegemist on siiski pigem kusiti põletikuga, kui kusepõie põletikuga. Ilmselt vajalik teostada lisaproove kusitist ja patsiendiga vestelda. Uriini hägusus aga viitab vähese vedeliku tarbimisele. Võite kasutada nn. fütolüsiin pastat, mis on ilma retseptita apteegis ja õpetus kaasas. Viimane on looduslik ja võimaldab tarvitamisel kuseteid loputada.

Küsimus: Tere!

Minu ema juba mitu aastat hädas oma põiepõletikuga mida ei saada välja ravitud. Esimesed korrad (aastaid tagasi) uriin ei näidanud midagi. Antibiootikumid  mõnikord aitavad – mõnikord mitte. Tahaks niiväga aidata tal sellest hullusest välja tulla. Suviti küll asi leebub aga sügiseti hakkab jälle kõik pihta. Rahvatarkused on samuti kõik läbi proovitud  kümneid kordi. Hetkel jälle põletik kuid seekord siis ainuke erinevus selles, et uriin näitas megakõrget põletiku näitajat. Hetkel siis jälle antibiootikum, rahvaravi jne. Kas on mingeid uuringuid mis teeks kindlaks mis tema kehaga toimub ja ravi mis aitaks? Mis uuringutele minna/ mida vaja teada saada ja mis oleks Teie soovitused edasiseks ?
Suurimad tänud juba ette kui süvenete minu muresse.

 

Tere,

loomulikult kui patsiendil on kaebused ja sagenenud urineerimine, peab seda ravima, aga vastavalt tundlikkusele. Peaks võtma uriinist  külvid ja selle alusel ka määratakse arsti poolt ravi. Kui on aga tegemist lihtsalt bakterite leiuga uriinis ja probleemi ei tekita, ei ole vajalik asümptomaatilist bakteriuuriat ravida, kuna see võib vanemas eas esineda. Loomulikult võiks konsulteerida ka uroloogiga ja vajadusel teostada ka kusepõie seesmise vaatluse. Loomulikult on oluline rohke vedeliku tarbimine, mis aga vanemas eas sõltub paljuski patsiendi kardiaalsest seisundist. Lõpliku põhjuse lahendamiseks  peab siiski konsulteerima erialaspetsialistiga.

 

Lugupidamisega

Dr.G.Timberg

Küsimus:

Olen mees 34a, tervis heas korras. Ei suitseta, ei joo.
Mure selline, et juba 10 aastat urineerin liiga tihti – kui tarbin vedelikku, siis 30 minutit hiljem pean urineerima. Tööpäeva jooksul urineerin kuni 8-10 korda.
Ei ole valus ja ei ole ka ühtegi teist muret. Öösiti ei urineeri. Olen käinud ka uuringutel kus ei leitud midagi, lasti kunstlikult põis täis ja siis lasin selle ise uuesti tühjaks. Kõik näitajad olid korras. Väga tüütu mure on. Äärmiselt pakiline on samuti, vahest pean auto kinni pidama, kuskil metsaserval, kuna lihtsalt ei kannata enam oodata, aga kogused on väiksed.

Vastus:

Reeglina on 8-10 korda suhteliselt normaalne urineerimise sagedus ööpäevas, kuid mis jääb Teie jutust kõlama on äkiline tung, mida ei saa  pidurdada. Ainult jutu põhjal seda selgitada ei suuda. Kuna olen siiski klinitsist oma erialal, siis on rida lisaküsimusi ja täiendav uuring, mida arst hinnangu andmiseks peab ise teostama, seega selles osas jään vastuse võlgu. Selge on see, et  Teie vanuses ilma põhjuseta ei teki järsku urineerimistungi tavasituatsioonis (välja arvatud rohke vedeliku tarbimine või diureetilise toimega jookide tarbimine nagu tee, kohvi, õlu, jne). Muidugi pole Teil vist teostatud ka urodünaamilist põie uuringut, seega jääb vastuseid veel nn õhku. Peaksite siiski erialaspetsialistiga veel konsulteerima (vajadusel NI test, jne androloog-uroloogil).

 

Lugupidamisega

Dr. G.Timberg

Küsimus:

Olen viimase ajal tähele pannud, et eriti just hommikuti, kui lähen tualetti siis hommikune uriin on kergelt hägune ehk pole läbipaistev. Päeva peale läheb uriin selgemaks nt kui joon palju vedelikku (vesi, kohv või mahl). Vahest harva on tulnud ette, et ka päeval on uriin selline hägune, muidu on toon normaalne, punane ega oranž ei ole.  Urineerimise alguses tuleb sellist natuke häguse tooniga uriini, mis hiljem läheb selgemaks. Uurisin internetist, et uriin peaks olema kogu aeg täiesti läbipaistev ning selge. Lisaks saan ka eesnäärme põletiku ravi (võtan Xatrali,  põletikuravi ja antibiootikumiravi on juba tehtud). Kas on võimalik, et uriini hägusust põhjustab ka eesnäärme põletik, mis on jälle tuure kogunud (kaebuseid ei ole), sest põletikuravi ajal ma ei pannud eriti tähele, et uriin oleks hägune olnud. Või tuleneb see sellest, et mingid soolad (Ca, Mg, oksalaadid) on millegipärast uriinis? Või hoopis peidab kuskil organismis ennast mingi sugulisel teel saadud infektsioon, mis seda hägusust tekitab?

Vastus:

Tavaliselt jääb uriin häguseks siis, kui on tegemist põletikuga. Jääb jääkuriin ja teinekord lihtsalt inimene ise ei hinda seisundit õieti. Hägusust võib anda ka väga väikesed uriini kogused. Muidugi võib hägusust kusemise alguses anda noorematel meestel, eriti  peale seksuaalset vahekorda esmane urineerimine (võimalik sperma osaline jäämine suguteedesse), samuti kui eesnäärmest mingil põhjusel on sekreet valgunud ja pidama jäänud osaliselt kusekanalisse, võib hetk olla uriin hägune. Sellele saab anda vastuse hommikuse esmase uriini uuring, kus on võimalik hinnata kusesoolasid, mis on välja sadenenud. Loomulikult pole välistatud püsivalt eesnääret lõõgastava ravi foonil sekreedi valgumine kusitisse eesnäärmest, kuid reeglina see valgub ikkagi kusepõide. Seega peale seksuaalset vahekorda võib osaliselt spermat valguda kusepõide,  mis urineerimisel võib anda hägusust. Sugulise infektsiooni ainult väga ägedas faasis on võimalik eritise teke ja valgumine sugutist, reeglina juba ilma urineerimata. Minu soovitus on ikkagi Teid ravinud arsti poole pöörduda ja antud probleemist rääkida ning loomulikult kontrollida probleemi püsimise korral.

 

Lugupidamisega,

Dr. G.Timberg

Küsimus:

Tere. Olen 26a naine, 3 last. Kirjutan seoses pideva vajadusega WC-sse minna, aga vahest istun tükk aega ja no ei tulegi midagi, aga tunnen, et on vaja ja lõpuks tükki ajaga punnitan ainult mõned tilgad. Valus ei ole. Kas võivad olla lihased nõrgad või oleks abi apteegi käsimüügi ravimitest. Kas oskate äkki midagi veel soovitada?

 

Vastus:

Pidev vajadus viitab kuseteede ärritusele ja esmasena viitaks see siiski mingile uretriidile ehk kusiti ärritusele. Kindlasti jääkuriini Teil ei jää, kuid on vajalik teostada eriarsti juures  uroloogil või nefroloogil uuringud ja selle alusel otsustada kas ja millist ravi vajate. Samuti peaks välistama sugulisel teel levivad infektsioonid ja teostama analüüsid. Kui on kahtlus põielihaste nõrkusele, siis peaks üldjuhul olema ka kusepidamatus, millest aga hetkel Teiepoolne informatsioon puudub. Enne ravimite tarvitamist oleks siiski vajalik täpsemalt probleemi olemust selgitada.

 

Lugupidamisega

Dr. G.Timberg

Küsimus:
Tervist! Olen 18-aastane noormees ja probleemiks on see, et pissihäda on kogu aeg. Iga mingi tunni-kahe tagant peab käima ja mingeid suuri reise ja asju ei saa teha. Busside-asjadega ka sõita enam ei saa, kuna tekib äkktunne et on vaja minna. Vaikselt hakkab eluisu kaduma, kuna olen käinud uroloogi juures, kust ei leitud midagi ja ka androloogi juures, kus leiti põiepõletik ning määrati ravi, kuid asi pole siiani muutunud. Mida ma veel proovida võiks? Asi on kestnud peaaegu aasta juba ja nii ei saa jätkata enam.

Vastus:
Tere, hetkel jään Teile küll vastuse andmata, miks Teie probleem pole lahenenud. Minu arvates peaks siin siiski olema tegemist ühe varjatud põletikuga, mis võib-olla on jäänud  hetkel  leidmata, sest väga harva on meestel siiski kusepõie põletik. Pigem võiks olla tegemist eesnäärme põletikuga ja seda pole just eriti kerge iga kord  leida kuna vahel on seis parem vahel hullem. Saaksin vastata objektiivsemalt kui isiklikult saan konsulteerida ja uurida aga lõpliku otsuse teete Teie ise.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

Küsimus:
Tere, austatud G.Timberg.
Olen saanud eesnäärmepõletiku ravi kuu aega. Kirjutati antibiootikume Ciprinoli 500mg 2x päevas ja 30 päeva. Ravi ajal polnud mingeid kaebusi, kõik paistis korras olevat. Pärast ravi umbes kahe nädala pärast kordus nostalgia, pärast urineerimist oli kõrvetav tunne alakõhus ja rõhumistunne pärakus, lisaks sellele oli uriin hägune. Olengi tähele pannud, et iga kord kui uriin on hägune, tekib põletustunne alakõhus. Kui uriin on selge, pole häda midagi. Nüüd on peale ravi mõned korrad olnud sama situatsioon, mida eelnevalt kirjeldasin. Androloogi juurde aeg on pandud. Kuid sinna saan heal juhul mõne kuupärast. Perearst arvas, et ravi ajal hoidis haigus ennast ohjes, kuid pärast ravi haigus ägenes ning perearst arvab, et põhjuse taga võib olla minu partner. Ka temal on nüüd günekoloogi juures aeg kirjas.

Kuna minul olevat abakteriaalne prostatiit (külv oli negatiivne) siis tahaks küsida, kas on võimalik, et eesnäärme haiguse taasägenemise põhjus võib olla partneri genitaalprobleemides (tupeseen vms) või siis lihtsalt ravi oli liiga lühike või vale ravim. Osad arstid isegi ütlevad, et krooniline prostatiit ongi eluaegne haigus, kus peab teatud aja tagant ravikuure tegema. Tahtsin veel lisaks küsida, kui probleemid sagedamaks lähevad, kas enne androloogi juurde jõudmist võib manustada näiteks  ibuprofeeni  (400mg), et põletikku rohkem alla suruda. Või näiteks midagi apteegi käsimüügist (jõhvika ekstrakti tooted vms) Õnneks hetkel veel sümptomid nii hullud ei ole, urineerides valus ei ole, samuti ejakuleerides. Häirib ainult vastik valu pärast urineerimist.

Vastus:
Tere, krooniline eesnäärme põletik on  küllatki raskesti ravitav,kuna  ei allu enamast kindlatele ravi reeglitele ja põhjus, kust haigus alguse on saanud võib olla mitmeid. Süüdistada  selles partnerit ei pea ma päris õigeks,  kui partneril on kõik günekoloogil teostatud analüüsid korras, suguhaigused korras, siis  kindlasti mitte. Pigem on probleem natuke teisest aspektist. Tavaliselt kipub nii olema, et mehed kellel on eesnäärme põletik ja kellede sekreet-ejakulaat viiakse partneri suguteedesse, tekitab partneril ärrituse-vooluse ja see omakorda vahekorda korrates võib küll ärritusi meespartneril esile kutsuda. Pigem arvan, et  Teie eesnäärme põletik ei ole veel välja ravitud ja seda millist ravi peaksite saama otsustab raviarst. Niipalju kui on arste, niipalju on ka erinevaid ravitaktikaid, mis on ka täiesti loomulik. Kui Teil on vaevused, siis ei peaks loomulikult valu kannatama vaid kasutada võib täiesti vabalt ibuprofeeni, mis reeglina ka kuulub eesnäärme põletiku raviskeemi, nagu soovitavalt ka eesnäärme masaazid. Arvan, et oma probleemidele saate paremini vastused, kui otse oma raviarstile  küsimused esitate, kirjutage probleemid üles ja vastuvõtul saate sellest vestelda. Mõnikord käivad vastuvõtul lausa partnerid koos ,et paremini lahti mõtestada probleem ja ravitaktika. Sellega, kas prostatiit on eluaegne haigus ei ole ma päriselt nõus ,kuid ,haiguse ravi on keeruline, vaheaegadega ja võib kesta aastaid.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere. Austatud dr. Gennadi Timberg. Sooviks väga teie jutule saada, sest kui häda kõige suurem, siis abi kõige kiirem. Veri uriinis, psa normis, külv negatiivne, 2korda põie tsüstoskoopia-ok, sekreedi analüüse olen andnud kahe erineva arstile juba 4-5 korda. Diagnoos R-31, psa 0,9 ng/ml, visuaalselt uriin ii. urineerimine ok, harva noktüüria 1kord, düskomfort lahkliha piirkonnas, obj.puhas, munandid ii, dre sagarad veidi turselased, valulikud, neerud kusepõis patoloogiata kt-2016a. Käidud dermatoloogi ja nefroloogi kontrollis, olulise leiuta. Arst kirjutas cyklokaproni500 2k päevas – ei võtnud kas tegin õieti? Mul on neid analüüside ja muude uuringute pabereid terve mapp juba täis. Olen vastuse eest ette väga tänulik. Elan Otepääl ja Tallinna sõit oleks keerulisem kui Tartu.

Vastus:
Tere, kui sobib siis saan Teid enda vastuvõtule registreerida järgmine nädal 25.07. Linnamäe tee 3. Lasnamäe Tervisemaja  3 korrus, MedTim Erakliinik. Hea on kui perearsti saatekiri on kaasas, siis saab toimetada haigekassaga. Panin Teid vastuvõtule 25.07. 2017 kell 14.30, kui ei saa siis andke teada epostile: info@medtim.ee, see on meie kliiniku eposti aadress ja kontakt või tel: 56880924

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Olen 23 aastane noormees. Probleem algas  kuskil märts-aprill, kui olin kaitseväes ning hakkasin tundma vahetevahel nõrka valu kubeme taga pärast urineerimist, mis juhtus umbes üks-kaks korda kahe nädala jooksul. Lisaks viibisin palju niiskes ning külmas keskkonnas (mets). Vahest panin tähele, et ka urineerimine oli sage, kuskil 5-6 korda päevas. Kuid mai kuus nagu asi paranes ning ei tundnud enam mingeid vaevusi, seega arsti juurde ei läinud. Juunis oli situatsioon, kus urineerimise ajal panin tähele, et uriin on kahtlaselt ebaselge, selline piimja värviga ning pärast seda esines ka kohe pakitsus alakõhus. Pärast seda ülejärgmine päev sain kohe arsti juurde. Tehti vereanalüüs, kus PSA tase oli 5, uriinis oli leukotsüütide tase kõrge, kuid uriinikülv oli negatiivne. Lisaks ultrahelis ei leitud midagi ning jääkuriini põide ei olevat jäänud. Diagnoosiks pandi prostatiit ja määrati kuuks ajaks antibiootikumid. Hetkel olen võtnud pool kuud antibiootikume ja enam mingeid vaevusi tunda ei ole. Küsimus siis selline, et kui mul uriinikülv oli negatiivne ehk abakteriaalne prostatiit, kas ma peaks siis antibiootikume edasi võtma või minema kiiremas korras uroloogi juurde, kes tegeleks siis põletikureaktsiooni uurimisega. Eriti murelikuks tegi mind PSA näit. Perearst ütles, et eesnäärme põletikuga võib see kõrgeks minna, lisaks mainis, et ma ei muretseks eesnäärmekasvaja pärast enne kui ma 40 eluaastatesse pole jõudnud. (Olen suur ülemõtleja ja hüpohondria ei ole minu puhul uus asi)

Vastus:
Tere, perearstil on õigus, PSA ei ole kasvaja spetsiifiline marker ja tõuseb ka põletikuga. Kui tõesti varasemalt on tegemist olnud ka eesnäärme põletikuga, siis võib tõesti tekkida ägenemine kui on olnud külmetus jne. Ei tasu sellepärast üle mõelda, kuna selliseid probleeme esineb ka teistel. On vajalik lihtsalt uroloogil-androloogil lasta teha täiendavad uuringud ja vajadusel raviskeemi pikendada. Kui perearst on määranud AB kuuri siis loomulikult on mõttekas ravikuur korralikult lõpetada ja seejärel siiski erialaspetsialistil  konsulteerida, et vältida jääknähtude jäämist. Praeguse mulje alusel jääb tõesti kahtlus võimalikule eesnäärme põletikule, Teie vanuses kindlasti pahaloomulise protsessiga eesnäärmes tegemist ei ole.

Lugupidamisega
Dr. G.Timberg

 

Küsimus:
Tere, olen 26 a. naisterahvas ja hädas põiega. Naistearstil korduvalt käinud ja uroloogil ka, nemad ei ole midagi leidnud, samas uroloog võttis ka ainult põie seest uriiniproovi, et põide sisse ei ole vaadanud? Hetkel kasutan rohte betmiga 50 mg, olen neid rohte kasutanud pea 2-nädalat. Algselt kui sai käidud uroloogil, siis sain põide 10-korda rohtu, see rohi võttis sellise kohese vajaduse ära. Aga praegu jälle sama seis, et ei miskit. Eriti kui autoga sõidan, tekib meeletu tung vetsu. Mul on see kestnud juba alates 2016. a. oktoobrikuust! Kas peaksin äkki neeruarstile minema? Ise juba olen ka hakanud mõtlema, et stress, kuna arstid arvavad seda. Milliseid uuringuid peaksin laskma veel teha? Lisan veel seda, et kui lähen vetsu, siis suurt midagi ei tule ja kui lähen 2-minuti pärast uuesti, siis tuleb nagu normaalne kogus kuskil 250 ml.

Vastus:
Tere. Arvan, et probleemile ei ole päris täpselt lahendust veel leitud. Arvan, et siin peab ajas tagasi minema, millal esmased probleemid tekkisid. Siit kohe tekib palju küsimusi, kas on põetud klamüüdiat, urea- vôi mükoplasmat, jne. Kas varasemalt ägenemised olid seotud ka sugueluga,jne. Seega ei oska Teile lihtsalt kohe küll soovitusi anda, minu arvates on siin probleem kauaaegsem ja kindlasti see tingib ka ravi keerukuse ja omapära. Kui peate vajalikuks ja tunnete, et nefroloogi abi vajate, siis kindlasti võib ka tema soovitusi kuulata. Teie olete liiga noor ja minu arvamus hetkel on see, et see peab olema alguses alanud ikkagi ühe ravimata jäänud põletikuga ning arvan, et probleem väljendub rohkem kusiti kaudu nn. uretriit, kuna ravimi viimine kusepõide oli mõningane aeg efektiivne. Lugupidamisega Dr. G. Timberg

 

 

 

Küsimus:
Tere, oktoobris 2016 tehti kõhukoopa ultraheli, mis oli korras. Detsembris hakkasid alaseljavalud, mis tänaseks kestavad igapäev. Uriinis leiti verd. Kas poole aastaga võib tekkida nt. Kasvaja neeru või on veel põhjusi nt. põletik, bakter?

Vastus:
Tere, probleemi lahendamist tuleb alustada perearsti juures. Esmalt teostab perearst kordusultraheli ja vajalikud vere ja uriini uuringud ning vastavalt tulemusele suunab eriala spetsialistile. Veritsuste põhjuseks ei ole alati kasvaja vaid põhjuseks võib olla põletik, konkremendi või kusesoolade olemasolu, jne. Kuid see jääb juba arsti teadmiste valdkonda. Lugupidamisega Dr. G. Timberg.

Küsimus:
Viimasel ajal umbes kolme nädala jooksul on tekkinud järgmised sümptomid. Pärast urineerimist on umbes 1-2min valu peenise tipmises osas, mis möödub. Samuti ka tähele pannud, et urineerimine on muutunud sagedasemaks. Vahest harva pärast urineerimist on nõrk valu alakõhus mis samuti möödub. Äkki on asi niiskes ilmas, sest viibin palju välikeskkonnas (madal temp, niiske jne) või tegu mõne muu eesnäärme probleemiga?

Vastus:
Tere, esialgselt soovitan ainult jälgida, kui probleem jääb kestma, siis esmased uuringud perearsti juures.
Probleemi püsimisel suunab perearst eriala spetsialistile täiendavateks uuringuteks ja raviks.
Dr. G. Timberg

 

 

 

Küsimus:
Tere. Kolm kuud tagasi tehti mulle eesnäärme operatsioon (TURP). Olen 76. aastane. Kahe kuu jooksul peale operatsiooni uriinipidamatusega erilisi probleeme ei olnud, päeva jooksul kogunes sidemesse ca 10-15 grammi. Kuu aega tagasi hakkas üha enam ja enam tunda andma uriinipidamatus. Praegu tuleb ca 150-200 grammi päevas (päeva jooksul 2 sidet, TENA 2). Pikali asendis häirivat uriini eritust ei ole ja vähene on see ka istudes. Viimase kuu jooksul olen pidevalt teinud harjutusi vaagnapõhjalihaste tugevdamiseks. Kas on mingeid muid täiendavaid ravi võimalusi?

Vastus:
Tere, kindlasti on võimalusi, kuid seda teab kõige paremini Teid opereerinud raviarst. Kindlasti on väga vajalik jätkata  vaagnapõhjalihaste harjutustega. Kuid olenevalt probleemist, millises osas  on probleem, kas sulgurlihase osas või kusepõie osas, on võimalik ka mõningane medikamentoosse ravi toetamine. Vajadusel teostatakse ka lisauuring  nn. urodünaamika, mis näitab probleemi olemasolu. Probleem ei tohiks olla suur, sest vahetult peale operatsiooni Teil pidamatus oli hea ning praegu vajaks ikkagi probleem uroloogil kontrolli, sest võib-olla tegemist ka operatsioonijärgselt kestva põletikuga, mis on reeglina alati peale selliseid operatsioone võimalik.

Lugupidamisega

Dr. G.Timberg

Küsimus:
Olen 53.a naine. Mul on juba  paar aastat probleemid põiega. Elukvaliteet väga halb, sest ega kodust eriti välja ei saagi, sest põis teeb nii häda. Pean iga päev 3-4 liitrit  jooma vett, neeruteesid  ja seega ka wc-vahet sageli käima, muidu uriin nii konsentreeritud ja kohe äge põletik käes. Perearst on teinud ka külvid ja mitu korda leitud e-coli, millele saanud vastavaid antibiootikume, kuid pole aidanud. Nüüd taas kasvas e-coli uriini külvis, arst kirjutas Nitrofurantoini 10 päeva, 3×2, kuid kahjuks ei aidanud, uriinianalüüsis ikka põletikunäitajad. Arst enam antibiootikume ei kirjutanud, kuid need nagunii ei aita, kuid mul peale urineerimist kipitustunne kõht valutab, samuti lööb valu külgedele. Kuidas ja kas on üldse võimalik vabaneda sellest piinavast ja lõputust põiehädast! Tänades

Vastus:
Tere, tegemist on pikema-aegste probleemidega, kus on vajalik täiendavad erialalised uuringud, võimalik, et kompuuter kuseteedest, kusepõie vaatlus, jne. mida vastavalt saab teostada  uroloog. Seega siin soovitus – uroloogi vastuvõtt, kuna siin on vajalik täpsustada probleemi olemasolu sügavuti.
Lugupidamisega,
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere. Olen 43-aastane naine. Paar kuud tagasi hakkasin tundma alakõhus valu. Tunnen, et põis oleks nagu koguaeg täis ja on selline põletav tunne alakõhus, valu kiirgab ka aegajalt vasakule poole alaselga. Perearsti juures sai tehtud uriiniproov, oli korras. Urineerima ajab ka tihedalt. Kõige hullem on põletus tunne alakõhus, urineerimisel pole kipitust tunda.

Vastus:
Tere, väga keeruline on diagnoosi panna emaili teel, mina nii suur professionaal ei ole, et suudaksin Teile vastata, millega tegemist. Saan ainult diskuteerida probleemist: kas on näiteks kusitis valu, kas valu on seotud urineerimisega, kas valulikkus alakõhus on ka sugulise kontakti ajal või tekib ärritustunne hiljem? Millega tihedat urineerimist saate seostada, kas on olnud varsemalt sugulisel teel levivaid infektsioone, jne? Seega neid probleeme on palju, millest peab erialaspetsialistiga nagu otseselt vestlema, et mingi selgem pilt luua. Reeglina pakitsustunne on seotud just kusiti põletikuga, mitte niivõrd kusepõie põletikuga. Seega kahjuks saaksin Teie probleemi lahendada ainult konsultatsioonil otseselt või peaksite valima lähima uroloogi eriala spetsialisti. Loomulikult on mõttekas võtta perearstilt ka suunamine.

Lugupidamisega
Dr. G.Timberg

Küsimus:
Mul uriin on vänge heeringa haisuga. Olen käinud  oma uriini haisu pärast perearsti, günekoloogi ja uroloogi juures. Kõik on korras, uriini proov on korras. Ometi tuleb mul tupest väga õudne heeringa haisuga uriin. Väljaspool kodu kasutan pesukaitsmeid. Kodus olles ei kasuta pesukaitsmeid. Põletiku mul pole, nimelt on mul veel diagnoositud ebastabiilne põis (üliaktiivne põis). Kui wc-s ära käin, siis tulevad mõned uriini tilgad ka. Millest tupest heeringa hais tulla võib? Ja kas üliaktiivse põie puhul põielihaste harjutused ka aitavad? Võtan hetkel Uroflow tablette.

Vastus:
Tere, mis puutub uriini  halba lõhna, siis  selleks on palju põhjuseid. Alati ei pea olema kuseteede põletik, mis annab erinevaid lõhnu. Selle põhjuseks võib olla organismi muud haigusprotsessid, mis võivad muuta uriini lõhna tavapärasemast erinevaks. Kuna Teil on diagnoositud üliaktiivne kusepõis, siis ilmselt Teile  diagnoosi pannud raviarst teab kõige paremini, mis on põhjused ja kuidas seda ravida. Mõnikord võib  üliaktiivne kusepõis olla seotud ka muude kuseteede probleemidega, samuti ka vaaganpõhja organite probleemidega, eriti günekoloogia sfääris. Soovitav oleks kindlasti teostada urodünaamiline uuring, kui põie probleem on kestnud aastaid. Selle alusel saab ka öelda, milline  medikamentoosne või põielihaste harjutuste kompleks Teile  kõige paremini sobiks.

Lugupidamisega
Dr. G.Timberg

 

Küsimus:
Tere! Olen 38. a naine. Oktoobrikuus 2016 tehti mulle radikaalne hüsterektoomia ja eemaldati vaagna lümfisõlmed. Samuti avastati, et vasakpoolselt ureeter paisu all ja tehti ureeterolüüs ning 4 päeva hiljem paigaldatud stent. Stent pidi sisse jääma eluks ajaks ning iga 6 kuu tagant vahetatakse välja. Määrati ka keemiaravi 6 kuuri. Hetkel jooksmas viies keemiakuur. Mure seisneb sellest, et peale stendi paigaldamist hakkas lekkima uriini. Lekkimist ma pole täheldanud, kui ma naeran või köhin. Lekkimine tuleb täiesti ootamatult. Vahel mõni tilk, teinekord rohkem. Tarbidest rohkem vedelikku, siis lekib ka uriini rohkem. Tihti on kuulda, peale wc külastust selline “lirtsuv” hääl. Kas selline lekkimine on normaalne ja millest see on tingitud?

Vastus:
Tere, raske on vastata koheselt, mis Teie lekke põhjuseks on, sest tavaliselt stendi olemasolu leket ei tekita, kuid võib anda  kusepõies ärritust ja koos ärritusega võib kaasuda ka lekke olemasolu. Lisaks peab alati selgusele jõudma kas pole tegemist ka põletikuga, sest püsistendi olemasolu  annab ka põletiku nähte. Seega kogu see situatsioon ja seisund kokku võib teatud määral põhjuseks olla. Reeglina ikkagi köhatamisel on lekke põhjuseks just kusiti sulgurlihase välimise osa lõtvus, kuid seda saab analüüsida ainult urodünaamilise uuringuga. Kui see leiab kinnitust, siis esmaselt on soovitav treeningud vaagnapõhja lihastele ja kui sellest efekti pole siis ka lingu asetamine.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere. Olen 34. aastane mees ja mul on tekkinud viimasel ajal uriinipidamatus.
Põis justkui ei tühjene täielikult ja jääb tilkuma.

Vastus:
Tere, vabandan hilisema vastuse pärast, kuna töökohustuste tõttu ei viibinud Eestis. Teie vanuses saab selle pidamatuse põhjuseks olla ainult mingi põletik, mis võib olla ka varjatult kulgenud ja just eesnäärmega seotud. Kui on tunda juba ka seksuaalfunktsioonis häireid ja ebamääraseid alakõhu- või selle piirkonna valusid, siis peab kindlasti mõtlema, et saaks uuritud  uroloogil eesnääret. Põletikega tegelevad ka androloogid, Seega lihtsalt niisama alustada raviga ei oleks soovitav, sest tavaliselt selleks teostatakse spetsiifilised uuringud, kuna tavauuringutes võib olla normi näitajad nii uriinis kui verepildis.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

 

Küsimus:
Tere! Probleem pissimisega! Kui ma kuskil külma asja, kas raua või kivi peal istun või jalad saavad külma, ajab koheselt pissile ja kui nüüd külmad hakkasid ja kauem külma käes olen samuti ajab vetsu. Kõige hullem on see, kui väheke rohkem külma saan, käin siis vetsu vahet iga 2h tagant nii öösel kui päeval. Pissi proovid antud kõik korras, meeste arsti juures käidud kõik proovid antud samuti korras. Valusid ei ole urineerimisel. Varsti läheb vist veel külmemaks, ma ei te mis siis saab. 

Vastus:
Tere, tegemist on antud juhul külmetuse järgselt tekkinud põletikuga, mis on  haaranud ka eesnäärme ja selleks on vajalik uroloog-androloogi juures konsulteerida ja samuti uuritakse eesnääret: palpatsioon, NI test ja selle tulemusel saab anda vastuse, millisel määral on tegemist põletikuga. See vajab kindlasti  ravi.

Lugupidamisega
Dr. G.Timberg

Küsimus:
Kas peaksin muretsema? Poeg on 17 a. vana, aga püsti pissida ei saa. Kui käime matkamas, kus tualetti käepärast pole, siis piinleb ja kogu reis on mokas.

Vastus:
Tere, siin  ei aita muud kui peab esmalt erialseptsialistiga  vestlema, millest selline asi tingitud  ja vajadusel suunatakse teiste erialaarstide juurde kui mingit orgaanilist probleemi pole.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tervist! Selline küsimus, et mida peaks tegema. Nimelt on juba 5. nädal selline mure, et ei saa korralikult vetsus põit tühjaks. Alati ära käies ei tule seda nn *vabat tunnet*, vaid tunnen nagu siiani oleks midagi veel sees. Olen 17. aastane noormees ja see segab hetkel väga elu. Olen andnud põletikuproove ja kõik tundub korras olevat. Perearst soovitas antibiootikume, aga nendest ei olnud ka abi. Kas on veel midagi mida proovida või mida tegema peaks?

Vastus:
Tere, üldiselt viitaks selline tunne tõesti  põletikule, kuid kui perearsti ravist pole abi olnud, siis peab kindlasti pöörduma erialaarsti poole,  uroloog-androloogi vastuvõtule. Sellises vanuses on küll väga harva olnud eesnäärme põletikku, kui on tulnud ka seda ette. Seda haigust aga ilma patsienti uurimata diagnoosita ei saa. Arvan, et peaksite siiski leidma aja konsultatsiooniks.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Missugune rohi sobib edaspidi, kui olen kasutanud koguaeg – Driptane 5 mg- mille mõju ma enam ei tunne?

Vastus:
Tere, selleks et teile täpne vastus anda, peab teadma teie terviseprobleemi ja selle kulgu.
Ravimi ordineerimine ei käi nii, et üks ei aita, siis teine. Seda peab otsustama raviarst, kes seda esmaselt ordineeris, sest vajalik on täpsustada – miks, mis probleem jne.

Lugupidamsiega Dr.Timberg

 

 

Küsimus:
Võtan Driptanet – oli algul hea tulemus, aga koos teiste ravimitega-vimovoga, tundub et mõju Driptane võtmisega on vähenenud. Kuidas võtta Driptanet koos teiste ravimitega. Kas võtta peale teise ravimi võtmist või koos?

Vastus: 
Tere. Ravimite tarvitamise tavaliselt ütleb, selle ravimi määranud arst, kuna tema teab ka ravimite vastastikust toimet. Driptane kasutamisel on kindlasti parem kui seda kasutatakse siis, kui probleemi olemasolu on kõige häirivam. Näiteks: mõnel inimesel on see pealelõunasel ajal, mõnel öösel, jne. Vastavalt sellele ka ravimi tarvitamine ja ravimi annustus. On soovitav eri mitte kokkusobivate ravimite korral hoida vahe vähemalt paar tundi.

Lugupidamisega. Dr. G. Timberg

 

Küsimus:
15.o6.2016 tehti biopsia eesnäärmes ja leiti kahtlane koht ja nüüd tahetakse teha uuesti 8.07.2016.
Kas nii tihti tohib?

Vastus:
Tere. Vôib muidugi, seda otsustab raviarst aga mina peaks vahe pool aastat ja kordaks siis,
kuna see ei muuda hetkel ravitaktikas midagi.
Dr. Timberg

 

 

Küsimus:
Tervist! Olen 15-aastane noormees ning nimelt on mõned mured, umbes kuu aega tagasi hakkas imelik tunne, nimelt on mul põhimõtteliselt koguaeg tunne, et mul on kusehäda, lähen vetsu ja tuleb ainult natukene. Kui muidu käin vetsus, siis peale seda tulevad mõned tilgad püksi, kui istun või kummardan, siis tunnen ka kuidas mõni tilk tuleb püksi. Tahaksingi siis teada mis mul täpselt viga on. Vastust oodates

Vastus:
Tere, kindlasti ei saa vastata täpselt  Teie probleemile, kui pole teostatud uuringuid. Tavaliselt on sellise probleemi põhjuseks mingi põletikuline protsess. Alustada tuleks perearsti juurest, kes määrab esmatasandi uuringud ja vajadusel ka ravi. Kui probleem ei lahene, siis vastavalt olukorrale perearst suunab edasi eriala spetsialistile. Alati on võimalik ka tasuline konsultatsioon erialaspetsialisti juures, soovitav on seda peres läbi arutada eelnevalt.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

Küsimus:
Olen 27-aastane naine, probleemiks ülisage urineerimine. Kuskil 2-aastat tagasi hakkas probleem pihta: käin wc’s väga tihti, mõnikord mitu korda tunnis, on juhuseid kus peale wc’st väljumist tunnen kohe, et pean uuesti minema ja ei saa põit tühjaks. Käisin perearstil, tehti uriini ja vereproovid, mis olid korras. Samuti rääkisin murest günekoloogile, ei leitud ka, et midagi valesti oleks, öeldi lihtsalt et ehk on närviline põis ja teha pole midagi. Siiamaani ei ole midagi paremaks läinud ja tunnen, kuidas see mõjutab elukvaliteeti, pean planeerima kõik oma tegevused põie järgi. Kas tõesti pole mingit lootust seda kuidagi kontrolli alla saada ja ongi asi nn närvilises põies?

Vastus:
Tere, kindlasti on see probleem keeruline, kuid selleks et selles osas kuidagi aidata, on väga hulgaliselt problemaatilisi küsimusi ja Teiepoolseid vastuseid, millega kahjuks e-posti teel tegelda ei saa. Soovitan siiski erialaarsti konsultatsiooni, et selgusele jõuda, kuna see puudutab ka seksuaalelu. Jään arvamusele, et tegemist võib olla pigem kusiti ärritusega, kui põie põletikuga. Peate edasistes uuringutes ja tegevuses ise otsustama kuidas edasi minna, aga selge on see, et ilma uuringute ja erialaspetsialisti abita siin asjad paremusele ei muutu. Minu arvates pole põhjust nn. närviliseks põieks, selleks peab olema teatud kaasuvad haigused ja probleemid. Vajadusel võite ka registreeruda minu konsultatsioonile tel. 56880924

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Minu küsimus on uroloog dr Gennadi Timbergile. Mul on peretuttav, kellele operatsiooni käigus paigaldati epitsüstoom. Puhtuse ja kateetri vahetusega on kõik korras. Tal on vöö, mille külge on omakorda kinnitatud siis uriinikogumiskott. Nüüd nad tahavad reisile minna, aga kardavad halva lõhna erituse pärast. Uriinikott on mehel kinnitatud jala külge. Ma olen püüdnud julgustada, aga ikkagi on mure. Aitäh vastuse eest.

Vastus:
Austatud küsija, väga õigesti, et julgustate inimesi elama täisväärtuslikku elu. Siin on alati kasulik teada seda, et kott võib olla ka kogu aeg avatud ja fikseeritud ja soovitav on reisile võtta ka kaasa tagavara kott, juhul kui tekib mõni mikrovigastus, kust võib uriini leke tekkida. Samuti võib kasutada ka kateetri sulgemist spetsiaalse vahelüliga ja kott teataud ajaks üldse eemaldada 2-3-4 tunniks, mis oleneb vedeliku tarbimisest ja uriini tulekust loomulikku kuseteed  pidi. Ongi hea kui  päevas teatud vahedega on epitsüstostoom suletud 2-3-4 tunniks, et kusepõit venitada, vastsel juhul tekib väga kiiresti mikropõis ja kusepõie maht väheneb. Olen soovitanud epitsüstostoomi enamalt jaolt hoida öösiti avatuna, et uriin saaks vabalt välja tulla ja inimene saaks puhata. Üldiselt pole mõtet kindlasti reisimist ära jätta, raske on kõiki probleeme ette näha ja selgitada aga kui need tekivad, võib alati pöörduda minu vastuvõtule, vajadusel. tel reg. 56880924.

Lugupidamisega ja toredat reisi soovides. Dr.G.Timberg

 

 

 

 

Küsimus:
Tervist olen 23-aastane noormees ja pool aastat tagasi vaevas mind selline tunne nagu peaks kogu aeg vetsu minema urineerima. Kuid tegelikkuses ei olnud otsest vajadust, sest kui tuli, siis tuli ainult natuke. Pärast mõnda aega, kui olin jõhvikamahla tarvitanud suuremates kogustes, hakkas asi ära kaduma ja nii pool aastat. Nüüd on tekkimas jälle selline tunne nagu peaks vetsu minema, ei ole meeletult hull, aga segab selles suhtes koguaeg, et mõtlen selle peale.
Vetsus käies ei ole valus urineerida ega midagi. Lihtsalt tavapärane tunne, et peaks vetsu uuesti minema isegi pool tundi pärast vetsus käiku, kuid siis ka midagi ei tule. Ei oska ise kahelda ja samas ei taha ka arsti juurde minna. Mida peaks vältima tarbida ja mida oleks kasulik tarbida ja mida saaks apteegist ilma retseptita sellise asja vastu, mis võiks aidata.
Eelkõige tahaks kõige pealt ise sellest jagu saada ja kui kuidagi ei saa, siis pöörduda arsti poole.

Vastus:
Tere. Probleem eksisteerib Teil juba pikemat aega ja olete ise ka loodusliku raviga alustanud. Nagu näha raviefekt on vähene. On kindlasti veelgi looduslikke ravimeid kuid kas sellega edu tuleb on raske vastata. Tundub et siin võib olla tegemist varjatud põletikuga ka eesnäärme tasandil, kuna meestel esineb harva põie põletikku. Seega soovitan uroloogi või androogi konsultatsiooni, sest kauemal probleemi esinemisel sellel tasandil võib edasiselt mõjuda ka suguelule. Lugupidamisega. Dr. G.Timberg

 

 

Küsimus:
Tere! Peale pissimist paar minutit, tulevad tilgad püksi, 31-aastane!
Milles võib mure olla ja kelle juurde pöörduda?

Vastus:
Tere, vajalik oleks pöörduda erialarsti vastuvõtule, kes kontrolliks eesnääret ja teostab ka analüüsid põletikule. Siin võib olla tegemist varjatud põletikuga, mida saab hinnata ainult objektiivsel patsiendi läbivaatlusel. Erialarstina pean silmas uroloogi või androloogi.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg
 

Küsimus:
5 aastat tagasi eemaldati eesnääre täielikult seoses eesnäärmevähiga. Nüüd põies valud enne urineerimist ja peale urineerimist. Vahel kaob valu umbes 15. min. pärast. Vahel mitme päeva pärast, vahest mitme nädala pärast, ja nii koguaeg kordub see. Öösel ärkan, valutab. Vahetan külge, läheb paremaks. Päeval ka kui olen pikemalt ühes asendis, hakkab valutama. Nii see ring käib. Valu vaba on väga vähe. Milles asi, mida teha? PSA on 0.01

Vastus:
Tere, kuna Teie PSA tulemus on väga hea ja teie raviarst on ravinud teid väga hästi, siis taolisi valusid võib anda kusesoolade olemasolu, mida on soovitav kontrollida kas perearstil (UH-I + analüüsid) või suunatakse teid tagasi oma raviarstile, kes siis teostab vajalikud täiendavad uuringud. Ilma patsienti uurimata, ainult kaebuste esitamise teel ei saa kunagi panna diagnoosi ja määrata ravi.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

 

 

 

 

 

Küsimus:
Tere! Mure on selline, et valu on vasakul munandi üleval pool, peal pool (alguses tugevam, nüüd nõrgem) ja lööb ka vasakule alakõhtu (nõrgalt). Milles võib olla probleem? Katsudes on veidi rohkem valus.

Vastus:
Tere, kindlasti peab erialsepetsialist vaatama, see tähendab, et ka objektiivselt uurima, palpeerima, samuti uurima ka eesnääret. Hetke kaebuste alusel jääb mulje, et on tegemist eesnäärme põletikuga, kuid kindlasti vajab see uroloogil-androloogil täpsustamist.

Lugupidamisega
Dr.G. Timberg

 

 

 

 

 

 

 

Küsimus:
Tere. Peale uuringuid pandi mulle tablett-ravi, Spasmedi 3 tk päevas. Uskumatu, kuid kõrvalnähud ilmusid juba teisel päeval – suukuivus – ärkasin, kuna keel oli sõna otseses mõttes suulaes kinni, nina oli kinni ja kõhukinnisus ka. Kuna käin suuremal hädal iga päev, siis nüüd pole käinud. Kas see tähendab, et ravim ei sobi või peaks kogust vähendama? Pissil käies on ka imelik asi – pissida saab kuidagi väga aeglaselt. Kui püüan nagu pressida (hingan välja, lõdvestun) – ei tule midagi, kui nagu hoian kinni (hingan nagu sisse) – just siis hakkab piss tulema. Kas nii peakski tundma? Vastuse eest ette tänades.

Vastus:
Tere, oluline on millal Teil on kõige rohkem probleem esiletungiv, kas häirib see päeval või peate sageli urineerimas käima öösel või pealelõunasel ajal. Arvan, et vähendage annust, võtke ainult hommikul peal esööki 1 tablett ja suukuivust aitab hästi kõrvaldada väike sidruniviiluke suhkruga suhu pannes, kui Teil ei ole suhkruhaigust. Probleem on selles, et osa selliseid retseptoreid, millele see ravim toimib nn. muskariinretseptoritele, toimib ka süljenäärmetele ja sellest suu kuivus. Algatuseks et kogu sümptomatoloogia mööduks, jätke 3-4 päeva ravimivaba päeva ja siis võite alustada uuesti 1 tabletiga, kas siis hommikul või õhtul või pealelõunasel ajal, see oleneb sellest millal Teil probleem kõige rohkem väljendub ja häirib Teid. Probleemi püsimisel peaks kindlasti tagasi pöörduma erialaarstile ja konsulteerima edasise ravi osas.

Lugupidamisega,
Dr. G.Timberg

 

 

 

 

Küsimus:
Detsembris oli operatsioon, mille käigus eemaldati emakas ja munasarjad. Kaks kuud on möödas, aga kubeme piirkonnas on siiani pakitsus ja ebameeldiv tunne. Uriiniproov oli korras. Uurisin arstilt, kas kusepõie kateetri kaudu võis mingi bakter sattuda, arst välistab seda. Kaldun siiski arvama, et probleem on seotud kateetri paigaldamisega. Mida oleks võimalik teha? Lisan veel, et elan väikeses kohas ja uroloogi vastuvõtule ei pääse.

Vastus:
Tere, Teile teostatud operatsioon oli küllaltki mahukas ja tõsine operatsioon, millest paranemine võib võtta peaaegu pool aastat. Samuti võivad tekkida armiliited, mis võivad anda venitamisel ja liikumisel ebameeldivat tunnet, pakitsust ja valu alakõhu piirkonnas. Operatsioon on väga lähedal kusepõiele ja sellest ka ärritus sellel piirkonnale. Kui uriini analüüsid on korras, siis kateetri mõju on juba möödas, sest ka perearsti poolt teostatud uuringul ei ole uriinis midagi haiguslikku leida. Põie ärrituse korral soovitav siiski kasutada ravimteed. Soovitatud on näiteks kasutad Fütolüsiin pastatat, mida lahustada 1 kl. sooja veega ja tarbida 2-3 korda päevas. Kui nähud jäävad püsima kusepõie osas on tarvis tulevikus eriarsti konsultatsioon, kuhu perearst suunab.

Lugupidamisega

Dr.G.Timberg

 

 

 

Küsimus:
Tere! Mul on veider mure, veider vähemalt minu jaoks. Nimelt viimased 2 kuud on olnud tihedam urineerimise vajadus. Ei suuda isegi 50 km sõita, kui juba pean pissile saada, kannatades hakkab valus. Nüüd täna esimest korda, kui olin poest tulles 50 km sõitnud, tekkis väga suur urineerimise vajadus, suure ebamugavustunde lõi allapoole kõhtu. Proovisin siis koduni välja sõita, veel 6 km, kuid kahjuks ei kannatanud, ning autos tegin niiöelda “alla”. Seda on niivõrd piinlik kirjutada, kuna olen 27-aastane naine. Vastust ootama jäädes.

Vastus:
Tere, ei tasu piinlikkus tunda, kui esineb probleem, sest seda juhtub kõigil kellel on tegemist tung pidamatusega, seda ei suuda keegi tagasi hoida. Teil on tegemist ilmselt ägeda põletikuga, mis vajab ravi, selles osas saab aidata kas perearst kiiresti või siis pöörduda uroloogile. Vaja on välja selgitada, mis on probleemi aluseks, teostada täiendavad uuringud ja määrata ravi.

Arvan,et saata kiirelt seda teha ka kui pöördute erialaspetsialisti vastuvõtule kiiresti mõnda erakliinikusse tasuliselt, et saaab juba probleemiga tegelema hakata.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere! Olen noor naine ja hädas pideva WC-s käimisega. Päeval saan veel aru, aga öösiti ei saa samuti magada. Kui tarbin ükskõik, mis vedelikku õhtupoole, siis hommikuni ära ei maga. On juhtunud, et peaaegu olen küljealuse märjaks teinud. Sügava unega lihtsalt lükkan WC-sse minekut edasi, kuni näen seda juba unes. Uriiniproovi andsin, öeldi, et korras. Kuhu veel pöörduda? Perearst ei osanud midagi oelda, saatis günekoloogi juurde, kus öeldi, et kõik okei. Varsti ei julge juua õhtul, isegi kui janu.

Vastus:
Tere, Kas Teiega on varem tegelenud uroloog? Kui ei, siis kindlasti oleks tarvis täpsustada, mis on selle põhjuseks, kuna see puudutab ka intiimelu, siis ei pea õigeks sellised küsimusi siinkohal esitada. Võib osutuda vajalikuks teostada lisauuringuna kusepõie vaatlus, spetsiaalse instrumendiga-tsüstoskoobiga. Samuti on vajalik selgekls teha, kas on põie põletik või kusiti põletik. Seda oskab vastata ja hinnata erialaspetsialist-uroloog. Seega on siiski vajalik võtta perarstilt suunamine uroloogile.

Lugupidamisega

Dr.G.Timberg

 

 

 

Küsimus:
Ravimi-driptane-mõju väga hea ,ainult tundub et tõstab kehakaalu. Kaua peab seda rohtu võtma? Olen võtnud 2 kuud 2 tabletti päevas. Kas võib vähendada 1 tablett päevas või pidada vahet ja vaadata, kas leke suureneb rohu mittekasutamise korral. Kas võin kasutada ka methformini või uroflovi? Põis on linguga juba 10 aastat tagasi tehtud. Olen 76-aastane naine.

Vastus:
Tere, vahel on isegi soovitav teostada ravis 1 või 2 nädalased ravi tarvitamise vahed. Siiani kõige häirivam kõrvaltoime on driptanel just suu kuivus, kuid kehakaalu järsk suurenemise põhjus peab olema milleski muus. Kas olete kontrollinud veresuhkrut?. Üldiselt selles osas saab Teile paremat nõu anda perearst, kuna temal on kõik  andmed olemas. Kas vahetada ravimit või mitte, oleneb tema toimest Teie probleemile, kuid seda saate  hinnata ainult Teie ise, kuid vastunäidustust ravimi vahetamiseks ei ole.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

 

 

 

 

 

 

Küsimus:
Tere, mul on selline küsimus, et sai siin natuke rohkem kui nädala alkoholi tarbida ja selle aja jooksul ei olnud urineerimisega probleeme, aga nüüd, kui olen 2 päeva ilma alkoholita olnud, siis nüüd peale urineerimist lööb valu 10-minutiks põide. Kas saaksite mulle soovitada midagi.
Aitäh.

Vastus:
Tere, iseseisva ravi korral on kõige parem, kui pöördute apteeki ja palute apteekrilt midagi põie põletiku osas. Nemad teavad täpselt, mida soovitada ja mida saab ilma arsti retseptita ja kui on väike probleem, siis need aitavad efektiivselt.

Lugupidamisega

Dr.G.Timberg

 

 

Küsimus:
Pidevalt pissihäda. Mida kujutab endast üliaktiivne põis????

Vastus:
Tere, arvan, et olete interneti lugeja ja saate üliaktiivse põie kohta informatsiooni piisavalt ka sealt. Viimane aga ei tähenda, et Teil on tegemist üliaktiivse põiega. Selleks on kindel sümptomaatika ja objektiivne leid, mida hindab erialaarst. Kõige sagedasemaks pideva sagedase urineerimise põhjuseks on siiski  põie põletikud või kusiti põletik. Selleks on vajalik teostada täiendavad uuringud, sest ega tavaline uriini analüüs ei pea alati põletiku leidu  näitama, kuna see oleneb ka millal on analüüs antud ja kuidas seda teostatakse.

Seega minupoolne soovitus Teile pöörduge oma probleemi lahendamiseks siiski esmalt perearstile, kes siis juba suunab erialaarsti vastuvõtule.

Lugupidamisega

Dr. G.Timberg

Küsimus:
Tere selline küsimus, kas päevas 10-15 korda urineerida on normaalne? Mees käib mul ainult 4 korda päevas, mina aga 15 korda.

Vastus:
Tere. Oluline on siinkohal küsimus, kas peate ka öösiti käima? Reeglina võiks sagedus olla 8-10 korda, mis oleneb ka vedeliku tarbivusest ja kaasuvatest haigustest. Kui selline sagedus nagu Teil on kestab juba pikemalt, siis soovitan kindlasti eriarsti-uroloogi konsultatsiooni. Lugupidamisega Dr. G. Timberg

Küsimus:
Olen 35-aastane noormees ja mul on mure seoses uriinilekkega peale urineerimist. Kui varem esines seda väga harva, siis peale seda kui külmetasin (istusin vaid viivuks jahedale puupingile) on probleem eriti esile tõusnud. Lisaks on viimasel ajal nii, et äkki tekib kange urineerimistung ja vaevu suudan seda tagasi hoida, ehkki mõnikord on paar piiska siiski püksi tulnud. Paraku on seda vahel juhtunud ka öösel- ei jõua nii kiiresti WC-sse ja taas paar piiska püksis. Olen joonud põieteed ja jõhvika ning pohla mahla, aga erilist abi pole neist olnud. Millega tegu ja kuidas ravida?

Vastus:
Niimoodi vastata, mis selle põhjus on väga raske ja neid üles loetleda oleks ka väga pikk põhjuste rida. Esmane muidugi millele tuleb mõelda võib olla põletik kuseteedes ja võimalik ka kaasuvana eesnäärme tasandil varjatud põletiku olemasolu. Seda siiski  ilma erialaspetsialisti  konsultatsiooni ja uuringuteta on keeruline lahendada. Seega soovitan uroloogi  konsultatsioonile pöörduda. Soovi korral ka võimalik minu konsultatsioon, reg. tel 56880924.

Lugupidamisega
Dr.Timberg

Küsimus:
Tere mul oleks selline küsimus. Selle aasta mai kuus hakkas mul kõht valutama ja üks hetk ma wc-sse minnes pissisin verd. Pöördusin haiglasse ja seal tehti mulle ultraheli ja uriini proovid ja vere proovid, kuid midagi ei leitud. Edasi käisin 29 juunil uuesti uuringutel, kus samuti midagi ei leitud. Nüüd on nii, et kõhuvalud on endiselt alles, aga mitte koguaeg vaid näiteks kolm päeva valutab ja siis kaovad mingiks ajaks. Millest sellised sümptomid võivad olla?

Vastus:
Tere, Kuna siiski urineerimisel on esinenud verd, siis tavaliselt vaatamata UH-i uuringule peaks ikkagi uroloog teostama ka fiiberureetratsüstoskoopia- s.t. kusepõie vaatlust  spetsiaalse painduva instrumendiga, kus pilt on näha ka kuvaril. Kõhuvalude põhjusi on palju , kuid mehed peaksid siiski ära kontrollima ka eesnäärme. Eesnäärme põletik võib anda ebamääraseid valusid alakõhus, ristluudes, kubemes, munandites, jne., võib esineda ka seda, et sperma on verine. Seega vajaksite ilmselt ikkagi erialaspetsialisti veelkordset konsultatisooni, kuna  probleem püsib alates k.a. mai kuust.

Lugupidamisega,
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere. Probleem on järgmine ja minu arust järjest süveneb. Olen 36-aastane mees ja käin 2 korda öösel wc-s, pärast on raskusi magama jäämisega. Kui on pissihäda, peab suht kohe minema, alkoholi tarvitanuna ei kontrolli enam üldse põit, tekib öine voodimärgamine ja on ka nii näiteks, et ärkvel olles üritan kinni hoida wc-ni, aga midagi ei juhtu ja tuleb püksi enne kohale jõudmist. Enne seda, aasta tagasi näiteks ei olnud. Lapsena oli öine voodimärgamine, aga see kadus puberteedieas. Olen käinud meestearsti juures ja analüüsid tehtud – ei näidanud midagi. Eesnääre oli piiri peal. Tegin vaid ühe antibiootikumi kuuri läbi, aga sellest ei muutunud midagi. Olen tarvitanud 2 korda antidepressante, 5-aastat tagasi ja viimati 1-aasta tagasi. Mure on päris suur, millega ravida, kui annab ravida või kuhu pöörduda edasi?

Vastus:
Tere, saan aru, et  erialaspetsialist androloog on Teid juba konsulteerinud ja ordineeritud ka ravi, mis olulist efekti pole andnud. Arvan  siiski, et siin on vajalik teostada veel täiendavad uuringud probleemi täpsustamiseks ning esitada ka probleemi tekke kohta täiendavaid küsimusi, mis minu arvates on väga isiklikud ja ei sobi interneti teel suhtlemiseks arstiga. Eesnääre ei saa olla piiri peal. Minu arvates kas probleem on või ei ole eesnäärmega, tuleb veel põhjalikult välja selgitada. Arvan praegu, et siin ei ole ainult probleem urineerimisega, vaid ka peaks olema seksuaalfunktsiooni häire Teil juba välja kujunenud. Leian, et oleks vajalik siiski uuesti leida kontakt eriala spetsialistiga, et probleemi siiski lahendada, sest varasemalt Teil seda polnud. Vajadusel võimalik ka minupoolne konsultatsioon.

Lugupidamisega
Dr. G. Timberg

 

Küsimus:
Tere, olen 20-aastane noormees. Paar päeva on olnud probleem sellega, et pean pidevalt põiel käima, ka juhul kui ei tarvita vedelikke. Nii kui põiel käidud tunnen 5-10 minuti pärast jälle vajadust minna. Koguaeg on tunne, et kohe lasen püksid täis.

Vastus:
Tere, tavaliselt selle põhjuseks on varjatult saadud  põletik sugu- ja kuseteedes, mis võib  olla saadud kas sugulisel teel, kuid  võimalik ka külmetused,  mis võivad kahjustada eesnääret ja selle põletiku tekitada. Seda saab kindlaks teha ainult erialaarsti juures, kelleks on uroloog-androloog. Neid leiate ka interneti kaudu, vajadusel minu konsultatsioonile saab registreeruda telefonil 56880924.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere, Olen 25 aastane, suhteliselt heas vormis noormees. Viimased kuu aega on juhuseid olnud põiepidamatusest, ehk n.ö. tilkumisest. Märkan alles siis, kui pükstel juba märg plekk. Mingeid probleeme, valu vms. ei ole. Urineerimisvajadus ei ole suurenenud. Kaks kuud tagasi tehtud vere ja uriiniproov olid korras.

Vastus:
Tere, kuna Teil endal kaebused puuduvad ja  analüüsid korras, siis ilma erialaspetsialisti läbivaatluseta ja vajadusel lisaanalüüside teostamata siiski antud probleemile vastata ei saa. Tegemist võib olla ka väga varjatud põletikuga eesnäärme tasandil, samuti vajalik täiendavaid elukommete küsimusi  täpsustada, mis  võivad anda paremini probleemile selgitust. Vajadusel võib konsultatsioonile registreeruda tel. 56880924. Lugupidamisega

Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere! Olen 29 a naine. Nädala alguses käidud perearstil seoses alaseljavaludega, palusin ka igaks juhuks uriini analüüsi, et välistada mure neerudega. Uriinis rohkelt eretrotsyyte 4+, muud näitajad korras. Saadeti kohukoopa ultahelisse, sealt kõik korras, leiuks parema neeru homogeenne tsüst mõõduga 2,5 cm. Selle olemasolust olen teadlik juba 15 a tagasi. Igapäevaselt tarvitan vererõhualandajat amlodipiin 5mg. Võetud paar kuud tagasi ka põhjalik vereanalüüs, kus kõik näitajad ideaalsed, kaasa arvatud keratiin. Ei oska enam kuhugi pöörduda ega mõelda millest veri uriinis olla võiks, ometigi paneb see mind muretsema. Naisteasjades kõik ok. Oleksin tänulik edasise nõuande eest.

Vastus:
Tere, tarvilik on siin teostada kusepõie täiendav uuring ja vajadusel kompuutertomograafia k-ainega, mida teostab erialaspetsialist. Edasiselt vajalik ka jälgimine erialaspetsialisti juures. Vajadusel võimalik ka minu konsultatsioon, registr. 56880924

Lugupidamisega
dr.G.Timberg

 

Küsimus:
Tere, minu mure on järgmine. 2 aastat tagasi jäin põie põletikku ja võtsin erinevaid antibiootikume, mis ei andnud tulemust. Tehti ultraheli, neerud olid korras ja naistearsti sõnul ka kõik korras, aga see on pidev probleem, elukvaliteet on halb ja ma ei tea kas see on enam põie põletik, kuna mul valusad valud põies ja pidev täis põie tunne valus pissida pole lihtsalt põis valutab ja on tihe vetsus käimine, mis mul olla võib?  Olen väga mures ja ma ei tea mida teha perearstilt pole ma abi saanud.

 

Vastus:

Tere. Kuna 2 aastat on pikk aeg, siis ilma täpsustavate uuringuteta ja eriarsti konsultatsioonita edasi minna ei ole õige. Vajalik on ilmselt lisaproovid ka kusitist võtta, jne. Ühtlasi võib see puudutada ka seksuaalelu küsimusi, millele vastata e-posti kaudu pole eetiline. Vajadusel võib ka minu konsultatsioonile tulla.
Lugupidamisega
Dr. Gennadi Timberg.

 

Küsimus:
Tere. Minu mure on selline: Olen pool aastat pidanud käima iga öö vähemalt 1 korra vetsus. Päeval oli varem kõik korras, aga nüüd viimased paar nädalat olen öösel käinud 2-5 korda vetsus. Vett joon umbes 1-1.5 liitrit. Proovisin ka väga mitte juua, aga põis annab ikka koguaeg tunda. Veresuhkur, kilpnääre, uriiniproov olid korras. Nüüd on ka päeval märgata, kuidas käin ainult vetsuvahet ning samuti põis surub koguaeg. Vahepeal käin ka lihtsalt sirtsutamas, kuna põis nii annab tunda. Olen märganud ka seda, et kui on näiteks vaja bussiga sõita või toimub selline asi, kus ei saa koguaeg vetsus käia, kuna ise tahan, siis see probleem süveneb veel enam. See asi segab juba minu igapäeva elu. Milles võib probleem olla?

Vastus:
Tere, Kuna ärritus pidevalt püsib, viitab see minu arvates pigem kusiti ärritusele, sest uriini analüüs on korras. Kuid seda täpsemalt selgitada, on ikkagi tarvis eriala spetsialistiga konsulteerida, kuna siin tekib küsimusi, mida ei sobi interneti teel lahendada. Sageli võivad olla sellised probleemid seotud  ka patsiendi sugueluga. Küsimusest aga vanus ei selgu. Oleks tarvis lisauuringud, kus vajalik võtta ka täiendavad külvid ja proovid  kusitist.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

Küsimus:

Tere! Olen 28-a. naine. Mul on probleem, et koguaeg on pissihäda ja kui wc-s ära käin, on see tunne alles, et mul on wc-häda. See on kestnud üle aasta, vahest on vahest pole. Isegi vahekorras ei sa olla, kuna siis see tunne veelgi, süveneb. Perearst suunas mind  nais-uroloogi juurde, et äkki on seened või midagi. Mina ei taha sinna minna, sest protseduur on väga ebameeldiv. Äkki annab probleemi kuidagi muud moodi lahendada? Günekoloogiliselt on kõik korras ja neerud põis korras, setet ka pole põies. Äkki on see närvidest, kuna kui ärritun, siis on see tunne suurem ja põis täitub kiiremini. Suur tänu teile!

Vastus:

Tere. Arvan, et koheselt ei pea protseduure teostama.  Selleks, et probleemile lahendusi leida on ikkagi tarvilik vestelda eriala spetsialistiga. Diagnostikaks on teinekord vaja teada väga peeneid nüansse, millele patsient ise ei suuda tähelepanu omistada. Ainult e-posti kaudu panna  diagnoosi ja soovitada ravi, on väga vale lähenemine.
Lugupidamisega
Dr. Gennadi Timberg

Küsimus:
Tere! Küsimus siis selline, et paar nädalat tagasi hakkasin tundma, et nagu alakõhus selline tunne, et tahaks pissile minna ja kui wc’sse läksin ei tulnud põhimõtteliselt midagi, kuid oli ikka selline tunne, et pissi häda. Ostsin siis UrinalAkut’i ja tabletikuur peaaegu läbi, kuid tunne on ikka sama. Kas oskate öelda, kuidas ravida või milles asi võib olla ?
Ette tänades.

Vastus:
Tere, reeglina püsivat ärritust annab tavaliselt kusiti põletik, seetõttu ei peagi alati uriini olema kusepõies, sest ärritus on sisuliselt pidev. Selleks, et seda lahendada, on vajalik erialarstil teostada vastavad uuringud. Siin on vajalik teostada spetsiaalsed külvid kusitist, ka uriinist, vajadusel tuleb kõne alla ka kusepõie vaatlus. Kui olete huvitatud minu konsultatsioonist siis saate registreeruda tel. 56880924, vajalik oleks ka perearsti saatekiri.

Lugupidamisega
Dr. G.Timberg

 

 

Küsimus:
Tere! Mul on suur mure, minu uriin on tugeva haisuga, mida ma peaks tegema, analüüsid on kõik korras.
Keegi ei oska nõu anda, loodan, et teie oskate. TÄNAN

Vastus:
Tere, muidugi on raske sellele vastata, teadmata ning nägemata analüüse. On muidugi alati parem erialaarstiga kohtuda ja mõnikord selgineb mõni tähelepandamatu nüanss. Hetkel ilma analüüside ja patsienti kohtamata oskan soovitada tarvitada  näiteks fütolüsiin pasta, mida lahustada  klaasi veega ja tarbida vähemalt 1 originaal. Võib meega maitsestada, kuna on küllaltki ebameeldiva maitsega. Kui probleem jääb püsima, siis  soovitus tulla konsulteerima.

Lugupidamisega,
Dr. G.Timberg

 

 

Küsimus:
Tere. Olen 27-aastane noormees ja mure selline, et peale urineerimist tulevad veel mõned tilgad hiljem järgi (hoolimata kuivatamisest ja raputamisest). Tihedamini wc vahet ei käi kui enne ja midagi muud imelikku ka märganud ei ole. Millest võib see tingitud olla ja mis saaksin teha?

Vastus:
Tere, tavaliselt sellised probleemid võivad esineda, kui on asümptomaatiliselt kulgev põletik, mis reeglina võib olla arenenud eesnäärme piirkonnas. Samas on oluline teada, kas on põetud sugulisel teel levivaid infektsioone nagu ureplasma, mükoplasma, klamüüdia, võimalik varjatud eksistents, mis on saadud erinevate partneritega suhtlemisel. Seda kõike on vajalik kindlaks teha erialspetsialistil uroloog-androloogil. Aitab varjatud põletikku tuvastada eesnäärme sekreedi ja sperma uuring põletikule. Reeglina meestel esineb harva kusepõie põletikku. Infot  ja kontrollile saate registreeruda ww.medtim.ee. või tel.56880924

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

 

Küsimus:
Olen juba aastaid hädas põiepidamatusega. Käin näiteks öösiti 3 korda WCs ja mitte  kunagi ei jõua sinna nii, et uriin mööda sääri jooksma ei hakkaks ja isegi põrandale ei tilguks. Ja veel – iga kord on tulemas suur põietäis, tihtipeale isegi nii, et  on tunne, nagu mul oleks kaks põit. Uriini tuleb palju nii esimesest, kui teisest põiest. Pean potil istuma nii kaua, kui mõlemad põied on tühjad. Päeval käin WCs  pea iga tunni järel. Ja jällegi on iga kord uriini palju. Põdesin  aasta tagasi infarkti ja  nüüd võtan järgmisi rohtusid: Betaloc Zok 50mg, Twinsta 80/10 1 tabl päevas, Asperin 75 mg 1 tabl päevas. Jalad on mul pahkluude juurest väga paistes. Võtan vee väljaajamiseks rohtu Lasix  2 korda päevas. Miks nad paistes on, selle põhjust pole veel leitud. Vee väljaajamise tabletid on antud vaatamata sellele, et käin WCs pissil kokku umbes 25 korda päevas ja uriini tuleb kohe suurtes annustes. Tabletid ei ole käimist ei suurendanud ega vähendanud. Loodan, et saate minu küsimusest aru ja annate mulle nõu, kuidas toimida, et elada saaks normaalselt. Olen varsti 75-aastane ja ka ülekaaluline. Liikumine on raskendatud, sest süda on nõrk ja jalad paistes. Ei jõua treppidest käia, ei jõua pikka maad

Vastus:
Tere austatud küsija. Teie küsimustest ja ravist selgub, et teil on väljendunud südame puudulikkus koos kõrgenenud vererõhutõvega. Jalgade turset annab südame puudulikkus ja selle tõttu ka vähese liikuvusega, sest Te ei suuda kõndida, lisaks väheset liikuvusest lisanduv ülekaalulisus. Samas ravi, mis vähendab vee peetust tekitavad loomulikult sagenenud urineerimist, kuid samas südame puudulikkuse tõttu ei saa neid siiski ära jätta. Samas on Teil tunne kusepõie tühjendamisel nagu oleks kaks põit. Siit küsimus kas Teil ei esine tupe allavajet? Kui see on olemas, mida saab öelda günekoloog, siis ongi kusepõis osaliselt vajunud tupe osasse ja tekibki kaheosaline kusepõie tühjenemise tunne. Siin on tarvis sellisel juhul lihtsama võttena kasutada tupe rõngaid. Kui seda pole, siis saab kasutada osaliselt ravimeid, mis vähendavad urineerimise  tungi ning samas tuleks tugevdada ka vaagnapõhja lihaseid. Selleks saab kasutada ka spetsiaalse tupekuuli kandmist, et tugevdada põhja lihaseid. On võimalik teostada ka operatiivset ravi, asetada spetsiaalne ling, mis tõstab kusepõie kaela ,kuid arvestades Teie iga ja kaasuvaid haigusi peab sellega väga arvestama, kuidas seda teha. Ilmselt ainult niimoodi nõustades on väga raske Teid aidata. Peate perearstiga nõu pidama ja vajadusel laskma ennast suunata eriala spetsialistile, juhul kui probleem väga tõsine peaks perearst suunama võimalusel ka haiglasse ravile uroloogia osakonda, eelnevalt kokku leppides mõne uroloogiga.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

Küsimus:

Tere! Olen siia ka varem murega pöördunud, aga eiole siiani vastust saanud. Proovin uuesti. Nimelt selline asi, et pissida on valus ja eriti just lõpp on ebamugav. Kevade lõpus/suve alguses tehti mulle perearsti juures uriiniproov ja ka vereproov (korduvalt tehtud). Mõlemad proovid olid korras ja põletikku ei näidanud. Aga selline ebamugavus ja valulikkus on mul pea aasta aega kestnud. Ma ei saa öelda et otseselt valutab, vaid selline kuidagi paha ja halb on. Vahepeal on kõndides parem, vahpeal hoopis istudes. Vahest läheb ruttu see mööda, vahepeal kestab terve päev ja järgminegi selline olukord. Olen käinud ka naistearstil. Tehti ka seal analüüse, mis olid korras (mai lõpp 2014). Sellist valulikkust ei kaasne aga iga pissimisega. Vahepeal on nii, et mitu nädalat on kõik korras ja siis hakkab jälle pihta. Sel ebamugaval perioodil olen täheldanud ebamugavust ka peale pissimist, selline kergelt kipitav ja hästi ebamugav tunne. Kuid see kaob ja on jälle kõik korras. Ma olen täitsa mures, kuna analüüsid korras aga mu mure pole kuskile kadunud.   Milles  võib asi olla? Vastust ootama jäädes.

Vastus:

Austatud Kaidi, vabandame väga kui on jäänud Teie vastus  varsemalt vastamata, võimalik et viga e-postiga suhtlemises. Lugedes Teie probleemi on näha, et olete arstide juures käinud ja teostatud uuringutes ei kajastu midagi. Kindlasti peab probleem olema, sest kuna haigus ikkagi püsib. Mulle jääb mulje, et peamine ärritustunne jääb Teil püsima ikkagi kusitis ja just peale urineerimist. Sellist probleemi võib and näiteks ka kusihappe kristallide suurenenud väljumine, mis ärritab limaskesta, kuid samas võib olla ka see tingitud kusiti ärritusest. Ilmselt oleks vajalik ka kusiti osast võtta spetsiaalsed külvid. Kui soovite minult konsultatsiooni, siis soovitan võtta perearstilt saatekirja minu nimele MedTim Erakliinikusse, kus toimib ka haigekassa. Saate registreeruda telef. 56880924. Kahjuks ilma uuringuteta ei saa nagu rohkem nõuannete ja raviga aidata, sest looduslikud ravimteed siin oluliselt ei toimi, kui põhjus pole selge.

Lugupidamisega
Dr.G.Timberg

 

Küsimus:
Olen 24-aastane naine. Mul on selline probleem, et tunnen pidevat vajadust pissil käia, tekib selline tunne et põis on väga täis tegelikult tuleb vaid veidikene. Nii on see olnud kogu mu teadlik elu, mida aeg edasi, seda enam suuremaks see probleem muutunud on. Näiteks õhtuti on nii, et käin WC-s ja peale seda lähen voodisse, kui kohe magama ei jää siis käin lühikese aja jooksul veel paar-kolm korda ja hommikul esimese asjana WC-sse. Tulemuseks on ka uriini pidev lekkimine. Mida teha?

Vastus:
Tere Kairi, Pean tunnistama, et antud probleemile emaili teel vastata on kindlasti keeruline, kuna küsimustik puudutab muud valdkonda ja varasemalt  saadud ravi või uuringuid. On oluline teada, kas uriini lekkimine esineb ka füüsilisel pingutusel, köhimisel, jne? Milline on eluviis? Varasemalt teostatud eriaiaarsti uuringud, kaua on haiguse kestnud? Millega seostate ägenemist jne. Seega sage urineerimas käimine on seotud paljude probleemidega. Kui olete huvitatud minu konsultatsioonist, siis võtke saatekiri perearstilt dr.Timbergi nimele ja pöörduge MedTim Erakliinikusse, tel. 56880924 registreerumiseks (www.medtim.ee). Kindlasti on võimalik anda Teile selgitus ja vajadusel ka uuringuid teosada.

Lugupidamisega, Dr.G.Timberg

Küsimus:
Tere! Mulle teeb juba aastaid muret uriinipidamatus. Pean öösel 4-5korda väljas käima. Bussiga kaugele sõita ei saa ja kui häda tunnen, pean kohe minema, muidu juhtub õnnetus. Ja kõik juhtub nii äkki, et kinni pidada lihtsalt ei suuda. Ka öösel tõustes on enne WC-sse jõudes püksid märjad. Oma arust hoian kõvasti kinni, aga ikka imbub uriin välja. Olen 68 aastane naine ja mähkmetes veel ringi käia ei tahaks. Palun abi !

Vastus:
Tere,
uriinipidamatuse põhjusi on palju. Näiteks: tekib alakehavöötme lihaste lõtvus paljude sünnituste järel, samuti hormonaalsete muutuste korral. Kui kunagi ei saa välistada ka varjatud kroonilist põletikku, jne. Neid faktoreid, mis pidamatust esile kutsuvad on palju, rääkimata ülekaalulisusest, ka võib see olla seotud muude inimesel olevate krooniliste haigustega seotud ja ravimite tarvitamisega. Kuna Teilt sellekohane info puudub, siis kindlat selgitust põhjuseks ei oska öelda. Seda on arstil ka raske ilma patsiendiga vestlemata või uuringuid teostamata hinnangut probleemile anda. Teil on kindlasti tarvis pöörduda erialaspetsialistile-uroloogile, kus teostatakse vastavad uuringud ja kindlasti on võimalus Teie probleemile leida lahendust ja leevendust.

Lugupidamisega,
Dr.G.Timberg

 

Küsimus: Mis on põie song ja kas see on ohtlik?
Vastus: Tegemist on kusepõie limaskesta väljasopistumisega, mis olenevalt suurusest võib ulatuda mõnest sentimeetrist kuni isegi väga suure väljasopistuseni 10 cm ja enam. Tavaliselt, kui ei esine probleeme – põletikku, hematuuriat – verd uriinis, siis seda lihtsalt jälgitakse erialaarsti poolt dünaamiliselt, seega põiesong endast ohtu ei kujuta.

Küsimus: Olen 30-ndate alguses naisterahvas. Viimase 10 aasta jooksul olen korduvalt saanud diagnoosiks põiepõletik. Samas viimase aasta jooksul on välja kujunenud olukord, kus ma külma ei saa, aga siiski tekivad mingil olematul põhjusel põievalud ja sage urineerimine. Samas on uriini analüüsid ja külvid ja ka günekoloogiline pool korras. Ka partnerit on kontrollitud. Olen külastanud aastate jooksul erinevaid urolooge, kuid probleemile põievalud pole vastust või ravisoovitusi saanud. Seega minupoolne küsimus on, kas põievalud võivad seotud olla närvidega? Kelle poole oleks mul mõistlik pöörduda, et abi saada?
Vastus: Ei selgu, kas varasemalt olete põdenud sugulisel teel esinenud infektsioone, või Teie partner? Kas peale seksuaalvahekorda tekib ärritust või voolust? Saan aru, et uroloog on juba konsulteerinud ja uuringud teostatud. Mõnikord osutub vajalikuks teostada ka kusepõie vaatlus, jne. Tavaliselt kujuneb mingi probleemi foonil sagenenud urineerimine välja, seega paljud nimetavad seda probleemi “närvide” valdkonnas olevaks.

Küsimus: Uriinil on halb lõhn, ütleksin et lausa kirbe lõhn. Tuleb tunnistada, et pingutusel ja naermisel on nn tilgad püksis – ja mitte ainult siis. Käin päevas kolm-neli korda pesemas, kasutan ainult intiimpesugeeli ja ikka ma haisen. Vahetan pesu samuti tihti. Pesukaitsmeid ei kasuta, tampoone vahel haruharva, päevade ajal kasutan kodus olles WC paberit. Ma ei julge muud kasutadagi, arvan endal allergia olevat. Olen rääkinud, perearstiga, enda endokrinoloogiga (olen I tüübi diabeetik), olen teinud suguhaiguste proovid ja mitte midagi.
Kõik süüdistavad mu hädas minu diabeeti. Günekoloog ütles, et tõstab käed üles, kuna mul on günekoloogiliselt proovid korras ja tema ei oskavat minuga midagi teha. Niisiis küsimus, kas ma tõesti mitte veel päris keskealisena peangi haisema jääma? Ma ei küsiks ega raiskaks siinset leheruumi, kui poleks päris meeleheitel. Probleem on enam kui ebameeldiv ja muidugi ka piinlik. Kui keegi ütleks mulle millise eriala arsti juurde minna, siis teeksin seda hommepäev. Diabeetikuna on veresuhkrud enamvähem normis, seega sellega ka väga suurt mure pole. Ainsana teevad veel muret liigesehädad.

Vastus: Kindlasti mängib oma osa Teie diabeet. Saan aru, et Teiega pole veel tegelnud uroloog, seega oleks mõttekas käia uroloogi vastuvõtul. Samas ei selgu, kas Teil esineb pidamatus (märgute), kui tihti peate käima WC-s, jne. Nendele küsimustele saab selguse erialspetsialisti-uroloogi juures.

Küsimus: Olen 23 a. Kui mul tuleb pissiäda, siis ei jõua kaua kannatada, ja kui tarbin natuke alkoholi, siis ei tunne magades, millal vaja WC-sse minna ehk tekib öine märgamine.
Kas seda on võimalik kuidagi ravida?

Vastus: Kindlasti on võimalik aidata, esmalt on vaja aga teostada erialaspetsialistil uuringud, et selgusele jõuda, mis võiks olla probleemi põhjuseks. Olete väga noor inimene ja vajalik on selgitada, kas pole mingeid kaasasüsndinud kuseteede probleeme ning sellest sõltub ka edasine ravivajadus.

Küsimus: Mul on põieprobleem. Arsti poolt öelduna sunduriinipidamatus. 7 aastat tagasi oli asi lihtsam, siis oli mul vaid köhides ja pingutades uriini leke. Tehti operatsioon, kus pandi mulle “ling”. Seekord on asi hullem: alustasin oktoobris arstil käimist ja koheselt peale analüüsi kirjutas arst mulle välja rohu – Driptane. Detsembri lõpuks polnud sellest rohust mulle mingit paranemise tunnust tekkinud, peale selle, et mu suu kuivas meeletult, isegi rääkimist segas. Kasutasin ka Medroli kilpnäärme poolt tekitatud silmade haiguse raviks. Kuid nii nagu oli enne Driptane võtmist, nii oli ka kolm kuud hiljem – WC-sse jõudsin ikka nii, et pool uriinist jooksis mööda sääri alla. Siis arst uuris kateetriga midagi, mille tulemus oli, et kõik on ok. Siis tehti mulle urodünaamika. Vastuseks oli, et operatsiooni teha on mõttetu, raviks kirjutati väiksemate kõrvaltoimetega ravim -Uroflow4mg. Ja arst saatis mind kabinetist ära sõnadega – rohkem ma millegiga aidata ei saa……olen neid tablette tarbinud nüüd pea kuu, mingil määral need aitavad. Öösiti ei jõua ma siiski kuivana WC-sse. Rohkem ma arsti vastuvõtule minema ei pea,s est nagu ta ütles – rohkem mind aidata ei saa. Tähendab, mul polegi enam inimväärset elu võimalik elada? Olen 50-aastane naine, tahaks ilma mähkmeteta elada.
Oskate mind aidata? Kõik analüüsid ja protseduurid, mis minuga tehti, panin siia kirja.

Vastus: Ma hästi ei mõista, kas tegemist on uriinipidamatusega ainult füüsilisel pingutusel või on see probleem kogu aeg. Sest ordineeritud ravimid on tõesti ka suukuivuse põhjuseks, need toimivad ka süljenäärmetele. Samuti ei ole selge, kas Teie pidamatuse probleemiga tegeles uroloog või günekoloog. Võib osutuda vajalikuks ka kusepõie vaatlus seesmiselt – tsüstoskoobiga.

Tegemist on uriinipidamatusega mitte ainult füüsilisel pingutusel, vaid ka niisama. Võin olla teel tualetti, kuid enne kui jõuan istuda potile on juba tilgad püksis. Sellisel juhul puudub ju füüsiline pingutus. Minu pidamatuse probleemiga tegeles uroloog, tema ütles, et aidata mind ei oska. Ja siit ka küsimus: uriinipidamatus on siis minul jääv? Ma mõtlen seda aega, kui tablettide mõju kaob. Kuigi 100 protsenti pole ka praegu tablettidest abi.

Vastus: ka minul tekib veel lisaküsimusi. Kas olete ka ülekaalus? Selleisel juhul tuleb tegelema hakata ka kehakaalu langetamisega stabiilselt, kuid aeglaselt, lisaks kindlasti igapäevane vaagnapõhjalihaste treening, lisaks tupekuuliga treening. Samaaegselt tuleks tarvitada ka medikamente. Milliseid just, seda on raske vastata, ilma patsient nägemata.

Küsimus: Alates oktoobrist olen käinud uroloogi visiidil mitmeid kordi. Kasutasin tablette Driptane 5mg, neist oli minimaalne kasu,k uid kõrvaltoime pärast lõpetasin ära. Nimelt on mul teise haiguse pärast kasutusel ravim Medrol ja suukuivus lihtslt meeletu, eriti koos Driptane-ga,isegi rääkimist segas. Mulle tehti ka urodünaamika, operatsioon on mõttetu nagu arst ütles. Siis pakkus arst ravimi, millel olevat vähem kõrvaltoimet, kuid on kallim – Uroflow 4mg ning kabinetist lahkudes soovis arst mulle kõike head. Tagasi ta mind enam ei kutsunud.
Kas see ravim annab ajutist leevendust ehk seni kuni võtan, on ok. ja kui lõpetan või kui need kolm karpi ära lõpetan, hakkab kõik taas jälle? Tähendab, terve ülejäänud elu pean mähkmetes käima?Olen ju vaid 50-aastane naine…
Probleem ise seisneb selles, et kui mul tekib vajadus pissida, pean kohe WC-sse saama, muidu tilgad püksis – see tekkis möödunud suvel. Vahel on ka nii, et lähen WC-sse igaks juhuks (enne kodust väljaminekut), häda ju pole – kuid jõudes WC-sse on äkki selline tung, et enne kui suudan püksid alla tõmmata ja potile istuda, on osa juba püksis ja põrandal. Sama on ka öösiti, ärkan, et minna, juba tõustes tuleb esimene osa püksi ja teel WC-sse juba jookseb mööda sääri kõik alla…..Seda viimast ravimit Uroflow, võtan esimesi päevi, kuid juba esimesel päeval oli üllatuseks, et jõudsin iga kord kuivalt potile. Välja arvatud öösel, kuna tableti võtan hommikul, siis mõju pole vist nii pikk.
Mis siis saab minust peale selle ravimi kuuri lõppu?

Vastus: Teiega, nagu aru saan, on põhjalikult tegeldud, uuritud ja korduvalt ka ravimeid vahetatud. Pole täpselt arusaadav, kas Teil on tegemist SM haigusega, et tarvitate Medroli. Sellisel juhul on tegemist süsteemse kahjustusega ja seda peab dünaamiliselt jälgima ja ravimite osas ka muutusi tegema. Mul on raske vastata, kuidas edasi käituda, kuna ilma patsienti nägemata ei saa lihtsalt “udu” ka ajada. Pole ju selge, kas biopsia on põiest võetud, kas on tegemist interstitsiaalse tsüstiidiga või mitte. Nii et antud juhul jään vastuse võlgu. Kindlasti teatud aja Uroflow aitab, kuid ei julge vastata, kui pikalt.

Küsimus: Kui mu tüdrukul oli tupeseen ja nüüd on mul peenisel punased laigud, kas sellise probleemiga saab minna ka uroloogi vastuvõtule?
Vastus: Soovitaksin siiski androloogi-meestearsti konsultatsiooni, kuna uroloogid tegelevad rohkem operatiivse ravi ja diagnostikaga.

Küsimus: Mul on viimase kuu vältel tekkinud probleeme kusepõie tühjendamisega. On tunne, et mul on vaja põit tühjendada, aga kusi voolab tihti välja väga aeglaselt või mõnikord hoopis mitte. Mida peaksin tegema, et abi saada. Olen 36 aastat vana.
Vastus: Eeldan, et olete meesoost ja seetõttu arvan, et tegemist võib olla eesnäärmest tingitud probleemiga. Põhjuseks võib olla eesnäärme varjatud põletik, mis hetkel väljendub ainult urineerimise häiretes. Vajalik on kontroll uroloogil või meestearstil-androloogil.

Küsimus: Põiepõletiku esimeste nähtude ilmnedes muretsesin apteegist Cotrimoxazol AL forte antibiootikumid. Peale esimese tableti manustamist avastasin infolehelt, et oleksin pidanud võtma kolm tabletti korraga ja kuuri lõpetama. Seejärel manustasin veel kaks tabletti järgmisel päeval – ühe hommikul, teise õhtul. Nüüdseks pole siiski pakitsuse tunne päris taandunud. Kuidas oleks mõistlik ravikuuri jätkata? Kas võtta ikkagi kolm tabletti korraga sisse või manustada leht lõpuni, kaks korda päevas?
Vastus: Kahju, et alustasite ilma arstiga konsulteerimist raviga, mida mina ei pea õigeks. Alati on tarvis teha uriini tavaanalüüs ja ka uriini külv mikroobidele, et vastavalt tekitaja ravimi tundlikkusele määrata ravi. Kuna olete raviga alustanud, siis võite ka ravi ajal teha perearsti juures proovid. Perearst otsustab, kas vajate lisaravi või hoopis täiendavaid uuringuid erialaspetsialisti juures. Kusepõie põletiku põhjused ei ole alati seotud külmetusega, vaid võib ka tekkida nn kusiti ärritus peale sugulist vahekorda, kui on saadud mingi nakkus. Seega kontrollida oleks igal juhul mõistlik, et põletik ei muutuks krooniliseks.

Küsimus: Minu “hädad” algasid kevadel, kui paaril järjestikusel hommikul ärgates olid silmad nii paistes, et vaevu sain avada. Päeva jooksul paistetus alanes. Seejärel ühel juulikuu ööl ärkasin meeletu ülakõhuvalu peale, valutas nagu kuskilt ribide alt või küljelt. Valud kestsid kokku 3 päeva, käisid nagu hooti, kahtlustasin ise neerukive. Püsti olles valu veeres nagu pall põide. Proovid korras, neeru näitjad oli ainult vähe kõrgemad, aga arst ütles, et sellele ei maksa väga suurt täelepanu pöörata?! Augustis tehti ka UH uuring ülakõhule ja kõik samuti korras. Nüüd septembri alguses hakkasid mingid teravad torked põide ja põieluu pealt katsudes nii valus, nagu oleks sinikas seal. Samuti lööb valu taas ülakõhtu ja selgagi. Vahel valutab ka alakõht, aga see selline torkiv ja nagu ikkagi põie ja kuseteede kanali juurest. Selline tunne, nagu jalge vahelt oleks paistes. WC-s valus ei ole käia, aga teinekord nagu kipitab ja eriti siis, kui mingil põhjusel on uriini pidanud kauem põies hoidma. Samuti on selline raskuse/ebameeldivuse tunne põies pidevalt. Günekoloogil on samuti käidud, suguhaigusega tegemist ei ole, tehti ka UH ja emakauuring, emakakael, munasarjad puhtad. Käisin nüüd jälle uriiniproovi andmas – kui varem see kummaline valu taandus, siis nüüd on seda vahelduva eduga juba pea iga päev. Proov taas midagi ei näidanud. Ei tea enam, millise arsti juurde või kuhu pöörduda.
Vastus: Kuna probleem on juba pikemat aega, siis oleks soovitav kindlasti pöörduda erialaspetsialisti poole, suunamise peaks võtma perearstilt. Täiesti julgelt võib pöörduda ka nefroloogi vastuvõtule, kuna teostatud uuringud ei näita mingit protsessi, mis vajaks kirurgilist ravi, seega uroloogile juba suunaks vajadusel nefroloog. Kuna kusepõie vaevused on püsivad, siis on soovitatav ka kusepõis üle vaadata, lisaks kas kompuuteruuring või tavline k-aine uuring kuseteedest, mida aga otsustab juba erialaarst. Seega iseravimist ei pea õigeks ja soovitan alustada edasise tegevusega uuesti perearstist, kes suunab siis juba erialaspetsialisti juurde.

Küsimus: Olen mees 53 a. Umbes aasta aega tagasi tuli probleem, et pean öösiti pissil käima (üks kuni kaks korda öö jooksul). Halb on see, et ma ei jää pärast WC-s käimist enam hästi magama ning hommikul olen väljamagamata ja väsinud. Mul on unetusega juba aastaid probleeme olnud, kuid nüüd on lisandunud veel öösel pissil käimise probleem. Kas öösel pissil käimise häda saab kuidagi vältida? Võib-olla saab seda kuidagi reguleerida õige söömise ja joomisega? Mida ma peaksin ette võtma?
Vastus: Esmalt on vaja pöörduda perearstile, kes teostab esmatasandi uuringud: uriinianalüüsi, PSA ja vajadusel ka lisauuringud. Vastavalt tulemusele teeb perearst otsuse, kuhu edasi patsient suunata. Kui varasemalt Teid uuritud pole, siis sellises vanuses võivad tekkida probleemid eesnäärmega, seega peab kindlasti probleemi juba ennetama, et mitte maha magada ka mingit tõsisemat eesnäärme haiguse probleemi.

Küsimus: Olen 24aastane mees ja alles hiljuti (nii 5 päeva tagasi) panin tähele, et urineerimisvajadus on oluliselt sagenenud. Kusjuures pärast tualetis käimist on justkui tunne, et 5 minuti pärast võiks tagasi minna. Öösiti antud probleem ei häiri, aga päeval on küll ja ei oska midagi peale hakata. Ei tea, kas peaks perearsti (ja vajadusel) eriarsti poole pöörduma või mitte. Äkki on midagi triviaalsemat, sest mingeid valusid jms ei esine. Kas võib olla, et minu eas juba eesnääre võib olla suurenenud/mas?
Vastus: Reeglina võib sagenenud urineerimist esile kutsuda probleem kuseteedega üldse. Esmalt peab perearst esmatasandi uuringud teostama ja seejärel saab otsutada, milles probleem ning vajadusel suunab edasi kas meestearstile või uroloogile, kuna taolisi sümptome võib anda ka eesnäärme probleem.

Küsimus: Olen 74-aastane mees. Kiire on WC-sse minekuga ja tihti kipuvad enne tilgad püksi tulema. WC-s käin sageli üle kümne korra ööpäevas ja öösiti 4-5 korda. Valusid ei tunne, kuid kaasnema on hakanud rohke sülg suus, mis segab rääkimist, vahel pearinglus püsti tõustes. Tablette ei kasuta, vererõhk korras. Kestnud on kõik see 3-4 aastat ja tasapisi kasvavalt. Arsti olen külastanud ja loodusravi kasutanud: põdrakanep, kõrvitsa- ja linaseemned jm, kuid kõik vähese tulemusega.
Vastus: Sellises vanuses on reeglina probleemi põhjustajaks eesnäärmehaigus. Ei selgu, kas uroloog on teid varem uurinud ja ravinud eesnäärme probleemi. Vajalik on teostada PSA uuring (eesnäärme spetsiifiline antigeen), ultraheli eesnäärmest, neerudest ja kusepõiest jääkuriinile. Sellised uuringud korraldab reeglina uroloog ja uroloogile suunab perearst. Soovitan kindlasti oma perearstiga plaani pidada, et konsulteerida uroloogiaga, sest antud kaebused ja sage urineerimine vajab eriarsti nõuannet ja ravi määramist.

Küsimus: Olen pidevalt hädas põiepõletikuga. Sel aastal on olnud juba 4-5 korda. Alati olen võtnud ka antibiootikumi. Alati kaasneb põiepõletikuga meeletu valu ja ka veri uriinis. Tavaliselt aitab kiiresti Nitrofurantonin. Nüüd on viimasest põletikust möödas nädal ja tunnen juba, kuidas põis hakkab valutama, selline pidev pakitsustunne on. Arst kirjutas välja AB ja käskis võtma hakata. Kas peaksin siis jälle AB kuuri läbi tegema, kuigi põis ainult valutab ja pissides valus ei ole, või ootama, kuni asi hullemaks läheb? Ja mis võiks põhjuseks olla, et põiepõletik nii tihti on? Naistearsti juures tuvastati ka seen, mis sai ravi.
Vastus: Esitaksin siinkohal kohe vastuküsimuse. Kas sugueluga on see probleem kuidagi seotud? Näiteks: mõned päevad hiljem tekib ärritus, jne. Tavaliselt peaks siis partnerit uurima, kelle krooniline põletik võib muuta tupe kaitsebarjääri tasakaalu ja sellest algavad probleemid, kuna kusiti limaskesta barjäär on nõrk ja vooluse korral selle sattumine kusiti piirkonda võib tekitada probleemi, lisaks ka külmetused. Oskasin vastata ilmselt paremini otseselt patsiendiga vesteldes. Loomulikult ravida tuleks ja peab, aga see peab toimuma, määrates külvi analüüsid, pole välistatud ka kusepõie sisemine vaatlus, kui on esinenud verd.

Küsimus: Umbes 7-8 aastat tagasi paigaldati mulle ling, oli probleem pingutusel tekkivate leketega. Nüüd on aeg edasi läinud, lingu mõju juba ammu kadunud, kuid on juurde tekkinud teistmoodi uriinipidamatus.
Olen 49-aastane, suures ülekaalus naine. Põieprobleem on selline, et ma ei jõua praktiliselt kunagi kuivalt WC-potini. Mul ei pruugi olla vajadust WC-sse minna, ma lihtsalt tõusen ja mõtlen, et käiks seal ära ja juba tekib meeletu soov… Kiirelt-kiirelt potini ja siis pean seisma jalad ristis, pükse ära võtta ei saa, muidu on kõik põrandal. Vahel jookseb kõik pesukaitsmesse juba toolilt tõustes – mitte mõni tilk, vaid voolab.
Mul on ka kilpnäärme ületalitlus ning sellest tingitud probleem silmadega nõudis ravi (pulssravi) metüülpretnisolooniga. See omakorda soodustab ju uriini rohkemat-tihedamat eritust tilguti all oleku päeval ja järgneval ööl. Siis oli kuri karjas…öösel ärkasin, ilma et oleks häda olnud ja otsustasin “igaks juhuks” pissile minna, niipea, kui tõusin – pool põiest tühjenes põrandale voodi juures ja ülejäänud teel WC-sse! Millest peaksin alustama ja kuidas edasi tegutsema?

Vastab günekoloog Ülle Kadastik: Lingu toime on pingutusel (köhimisel, aevastamisel jne) uriinilekke ärahoidmine. Kaalu tõusuga võib toime nõrgeneda. Teie puhul on tegemist lisandunud tung-uriinipidamatusega, mis vajaks hoopis tablettravi. Väga soovitaks regulaarset võimlemist (kodulehelt näete harjutusi) ja kaalust allavõtmist! Kuna teil on ka kaasuvaid haigusi ja seoses sellega võetavad rohud mõjutavad teie olukorda, siis sellega peate arvestama. Soovitaks pöörduda uroloogi poole, kes kirjutaks teile rohtu. Uue lingu panemine võib olukorda küll parandada, kuid mitte oluliselt. Esialgu järgige soovitusi.

Uus küsimus: Käisin uroloogi vastuvõtul, andsin analüüsi. Vastus oli, et minu uriin sisaldab liiga palju mingeid asju, seda saavat tabletiraviga korda. Arst andis ka uue saatekirja uriini proovi jaoks ja seal on ära märgitud sellised uuringud: aeroobid, seened, mycoplasma hominis ja ureaplasma urealyticum – need kaks viimast vist olidki need ,mida olevat palju ja mille süül mul on lekke probleem. Tabletid olid: Doxy-M-ratiopharm 100mg 2 tbl päevas, 10 päeva. 9 päeva on möödas, kuid tulemus on 0. Asjatult kulutatud raha, mul on tablette niigi 3 erinevat, need olid neljandad. Tekkinud on maksakahjustus, nagu ütles minu endokrinoloog. Kas jälle ravimatu haigus nagu mul juba üks on? Mis siis nüüd ette võtta?
Vastab uroloog Gennadi Timberg: Teile on teostatud täiesti adekvaatsed uuringud ja ravi, kuid küsimus ei seisne ainult operatsioonis ja järgnevas tulemis. Teie probleemide jada algas, kui Teid esmaselt opereeriti, püüdes Teid aidata. Kuna olete ülekaalus ja nagu aru saan, kaal järjest kasvab, siis seoses sellega tekivadki kusepidamatuse probleemid. Ülekaalu tõttu kaob organismil normaalne kontroll vaagnapõhjalihaste üle, mis samuti võtavad osa kusepidamise funktsioonist. Lisaks tekivad hormonaalsed häired ning kolmandaks on Teil leitud põletik. Maksakahjustus ei saa tekkida ainult ühekordse põletikuvastase raviga, siin on juba organismi varasem probleem põhjuseks, oletatavasti maksakoe rasvumine? Sellele on kirja teel raske vastata, sest pole Teie kliinilisi andmeid, et olukorda hinnata. Tuleb pöörduda oma perearstile ja ka Teid ravinud uroloogi poole, kindlasti kuulata endokrinoloogi soovitusi, kes koos panevad paika Teie raviplaani ja annavad nõu, kuidas raviga edasi minna ja abi saada.

Küsimus: Mu elukaaslane on 28-aastane ja juues alkoholi juhtub öösel nii, et ta voodi on hommikuks märg. Vahel ärkab ta küll üles, aga siis on ka juba hilja! Nüüd aga alles hiljuti juhtus see paha lugu ka ilma alkoholita – liigsest väsimusest äkki? Kas saab seda kuidagi ravida? Ta ise on nii õnnetu selle üle, tal oli lapseeas olnud samuti sellega probleeme.
Vastus: Kuna tegemist on lapseeas esinenud probleemiga, siis tavaliselt kasvab see täisealiseks saamisel välja. Varasemalt oli probleem seotud ka alkoholiga, mis tingib kontrolli katkemise, sama kehtib ka üleväsimuse korral. Oleks ikkagi tarvis erialaspetsialisti – uroloogi konsultatsiooni, samuti ka neuroloogi konsultasiooni ja arvamust. Võib-olla on tarvilik teostada uuringuid nagu urodünaamika ja EMG, mis näitab sulgurlihase toonust, jne. Seega päris lihtsaid selgitusi siin koheselt anda kindlasti ei saa. Tuleks leida võimalus ja pöörduda erialaarsti vastuvõtule ilma häbenemata.

Kaks nädalat tagasi oli mul põlveliigese vahetuse operatsioon. See teostati spinaalanesteesiaga. Tundub, et operatsioon on kuidagi mõjutanud mu põielihaseid. Olles karkudel ei saa ma kiiresti liikuda, aga WC vajadus on iga 45-60 minuti järel ja kohe, kui tunne tekib, on kiire. Põielihased ei jõua väikest kogust uriini hoida. Öösel käin 2-3 korda ja siis on eriti tagajärjekad käimised, sest unes on ju põis juba rohkem täitunud. Opijärgsel ajal elan tütre ja väimehe juures. See aga tähendab pidevat “jälgede” vargsi likvideerimist. Väga ebameeldiv ja piinlik. Harjutused pidid aga mõjuma hakkama 3 kuu pärast. Kas ajutise lahendusena muud ravi ei oleks lisaks? Näiteks mingid tabletid, mis 3 kuu möödumisel võiks ära jätta?
Vastus: Kindlasti on võimalik aidata, kuid ilmselt peab enne vestlema erialaspetsialisti-uroloogiga. Tavaliselt on operatsiooni ajal kusepõies kateeter, mis võib anda jääknähtusid. Võimalusel paluda kontrollida perearstil uriinianalüüsi, teostada uriini külv mikroobidele ja juba perearstilt saab abi, kui on tegemist põletikuga. Põie toonust tõstvaid ravimeid määrab juba erialaspetialist. Kuni konsultatsioonini ja uuringuvastuste saamiseni võite ise end aidata kasvõi nn maarohtudega, ravimteedega. Apteegist saab nn Fütolüsiin pastat, mida lahustatakse klaasi veega ja tuleks juua 1-2 korda päevas. Toimib hästi põletikuvastaselt. Põielihaseid tugevdavaid harjutusi tuleks samuti teha, sest toimeaeg on individuaalselt erinev.

Peale eesnäärmeoperatsioon esines mul peenisel armkude. See lõigati ära. Nüüd ei tule enam spermat välja. Peale vahekordi hakavad munandid valutama ja muutuvad kõvaks. Kas on võimalik ravida?
Vastus: Väga raske on vastata, kui ei tea, millist laadi operatsioon teil on teostatud. Kas on teostatud täielik eesnäärme eemaldamine koos seemnepõiekestega, mida teostatakse eesnäärme vähi korral või on teostatud nn. TURP-operatsioon, kus kusetoru kaudu eemaldatakse healoomuline eesnäärme suurenenud kude. Mõlemal juhul on tegemist probleemiga, kus sperma ei pruugi väljuda. Eesnäärme vähi korral eemaldatakse eesnääre koos seemnepõiekestega ning sellisel juhul ei saa enam olema spermat. Teise op-i korral aga ei pruugi 80% spermat väljuda, sest tekib nn retrograadne ejakulatsioon ja sperma satub kusepõide. Arvan, et parim viis oma probleemi lahendamiseks ja asjast teadlikumaks saamiseks on külastada teid opereerinud arsti ja küsida temalt nõu. Olen, kindel, et teid ravinud arst on meeleldi nõus selgitusi andma.

Olen 44-aastane mees. Tundub, et käin tihti põit tühjendamas. Eriti palju korraga uriini ei tule. Öösiti on see tüütu. Arstil olen käinud ja tulemused on kõik korras olnud.
Vastus: Tavapärasemaid põhjusi põie tühjendamise sageduse tõusule on mingi varjatud põletik eesnäärmes, mida saab hinnata erialaspetsialist: uroloog, androloog. Kuna vajalikud on spetsiaalsed eesnäärme uuringud ja eesnäärme rektaalne katsumine-palpatsioon, siis on raske ainult kirjelduse alusel sagedase kusemise põhjust öelda. Olete küll arstil käinud, kuid ei selgita, kas just vastava eriala spetsialistil, sest tavauuringute tulemused (üldine vere ja uriini analüüs) sellistel puhkudel võivad olla täiesti korras. Ainult spetsiifilised uuringud võimaldavad erialaspetsialistil vastuse anda.

Novembris ravisin eesnääret cardura, tavanici ja küünaldega. 2 kuud võtsin a-z vitamiine. Jaanuari lõpus kukkusin läbi jää, külmetasin alakeha. Nüüd jälle pisted munadevahel ja nagu nõelapadi kohati jalgevahel. Kas pean samu rohte uuesti võtma või midagi muud?
Vastus: Võimalusi on kaks: esmalt võib tõesti perearsti poole pöörduda ja korrata sama ravi või midagi enamat, mida perearst peab vajalikuks lisada. Loomulikult iga selline külmetamine tekitab ägenemist ning sellisel juhul peab ikkagi selgeks saama, kas tegemist on vana probleemi ägenemisega või on lisandunud ka uus infektsioon. Et sellele vastata, peab arst teostama uuesti vastavad uuringud põletikule ning tulemuste aluse antakse ka vajadusel ravi. Pole välistatud, et osaliselt see ravi ka kattub, sest teatud ravimite manustamist on kindlasti vajalik korrrata teatud ajaperioodi jooksul, kui on tegemist kroonilise põletikuga. Samuti pole kunagi paha vahetada ka raviarsti ja saada nn teine arvamus ning ka ravi, mis teatud situatsioonides on vajalik ja õigustab ennast.

Minu mehel (61 a) algasid kaks aastat tagasi probleemid uurinerimisega, kiheles-kipitas. Käisime uurologil. Veebruaris 2012 tehti Tallinnas operatsioon (eesnäärme pahaloomuline kasvaja). Dr. Zirel ütles, et operatsioon läks hästi, edasi midagi ei läinud. Kõik peaks korras olema, aga mehel ikka kiheleb ja kogu aeg on pissihäda. Öösel käib iga tund. Käib ka iga 3 kuu tagant uuroloogi juures kontrollis. Arsti sõnul on kõik korras. Mees ei sutseta, ei joo, kehakaal on normis. Joob rohelist teed, jõhvikamahla. Arst kirjutas Tramadoli, mida mees võtab, kuid abi ei ole.
Vastus: Tegemist oli väga tõsise operatsiooniga, mis kulges opereerinud arsti jälgimisel hästi. Patsienti nägemata on väga keeruline oletada probleemi põhjust. Peale RPP-d võib mõningane kusemise häire püsida 1-1,5 aastat, kuid aegamööda peaks see taanduma. Soovitav on perearstil kontrollida uriini analüüsi, sest vahel on ka kerged põletikud võimalikud. Sagenenud kusemise leevendamiseks on ka ravimeid, millest tuleks rääkida oma raviarstiga, kes neid vajadusel määrab.

Olen 18 aastane neiu. Mure on selline, et selle aasta suvest juba pidevalt enne magamaminekut käisin WC-s, aga uriini kogus oli alati väike. Kui olin WC-s ära käinud, tundsin ikka vajadust uuesti häda teha. Igal öösel tõusin üles ja käisinWC-s, hommikuni ei kannatanud ära. Oktoobri alguses märkasin, et uriin on punane ja pöördusin perearstile ja viisin uriiniproovi, mis näitas põletikku, sain ravimiks Nitrofurantoini ja peale ravikuuri, nädal aega ei olnud mul kaebusi. Siis märkasin jälle, et uriin on punane ning alaselg ja alakõht valutasid. Seejärel pöördusin jälle perearsti juurde, kes ütles, et uriiniproovis põletikunäitu pole, aga uriinis on tohutult soolasid. Perearst ütles, et ma jooks 3 liitrit vett päevas, et soolad välja tuleks. Aga minu alaselja valu ja alakõhu valu kestis ikkagi ning uriin oli punane. Taaskord perearsti juures tehti uuriiniproov ja öeldi, et uriinis on verd. Saadeti mind siis uroloogi juurde, kus tehti uriinikülv, mis näitas, et uriinis ei kasva midagi. Uroloog kirjutas rohu Uroflow. Seejärel käisin kompuutris, tulemused olid, et kõik on korras. Siis käisin tsüstoskoopia uuringul, kus selgus, et kõik on jällegi korras. Kuid siiani on uriin pidevalt punakas, hägune ja alaselg väsib ruttu ära. Ravimit Uroflow võtan siiani 1 tablet 2 korda päevas. Olen mures, kuna 3 kuud on möödas ja mitte midagi pole paranenud. Mida peaksin ette võtma, mis uuringuid on võimalik veel teha?
Vastus: Minu arvates olete kõik võimaliku juba teinud. Teid on ravinud perearst, konsulteerinud uroloog ja teostatud uuringutes pole midagi leitud. Pean tunnistama, et saaksin võib-olla aidata ainult siis, kui saaksin vestelda põhjalikumalt Teiega arsti vastuvõtul ja vaataksin üle uuringud, mis Teile teostati. Vahel õnnestub pikaajalise erialase kogemuse najal pakkuda veel mingi lahenduse, kuid teha seda kirja ja interneti teel on sisuliselt lootusetu, ka teiste arstide poole pöördudes. Ärge häbenege probleemi püsides pöörduda ka teiste konsultantide poole. Ka mina pean probleemi korral oma kolleegidega nõu.

24aastasel noormehel on paar aastat olnud pükstemäärimise mure. Algas paar aastat tagasi stressirikkal perioodil, vahepeal kadus ära. Aasta hiljem, samuti stressirohlem perioodil, tuli vähesel määral tagasi ning on samuti kestnud vähe aega, kuid õrnalt pükse määrinud. Kas on aimu, millest see võiks olla ja mida saaks teha?
Vastus: Kindlasti võb pükste märgamise juures põhjustajaks olla stress, kuid võib olla ka palju muid tegureid, mis kombineerudes annavadki teatud ajal sellise tulemuse. Loomulikult tavarežiimis ilma ravimiteta aitab siin rahulkuma tempo leidmine elutegevuses. Tavaliselt rahustavad rahvameditsiinis kasutatavad teed. Probleemi on vaja aga uroloogi juures uurida. Teostada ülesvõtted kuseteedest, välistamaks kaasasündinud anomaaliat või lülisamba probleeme. Lisaks tuleks välistada varjatud kuseteede põletik, eesnäärme põletik. Vajadusel teostada kuseteede urodünamiline uuring. Vähese probleemi korral aitab mõnikord tõesti elukorralduse muutus, vaaganpõhjalihaseid tugevadavad harjutused. Inimene peab siinkohal ise otsuse tegema, milline on probleemi tõsidus, sellest tingitud igapäevaelu häiritus ja seejärel vastava viisi valimine oma seisundi parandamiseks.

Kirjutan 18aastase poja pärast, kes vahel (u 2x nädalas) pissib öösel voodisse. Kuna märg osa voodis väga suur ei ole, eeldan, et kogus on väike. See probleem on olnud tal kogu elu ja selline sagedus jäi juba 10aastaselt (enne seda pissis pea iga öö). Käidud ka juba peale 4aastaseks saamist arstide juures, kus alguses arvati, et kasvab välja. Murdeeas tehtud kõikvõimalikud uuringud, mis näitasid, et kõik peaks olema korras, kuid probleem püsib. Nüüd käidud ka psühholoogi juures, kes samuti midagi ei osanud öelda. Kas on oht, et sellest probleemist ei saagi üle? Kui suur osa on pärilikkusel selles probleemis (lapse isa pissis alla kuni 15eluaastani).
Vastus: Antud probleemil on siiski ajaliselt 2 tahku: see, mis toimus lapseeas ja nüüd meheks sirgumise eas. Arvan, et kui hetkel ei ole uuringuid ja ravi teostatud, siis peaks seda kordama ja kindlasti ka neuroloogilt konsultatsiooni saama. Kindlasti mängib oma osa geneetiline eelsoodumus, kuid 100% kinnitust uuringud sellele maailmas ei näita. Sugugi ei ole välistatud noormehe organismis muutused positiivsuse poole, sest organism pole veel täielikult täis kasvanud. Tegemist on veel noorukiga ja võib kindlasti veel oodata muutusi. Loomulikult mängib oma osa ka psühholoogiline taust ja seetõttu hetkel täielikku vastust anda ei saa.

Minul on juba kaks kuud järjest sage urineerimisvajadus. Perearst tegi ka uriiniproovi, mis oli korras, põletiku ei olnud. Vahepeal on tunne, nagu suruks midagi põiele peale. Kui pissile ei saa, siis hakkab alakõht valutama ja läheb seest raskeks.
Vastus: Tavaliselt olen soovitanud kontrollida ka veneroloogilisel teel edasikantavate haiguste suhtes (nagu chl; ureapl; mycopl.), kuna need võivad suguteedest sattuda kusitisse ja tekitada püsivat põie ärritustunnet. Kui vastus on positiivne, siis tuleb kindlasti ka partnerit kontrollida meeste kliinikus ja ravida. Probleemi püsimisel on siiski vajalik erialaspetsialisti-uroloogi konsultatsioon.

Olen 26. a naine. 6. aastat vaevab pidev ja väga tugev täispõietunne. Põiepõletikku ei tuvastatud, käisin nii günekoloogil, nefroloogil kui uroloogil, tehti ultraheli, uuriti munasarju. Absoluutselt kõik oli korras. Aastatega olen täheldanud, et „päevade“ ajal on kergem olla. Ka paremal küljel lamades on justkui kergem. Samuti on hommikuti kergem kui õhtul, aga päris ära ei kao tunne kunagi. Viimasel ajal on kõige hullem just pärast urineerimist. Voolus on normaalne, pidamatust pole. Probleemi tõttu on suguelu elamine võimatu.
Vastus: Kuna probleem endiselt eksisteerib, oskan soovitada veel korrata konsultatsiooni nii uroloogi kui ka neuroloogi juurde. Samas oleks soovitav kaasa võtta juba eelnevalt teostatud uuringud ja nende tulemused. See võimaldab paremini hinnata situatsiooni ja vajadusel uute lahenduste leidmiseks lisauuringuid teostada. Probleemi keerukuse ja püsimise tõttu oleks ikkagi mõistlik mõningase vaheaja järel konsulteerida erinevate erialade spstsialistidega.

Olen 21aastane tüdruk. Juba aasta on vahelduva eduga olnud probleeme uriinipidamatusega. Tehti kõik suguhaiguste testid ning avastati Klebsiella pneumoniae ss pneumoniae bakter, mida ravisin antibiootikumiga. Nüüd on läinud uriinipidamatus väga hulluks ja ei tea mida enam teha. Kas te oskaksite anda ajutist abi, et saaksin kuidagi olukorra kuni uroloogi külastusajani välja kannatada. Olen teadlik vaagnapõhjalihaste harjutustest, aga need pole tulemust andnud.
Vastus: Ilmselt siiski pole tegemist uriinipidamatusega, vaid vajadusega kiirelt urineerida. Urineerimise tung tekib järsku ja lihtsalt ei suuda pidada ning kui ei saa tualetti, on võimalik märgumine. Kas on see nii? Pidamatus on see: kui tahate tõusta, joosta või lihtsalt lõõgastunud olekus seistes tekib märgumine.
Ka põletik (olgu see põies või kusitis), mis on välja ravimata, võib anda järsu urineerimistungi ja sagedase põietühjendamise vajaduse. Seega siin saab aidata erialaspetsialist, kes selgitab välja põhjuse. Samas tekib küsimus, millal need nähud tekkisid? Kas varasemalt, nooremana esines sama probleem või kas elate suguelu ja sellejärgselt tekkisid probleemid? Seega olete hetkel õigesti toiminud, et olete pöördunud uroloogile probleemile lahenduse leidmiseks.

90aastane patsient viidi haiglasse – vajus kokku, diagnoos krooniline kopsupõletik. Oli 8 päeva haiglas. Viidi hooldushaiglasse taastuma, kus oli 23 päeva. Kõik need päevad kandis kateetrit. Anti haige koju. Kodus piss välja ei tulnud. Kiirabi pani kateetri. Järgmisel päeval saatis perearst õe, tekkinud oli põletik. Taheti teha operatsiooni kõhu kaudu. Arst ei ole ise näinud, kui armetu patsient on. Uroloogi sõnul pidi olema ohtlik operatsioon. Patsient on nõrk. Istuma tuleb teda tõmmata. Kuid olen kuulnud, et kateeter ei tohi kaua olla peal. Võib tekkida põletik, mis ka on juhtunud. Rohtu kirjutati. Kas nii tohib jääda? Või ei tee arst oma tööd?
Vastus: Arvan, et kõik arstid teevad oma tööd südamega ja korrektselt, vastasel korral nad poleks arstiks õppinud. Ilmselt on probleem patsiendi raskes seiundis. Loomulikult võib olla ka kateeter kusetoru kaudu ja vajadusel saab seda vahetada ning ka kusepõit loputada. Ka kõhukaudse kateetri kaudu on põletikuoht ja põletikuvõimalus pidev.
Küsimus on siiki patsiendi hooldamises ja ilmselt praeguse raske seisundi juures on mõistlik kasutada püsikateetrit ning vajadusel määratakse lisaravim. Minul on raske anda hinnangut, milline variant hetkel sobib, kuna ei ole patsiendi seisundit näinud.
Peamiseks otsustajaks antud juhul jäävad siiski pereõde ja perearst, kes kõige paremini oskavad hinnanguid anda ning otsutavad vajaduse kateetri vahetuse või selle kõhukaudse asetamise üle. Peamine on siiski korralik kateetri hooldus patsiendil.

Mul on uriinis valgud (analüüs tehtud mitu korda) ja veres ei ole – neerud viiksid siis nagu valgud kehast välja. Vererõhk on kõrgemapoolne, kolesterool ka. Valusid ei kurda. Sept lõpul oli mul tugevam kukkumine jalgrattaga. On esinenud higistamist, lihtsalt magamise ajal ja siis samuti reielihaste krampe. Tahaksin väga teada, milles võiks olla põhjus? Kas on midagi tõsist neerudega? Arstid kirjutavad neerude tööd parandavat ravimit ja kui muutsid 1,25-st 5 mg peale(!), siis ma ei või seda enam võtta, aga nõrgemast annusest ei pidavat abi olema… Kas on üldse asi neerudes? Olen väga murelik ja sooviksin nõuannet Teilt. (Ma ei suitseta, olen ka karsklane), 49-aastane.
Vastus: Selgitate, et uriinis on püsivalt valgu leid. Ei selgu aga, kas ka erütrotsüüte on uriinis, kuna nende olemasolu võib samuti simuleerida positiivse valgu leiu. Selle seost kukkumisega on raske selgitada, kuna ei ole teada, kas Teil tekkis valk uriini kukkumise järgselt või oli see juba varasemalt.
Lihaste krampe võib tekkida tõesti mikrotsirkulatsiooni häirete tõttu ja mikroelementide düspalansi korral, kuid ilma uuringuid teostamata ei saa sellele vastata. Jah, jääkainete kuhjumisel organismis võib esineda lihaste krampe, aga sellisel juhul on tegemist juba tõsise neerude puudulikkusega, mida aga Teil ei esine. Soovitaksin teil siiski lasta perearstil teostada neerude funktsionaalsed uuringud ja vastavad analüüsid ning vajadusel suunab perearst nefroloogi konsultatsoonile. Hetkel ma ei seostaks neid asju omavahel, teadmata tegelikku põhjust.

Minu 66aastasel emal on uriinipidamatus – hommikul ärgates ei jõua ta WC-sse ja ka päeva jooksul juhtub. Tal on diagnoositud parkinsoni tõbi ja glaukoom. Palun öelge, mis tüüpi uriinipidamatusega on tegemist ja kas abi võib olla lõikusest. Arsti poolt kirjutatud tabletid ei aidanud kuidagi.
Vastus: Kui Teie emal ei näidanud kasutatud ravi efekti, siis peab teostama urodünaamilise uuringu, mis määrab kusepõie funktsiooni, millest probleem on tingitud. Kui erialaarst pole konsulteerinud ja patsienti eelnevalt näinud, siis peaksite esmalt pöörduma siiski uroloogi poole, kes teostab vastavad lisauuringud ja annab edasise ravi suhtes juhised.
Kindlasti on üheks pidamatuse mõjutajaks ka Teie emal esinev parkinsonism, samas glaukoomi esinemine ei võimalda kasutada näiteks muskariinretseptorravimeid. Seega on väga hädavajalik patsiendi konsultatsioon erialaspetialistiga.

Mul on selline probleem, et peale alkoholi tarbimist pissin öösel voodisse. Kas mingit ravi oleks selle vastu?
Vastus: Kindlasti ei saa sellele koheselt vastata ilma patsienti nägemata ja uurimata. Siin on palju küsimusi, mis vajavad täpsustamist. Kui sageli pruugite alkoholi, millistes kogustes, kui kaua aega, jne. Asja taga võib olla nii põletik, neurogenne või ka orgaaniline (mingi kaasasündinud anomaalia) põhjus. Seega minu soovitus on pöörduda eriarsti vastuvõtule.

Meil on 7aastane poeg, kes on sündinud kusepõie ekstroofiaga. Tänaseks oleme oppidel käinud ja rohtu söönud (driptanet) ja nüüd on vist ainuke lahendus, põie kuivakssaamiseks ureetra kõrvalt välja toomine. Tahaks teada, kas Eestis on olnud veel kusepõie ekstroofia juhtumeid ja kuidas need lahenenud on? Oleme mures, kuidas lapsel pärast hakkab minema, kui ureetra kõrvalt välja tuuakse, sest käes on koolimineku iga, siiani oleme mähkmeid kasutanud.
Vastus: Jah, on olnud küll selliseid anomaaliaid ehk väärarenguid. Neid opereeritakse ja tavaliselt tehakse otsus koos vanematega ja võimalusi ning haigust arvestades, milline operatiivne ravilahendus sobib kõige paremini. Tehakse kunstpõis või kui puudub kusiti, siis kas nippel soolest, mille kaudu kateteriseeritakse, jne. Nagu ütlesin, on ravitaktikad väga erinevad. Eestis tegelevad sellega lastekirurgid, kes on rohkem uroloogilise suunitlusega. Üks nendest kindlasti Tartus dotsent Karin Varik. Võimalikke lahendusi võib uurida ka näiteks Soomest. Sageli on vajadusel tulnud rohkem sellega tegelnud kolleegid välismaalt appi ravi teostama. Seega peaksite ise olema aktiivne, kuna tõesti aeg jookseb.

Olen 22-aastane, sünnitanud ühe lapse, aborte ja raseduse katkemist pole kunagi ette tulnud. Probleem selles, et urineerides esineb alakõhu valu puusakondi lähedal olevas kohas. Valusam on siis, kui on nt kiire kuhugi minekuga ja on vaja enne WC-s käia, üritades väga kähku hädast lahti saada ehk siis urineerides kiiresti ja nö surudes põit tühjaks. Kui teen häda rahulikult, on alakõht lihtsalt hellaks läinud vahel. Seda ei esine mul kogu aeg, vaid vahel on pikemad perioodid, kus esineb tundlikkust või siis valu ja mõnikord ei anna miski tunda mitu kuud. Kuna aga jälle olen selle probleemiga silmitsi, mõtlesin küsida, kas peaksin muretsema või kelle juurde pöörduma?
Vastus: Oleneb, millisel määral antud probleem teid häirib. Kui olete oma eluga rahul ja sellega harjunud, siis ei oska midagi lisaks vastata. Siiski imestan, et olete probleemi kütkes ilma, et oleksite erialaspetsialisti poole pöördunud. Soovitav on loomulikult alustada perearstist, kes teostab esmased uuringud ning suunab siis konsultatsioonile vastavale spetsialistile. Probleemi püsides muutub vastav haigus alati krooniliseks ning hiljem on juba keerulisem probleemi lahendada. Kindlasti oleks siin vajalik uroloogiline konsultatsioon.

Uriin haiseb väga halvasti, just hommikuti rohkem. Milles võiks asi olla?
Vastus: Selleks, et probleemi hinnata, on kõige adekvaatsem meetod teostada uriinianalüüs koos uriini külviga hommikusest uriinist, sest uriini lõhna muutuste põhjusi on palju ning alati ei pea selleks olema mingi haigus. Oleneb ka inimese lõhnataju tundlikkusest, ööpäevasest vedelikutarbimisest – ka sellest sõltub uriini kontsentratsioon. Esmast kontrolli tuleks alustada perearsti juurest.

Ultrahelis avastati polüüp põies. Aasta tagasi oli günekoloogiline op allavaje tõttu. Kas polüübi teke võib olla sellega seotud? Kui suur on tõenäosus, et tegemist on pahaloomulise kasvajaga? Uroloogile saan alles detsembri teises pooles. Kuidas selgitatakse kasvaja hea- või pahaloomulisus?
Vastus: Ultraheli on abistav uuring ja alati ei pruugi diagnoos olla see, mida näitab ultraheli pilt. Seetõttu on täiendav uuring erialaarsti juures tarvilik.
Tavaliselt selgitab probleemi olemuse kusepõie vaatlus seesmiselt – tsütoskoobiga. Hetkel on raske vastata, millest probleem on tingitud. Lõpliku vastuse saab anda otsesel uurimisel. Siit ka vastus Teie küsimuse teisele osale: hea- või pahaloomulise kasvaja väljaselgitamiseks tuleb esmalt teostada uriini tsütoloogiline uuring, seejärel võetakse kusepõie vaatlusel vastavast piirkonnast koetükike histoloogiliseks uuringuks. Uuringute tulemuste põhjal teeb arst otsuse ja määrab ravitaktika. Kuna Te ei kirjelda, et Teil uriiniga on tulnud verd, siis võite rahulikult oma vastuvõtuaja uroloogile ära oodata.

Mul on mure. Olen hakanud viimase kuu jooksul väga tihti WC-s käima ja vett tarbin ka rohkem kui varem. Ma ei suuda enam isegi bussiga lühikest otsa sõita, kuna enne sihtpaika jõudmist pean paluma bussijuhilt pissipeatust. Ja ühel öösel tõusin ma selle peale üles, et olin kogemata voodi märjaks teinud. Olen juba 20-aastane ja varem pole selliseid probleeme olnud. Oleks tore, kui te saaks aidata.
Vastus: Ilmselt saab sind kindlasti aidata, kuid peaksite tulema vastuvõtule, kus saaksin teatud küsimusi esitada ja vajadusel korraldada ka uuringuid. Arvan, et interneti vahendusel läheb väga keeruliseks asju lahti rääkida. Loomulikult võib see olla ka mõni teine uroloog peale minu. Soovi korral saate registreeruda minu vastuvõtule telefonil 56458430.

Minul endal allapissimise probleemi pole, küll aga minu mehel (32). Kaine peaga pole midagi, kuid sageli juhtub seda siis, kui ta on alkoholi tarbinud. Sooviksin teada, mis aitaks selle peatada. Ise ta pelgab probleemiga arsti juurde minna. Kas käsimüügist oleks võimalik mingit ravimit saada?
Vastus: Tegelikult on väga julge samm juba see, et pöördute nõu küsima.
Peaksite omavahel siiski natuke avameelsemad olema. Probleem on pereprobleem ning alati on võimalik aidata. Kuna abikaasa ilmselt ei soovi eriti asjast rääkida, siis soovitan tulla erakliinikusse. Visiit on Haigekassa poolt tasutav, kuid vajalik on perearsti saatekiri. Kliinikus oleks võmalik teie mõlemiga probleemist räääkida, uurida ja korraldada vastav ravi. Kliinikuga saate tutvuda ka internetis aadressil www.medita.ee. Käsimüügis vastavaid ravimeid ei pakuta.

Kirjutan seoses murega elukaaslase pärast. Nimelt 37aastane mees pissib öösel voodisse. Kooselu alguses läinud kevadel pidasin imelikuks, et ta 2 korda ärkab äratuskellaga ja külastab WC-d. Nüüd on asi selge, kui ta seda ei tee, on hommikul voodi märg. Mida teha ja kas on võimalik sellele leida lahendust?
Vastus: Kindlasti on tegemist probleemiga, mis võib tulevikus isegi negatiivselt kooselu mõjutada. Seega on väga hea, et te selle olete käsile võtnud.
Esialgu soovitan minna konsultatsioonile erialaspetsialistile-uroloogile. Soovitav on alati kaasa võtta ka varasemalt teostatud uuringud, kui neid on. Vajalik on kindlasti perearstilt saatekiri erialaspetsialisti konsultatsiooniks. Soovitan ka võimalusel veel sirvida internetis lehekülge medita.ee, kus ka mina konsulteerin.

Kõhukoopa ultraheli uuringu tulemus on järgnev: Maks tavalise ühtlase struktuuriga. Parema sagara AP mõõde 14,3 cm. Sapipõis tavalise kujuga, ühtlase sisaldisega. Pankrease kontuurid jälgitavad, struktuur eale vastav, mõõdud normi piires. Põrn tavalise struktuuriga, 10,4 cm. Neerude asend, suurus ja ehitus iseärasusteta. Neerupealised ei visualiseeru. Kusepõies enne urineerimist 390 ml vedelikku, kusepõis kontuurne, ühtlase sisaldisega. Pärast urineerimist kusepõies 150 ml uriini. Jääkuriin 150 ml. Kas tulemused on korras ning mida tähendab jääkuriini selline kogus?
Vastus: Jääkuriin on sellel UH-i uuringul suur. Peaks olema alla 50 ml. Seega peab uurima, mis on põhjus. Kui see on esmakordne, siis soovitav veel 1 kuu pärast kontroll, sest võib esineda ka inimesel arusaamatus põie täieliku tühjenemise osas, kui on pingeseisundis enne uuringut. Kui see kordub, tuleb põhjust ravida.

Hakkasin eelmisest nädalast peaaegu iga päev trenni tegema. Lihtsad jalgratta ja jõusaali treeningud ei muutnud minu WC-s käimist. Nüüd, kui olen kaks päeva järjest käinud pilatese ja vesipilatese trennides, kus treenin oma sisemisi väiksemaid lihaseid, siis olen õhtuti iga 30 min tagant WC-s hakanud käima. (lähen magama ja siis ärkan 30 min.tagant ülesse ja nii 4-5 korda järjest). Põis on alati täis ja lihtsalt niisama WC-s istumist ei ole olnud. Kas peaksin muretsema või võib see olla sellest, et treening lihtsalt aitab vett väljutada?
Vastus: Kõigepealt on väga meeldiv, et olete alustanud treeningutega. See tuleb alati kasuks. Kõigepealt peab kindlasti vaatama, kas see koormus, mis Teil on, on sobilik. Kas korraga alustamine pole liialt suur koormus organismile ja kuidas välja puhatakse, või kuidas on enesetunne järgmisel päeval? Olete väsinud või mitte? Hetkel soovitan Teil ennast jälgida. On olemas kindel urineerimise jälgimise päevik, mida täidetakse teatud vaheaegadega ja siis teostatakse kontrollhinnang, reeglina arsti poolt, kelle poole pöördusite. Neid päevikuid on nii perearstidel kui ka uroloogidel. Olge julgem küsima ja siis leiab ka selgituse. Kindlasti pilatese treening aktiviseerib ainevahetust ja sellega alustades võivad mõningased muutused tundlikel inimestel tekkida. Kindlasti ärge häbenege peale treeningut vestelda oma treeneriga. Hetkel jätkake ja jälgige koos treeneriga tulemusi, kui just Teil tegemist pole põiepõletikuga, mida peaksite ise tundma, sest praeguse kirjutise alusel selliseid kaebusi Te ei esita.

Olen 30 a naine ning probleem on järgmine. 2-3 päeva on olnud pidevalt täispõietunne, mis sunnib 5-15 min takka WC-s käima. Tavaliselt tuleb väga vähe ning lõpp on alati valuline. Natuke peale WC -skäimist tekkib jälle valulik tunne, mis meenutab täispõietunnet. Magada saan 3-5 h, siis ajab valu või täispõietunne üles. Magada ja “elada” saan siis, kui olen 1-2 klaasi kummeliteed joonud.
Kuna ma olen hetkel ravikindlustuseta, arsti juurde minek on keeruline. Kas on tegemist põletiku või millestki muust tingitud ärritusega? Varem on seda olnud ainult siis, kui olen olnud hooletu ja vähe söönud nt, kuid siis pole kestnud üle ühe õhtu pooliku.
Eks olen ka suur kohvijooja, kuid praegu olen selle pooleli jätnud ja tarbin taimeteesid. Kuidas saada leevendust? Unepuudus on jätmas juba oma jälge.

Vastus: Nagu aru saan, on probleem tekkinud alles hiljuti ja kaebused on tõesti kusepõie põletiku moodi. Lõpliku vastuse saab anda uriinianalüüs. Kuid kuna puudub kindlustus, siis ilmselt sobiv on hetkel jätkata kättesaadavamate ravimitega, mis on ilma retseptita. Siinjuures kindlasti võiks kasutada nn. fütolüsiin pastat, mida lahustatakse klaasis vees ja tarbitakse 2-3 korda päevas. Kui selliste tavameditsiini ahenditega probleem ei lahene, on siiski mõtekas soetada endale haigekassast kindlustus, mida saab osta teatud aja peale ning teostada uuringud. Samas tuleks kontrollida ka sugulisel teel levivaid infektsioone, mis sageli annavad naistele kusiti ärrituse, meenutades põiepõletikku. Reeglina ägenemine tekib mõni aeg pärast kaitsmata suguelu. Rohke vedeliku tarbimine on üks oluline komponent ravis.

Olen 29a noormees. Alles hiljuti tekkis selline probleem, et peale pissil käimist ei jää nagu piss pidama. Vaikselt tilgub edasi, vahel rohkem-vahel vähem. Pissides valus ei ole. Muud midagi häda pole. Elan pereelu.
Vastus: Kuna Teil kaebusi pole ja muid häired peale pidamatuse või nn järeltilkumise ei kaeba, siis sellele saab vastata ainult erialaarstiga kohtumisel. Arvan, et probleem on seotud eesnäärmega, mis võib olla varjatud põletikus. Seda saab aga kindlaks teha ainult
uuringutega. Üks nendest on kindlasti eesnäärme uuring.

Mul on 21 a. poeg, kellel on sünnist saati üks neer kubemes ehk all kõhus. Nüüd ootab teda ees sõjaväkke minek ja kui ta sündis, siis öeldi, et sellega peab olema väga ettevaatlik. Soovitati ujuda ja mitte harrastada raskeid trenne. Seda oleme ka teinud. Nüüd käis ta sõjaväe med. kontrollis ja soovitati tuua selline tõend, mis vabastaks ta ajateenistusest. Enne seda sai tehtud kõhu uuring ja arst ei näinud põhjust, et miks mitte minna.
Vanem poeg on juba sõjaväes käinud ja ütles, et seal peab raskeid asju tõstma ja ega kogu aeg põit tühjendada ei saa. Praegu on nii, et noorem poeg ei saa eriti kannatada, kuna alumine neer surub põiele. Minu mure on selline, et kui ta läheb sõjaväkke ja rebestab või tõstab selle alumise neeru paigast, siis on ta sellega terve elu hädas. Äkki ma leiaks sellise arsti, kes oskab mulle nõu anda, et ma pärast ei kahetseks ja mida ma peaks tegema?

Vatus: Kahjuks keegi ei saa kellelegi arstile soovitada , et ole hea uuri. See on väga individuaalne ja arstist sõltuv. Saan öelda niipalju Teie jutu alusel,et tegemist on ilmselt neeru arengu anomaaliaga või nn. neeru väärasetusega, mis kindlasti vajab uurimist ja diagnoosi täpsustamist. Kindlasti peab tegema seda uroloog. Millised spetsiifilised uuringud sinna juurde veel vaja, saab erialaarst otsustada uuringute käigus. Kuna olete Tallinnas, siis mina töötan Lääne-Tallinna Keskhaiglas (Paldiski mnt 68 nn. endine Meremeeste haigla).

Olen 22aastane mees. Kui tunnen, et tuleb häda, siis pean kohe minema, ei jõua kinni hoida. Vahel juhtub ka nii, et enne WC-sse jõudmist tuleb püksi. Milles võib asi olla?
Vastus: Siin on tegemist ilmsel rohkem kusiti osas ja võimalikust põletikust tingitud ärrituses. Kõigele on raske vastust anda, kuna pole täit selgust, millal, kuidas tekib, kaua probleem on olnud, kas on seotud sugueluga või algas suguelu ja partnerivahetuse järgselt.
Seega on siin vajalik kontakteerumine spetsialistiga, sest tuleb teha ka uuringuid.

Olen 22aastane tütarlaps ja mul on järgnev mure – suvel seoses suguelu alustamisega ärritus põis. Perearst kirjutas põiepõletiku raviks Nitrofurantani, mis aitas. Septembri lõpus oli taas põiepõletik kohal, seekord palju hullem, perearst kirjutas raviks Berlocidi, mis ka aitas, aga paari nädala pärast oli jälle põiepõletik. Jällegi raviks Berlocid 3 päeva 2 x, nädalaga tulid alaselga, alakõhtu ja neerude piirkonda hirmsad valud, vasaku jala väliskülg valutas ka jalatallast puusani välja (mul on varem närvipõletik olnud – terve vasak pool valutas, arst ütles, et mingist kukkumise traumast), pöördusin traumapunkti. Ultraheli oli korras. Arst kirjutas Ciprofloxacin Sandoz-i. Taaskord läksin perearsti juurde, üllatuseks oli uriiniproov korras, aga mul siiski olid vaevused, perearsti õe sõnul pidid vaevused paari päeva jooksul üle minema. Järgmisena pöördusin günekoloogi poole. Leidis, et ärritus arvatavasti antibiootikumidest ja sain ravi, siis mõneks päevaks olid vaevused taandunud, aga mitte üle läinud. Mainin ära, et kõik testid olid korras, aga günekoloog ütles, et mul on mikroflooras bakter, mis alati seal olnud ja määras raviks Unosyn-i, mis ei aidanud. Käisin veel ühe günekoloogi juures, tema soovitas mul lihtsalt soojakotti, mis kahjuks ei aidanud. Esimene günekoloog kirjutas nitrofurantani profülaktilise ravi kaheks kuuks. Peale günekoloogilist ülevaatust on mul kogu aeg põiehäda, arvan, et ülevaatus omakorda jälle ärritas põiekaela. Valusid mul enam ei ole. Lihtsalt on kogu aeg täispõietunne ja WC-s käies eriti ei tule midagi või tuleb katkendlikult ja hiljem ikka põiekas. Joon ohtralt jõhvikamahla, kummeliteed, võtan urosepti 3 korda päevas ka nüüd.
Kas see pidev urineerimisvajadus, aga katkendlikult, on põiepõletike tulemus ja kas peaksin pöörduma hoopis uroloogi poole? Olen teadlik mesinädalate põiepõletikust, alguses arvasingi, et asi selles, aga viimane vahekord jäi septembrisse.

Vastus: Minu kui arsti jaoks kõik sümptomid klapivad, sest probleem tekkis Teil kohe peale suguelu alustamist. Kuna olete tarvitanud kõikvõimalikke ravimeid, siis praeguseks peabki olema uriinianalüüs korras. Teil on tegemist tugeva kusiti ärritusega ja see võib edasi levida ka teatud juhtudel kusepõie kaela, mis omakorda süvendab probleemi. Soovitan kindlasti kontrollida uroloogil, kuna ilmselt siin on siiski mittelahenenud probleemiga. Kindlasti on tarvilikud täiendavad uuringud ja analüüsid, kuid millised, otsustab juba spetsialist. Kuna olen praktikas paljude taoliste juhtumitega kokku puutunud, siis sellised probleemid vajavad pikemaaegset kontrolli ja vastavalt leiule ka ravi (mõnikord vajab seda ka püsipartner). Loomulikult võib anda taoline püsiv ärritus äkilist kusetungi ja vahel kaasneb sellega pidamatuse tunne, kuna kusetung on väga järsk. Seda veel kusepõie pidamatuseks ärge lugege, see on ravitav ja mööduv. Loomulikult ei saa ma siinkohal kõike kirjalikult selgitada ja iga eriarsti lähenemine probleemile on erinev.

Olen mees. Käin öösiti WC-s 3-4 korda, seda on liiga palju. Mida peaks tegema, kas prostamol uno ehk aitaks? See kestab juba 2,5 aastat.
Vastus: Kuna Te pole maininud, kui vana olete, kas Teil on ka mingeid kaasuvaid haigusi, siis saan vastata Teile järgnevalt: USA-s on teinud MESA vanemaealiste meeste ja naiste seas uuringud, kus uuriti üle 65aastaseid mehi ja naisi, kellel polnud mingeid haigusi, ei tarvitanud ravimeid ning nendest inimestest (naised ja mehed ligilähedaselt sama tulemus) käisid öösel 1 kord kusel 36%; 2 korda öösiti kusel ligi 17% ja üle 3-4 korra öösiti kusel 8-9%. Selles eas inimesi nimetatakse geriaatriliseks kontingendiks ja muutused sellises eas on seotud vananemisega. Siiski tuleb aga arvestada muid ohte, eriti meeskontingendil, kuna väga sümptomitevaeselt kulgevad vahel ka eesnäärme probleemid, mille esmasteks sümptomiteks võivadki olla ainult kusemishäired ja just öösiti. Seega kindlast olenevalt Teie vanusest tuleks erialaarsti poole konsultatsioonile pöörduda. Kui aga olete nooremapoolne ja esineb sage kusemine, siis tuleb arvestada ka võimalusele, et on eesnäärmepõletik. Seda aga hindab kliiniliselt ainult spetsialist (uroloog või androloog).

Minu mureks on pidevad kõhuvalud ja gaasid. Kõige hullemad on valud peale urineerimist, kui pikemat aega on häda ja siis lõpuks WC-sse lähen, siis peale urineerimist on kõhus tugev valu, valus on lausa sirutada ennast. Mõne aja pärast läheb valu üle. Viimasel ajal on aga sagenenud pidvad gaasid peale söömist. Söön mitmekülgselt ja seega ei ole saanud ka täheldada, millest täpsemalt need gaasid on, kuna igapäev on minu toidulaual ka juurvilju, siis olen mõelnud, et äkki on asi nendes. Täna hommikul ärkasin aga tugeva pissihäda peale ja kui WC-s ära käisin, siis oli kõht nii valus, et ei suutnud pikka aega ennast sirgeks ajada, valu oli seekord ka külje peal, mitte ainult keskel, mõne aja pärast läks valu jälle üle. Millest võivad tekkida sellised kummalised valud?
Vastus: Väga raske on vastata, milles probleem. Kindlasti on vajalik täpsustada veel probleemi olemust: kaua see on kestnud, kas on seos olemas ka sugueluga, on põetud suguhaigusi või lapse-noorukieas mingeid kuse-suguteede probleeme, jne? Valud on loomulikult seotud sellega, et kusepõie normaalne funktsioon on häiritud. Lisaks, kas põete mingeid süsteemseid haigusi, on perearst ka uriinikülve teinud, jne? Pange end lihtsalt erialaspetsialisti vastuvõtule, kui soov, siis minule.

Minu elukaaslasel 24 a noormehel on probleem öise allapissimisega. Arstil on ta käinud korduvalt ja ütleb, et keegi ei tea midagi öelda ja ise ta ravisse väga ei usu. Tavaliselt pidi probleem ilmnema siis, kui ta väsinud on. Siis juhtub seda pea iga öö mingi perioodi jooksul. Mõnikord nädal, vahel vähem aega. Siis aga ei ilmne probleemi jälle umbes kuu vältel või enamgi. Ta ise arvab, et asi on närvides. Nimelt on tal ka seljavalu/pidev pinge seljas umbes 2 aastat juba (alaseljas diskide õhenemine selgroos). Kas probleem võib olla sellega seotud ja kas öine voodimärgamine on ravitav? Siiani arstid midagi teinud ei ole. Ka sõjaväes ta selle probleemi pärast käima ei pidanud ja seal ka pandi ta haiglasse ja uuriti, kuid mehe sõnul ei tea arstid isegi, millest see tuleb. Mina aga usun, et kui ravi on võimalik, siis tuleks probleemi uurida. Võib-olla oskate soovitada spetsialisti, kelle vastuvõtule ta minema peaks?
Vastus: Arvan, et see probleem ei ole tekkinud nüüd. Tavaliselt algab see juba lapse- või koolieas ning põhjusi on siin erinevaid. Reeglina on saavutatud raviga paranemist, kuid kindlasti on raske vastata emailitsi, mida edasised sammud võiksid sisaldada. Igal arstil on oma mõtted ja ravitaktika ning parim moodus ongi erinevaid võimalusi konsultatsioonide teel kasutada ja lõpuks valida see, mis võiks anda pisutki tulemust. Siin oleneb väga palju elukommetest, töökohast, jne. Kes võiks olla selle ala spetsialist, senini ma küll Eestis ei tea. Loomulikult ei välista ka ise tema probleemide kuuulamist ja võin ka mõne soovituse anda.

Mul oli epitsüstoom. Siis diagnoositi ka krooniline põiepõletik. Nüüdseks on epitsüst eemaldatud (oli sees umbes 2a ja 2 kuud). Krooniline põletik diagnoositi umbes 1,5 a tadasi. Küsimus oleks, et kas sellest kroonilisusest annaks vabaneda? Võõrkeha minus enam pole ju.
Vastus: Sisuliselt on 2 aastat epitsüstostoomiga ikkagi pikk aeg ja selle aja jooksul teatud kahjustused tekivad. Kindlasti on tarvis selgitada, kui suur on põie maht, kas pole toimunud põletikulist kootumist, kuidas on uriini külvide vastused, jne? Ilma patsienti nägemata on raske vastata, milline võiks olla tulemus. Kindlasti aga püsiva jälgimise ja teatud süsteemsete ravivõtetega asi paraneb.