NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliiniku günekoloogia osakonna juhataja

Haridus: Tartu Ülikooli arstiteaduskond, ravi eriala (1981), erialane internatuur Tartu Naistekliinikus (1982).

Ametikäik: Alates 2000. a – TÜK Naistekliiniku günekoloogia osakonna juhataja ja erakliiniku Elite naistearst. Üle 20 aasta on töötanud erinevates kliinikutes naistearstina (erakliinikutes Tamme ja Dentes, Tartu Naistekliinikus).

Küsimus: Olen 47-aastane naine (ülekaaluline). Sel talvel tundsin tugevat äkilist valu alakõhus, mis oli nii tugev, et isegi kõndida ei saanud. Tugev valu taandus, kuid püsima jäi häiriv valu alakõhus ja lisandus alaseljavalu. Arvasin, et tegemist on hormoonspiraali nihkumisega või mingi günekoloogilise probleemiga, sest ka veritsus oli kestnud mitmeid nädalaid juba. Mingil hetkel lisandusid ka kerged uriinihäired (aga võib-olla oli see ka minu vähesest joomisest, sest liikuda, sh wc-potile istuda, oli meeletult valus ja ehk ma alateadlikult hoidsin end tagasi igasugusest tegevusest, mis mingit liigutamist kaasa tõi). Perearst saatis mind günekoloogi juurde kontrollile, kes võttis PAP proovi ja tegi ultraheli uuringu (tupe kaudu), midagi patoloogilist ta ei leidnud. Seljavalu aga süvenes ja tehti kompuuteruuring, mis  tuvastas mul 5 nimmelüli diski prolapsi. Selleks ajaks oli alakõhuvalu/krambitunne kadunud. Jäänud oli seljavalu, mis tegelikult liikus jalas järjest allapoole. Valuvaigistid, aeg, kõndimine ja harjutused tegid oma töö ja sain enam-vähem seljavalust lahti (kogu see periood kestis 2,5 kuud). Nüüd aga olen tundnud jälle alakõhuvalu. Esialgu umbes nädalajagu päevi justkui kergeid torkeid all vasakus alakõhus, aga nüüd 4 päeva on olnud selline imelik tunne jälle alakõhus – justkui pakitsus, tung wc-sse minna, tuim valu-pressitunne alakõhus (kusagil sees, ei oskagi lokalisatsiooni määrata) Kui, siis on vist mingid valuaistingud pigem torgetena tuntavad vasakul pool alakõhus). Samas valus urineerida ei ole. Uriinihulk on kuidas kunagi – vahel rohkem, vahel vähem. Eriti tugev survetunne on, kui laman kõhuli voodis. Ja 1 päev pärast seda kõhuvalu tekkimist hakkas jälle seljavalu ka. Võtsin 2 päeva Vimovo tablette, mis valu vähendasid ja hetkel on seljavalu minimaalne. Käisin just perearstil (1 päev enne nende tugevamate alakõhuvalude/pressi tekkimist). Ja ma talle ei maininud neid eelnenult olnud alakõhutorkeid, rääkisin oma RR pidevast kõikumisest ja väsimustundest, mis viimasel ajal on olnud. Ta tegi mulle vereanalüüsi ja täna sain vastuse, et kõik näitajad olid normis.

Minu küsimus on, et kas diskiprolaps võib anda sellist alakõhu valu- ja pressitunnet ? Kirjeldasin pikalt eelnevalt seda talvel minuga juhtunud olukorda just selleks, et siis sai ka kogu see minu haigeolemiseperiood alguse kõhuvalust (meenutab menstruaalvalu). Kuid sellist (uriini)pakitsustunnet ma ei mäleta, et oleks alguses olnud. See pigem kaasnes juba tugevnenud jalavaluperioodiga. Või võib olla tegemist siiski mingi günekoloogilise probleemiga ja peaksin jälle günekoloogile pöörduma? Lisainfoks veel nii palju, et mulle on tehtud 5 aastat tagasi linguoperatsioon, mis tegelikult minu probleemi ei lahendanud. Hormoonspiraal Mirena on mul olnud nüüd 5a+3a. Viimastel aastatel on ka sagenenud veritsemised (mingit regulaarsust ei ole). Mingit voolust ei ole. Mingeid ravimeid regulaarselt ei tarvita. Kas te oskate arvata, mis probleemiga minu puhul tegemist võib olla?

Vastus: Tere, Lugedes teie kaebusi ja tehtud uuringuid, siis jääb mulje, et probleemi põhjuseks võiks olla selja haigus. Diskiprolaps võib anda ka valu alakõhtu ja rohkem muidugi selja piirkonda.  Kui günekoloog vaatas teid läbi UH-ga ja kõik oli korras, siis võiks seda ka usaldada. Kui kunagi asetatud ling küll pole palju aidanud, siis aastaid hiljem ei saa ka see midagi halba põhjustada. See, et ling pole teid aidanud  võiks suurem põhjus olla ülekaalus. Mirena spiraaliga võivad esineda aegajalt veritsused mis ei ole regulaarsed, see pole ka teie kaebuste põhjuseks.

DRKadastik

Küsimus: Umbes kuu peale seksuaalelu alustamist tekkisid peale vahekorda põiepõletiku sümptomid. Esiti oli võimalik mõnel järjestikusel päeval vahekorras olla, sümptomid tekkisid alles kuskil peale 5. päeva, mil olime seksinud. Tasapisi hakkas aga valulik pissimine ilmuma absoluutselt peale igat vahekorda. Sel ajal on uriin tihti hägune, vahel on ka tunda torkeid põie piirkonnas, kohati valu alaseljas ja paremal pool küljel.  Samuti aegajalt tunnen sügelust väljaspool suguelunditel. Urineerimine sagenenud pole, lihtsalt valus ja ebamugav.

Vastus: Tere. Võimalik, et teil selline reaktsioon on tingitud mehe spermast (allergiline ), ei välista ka mehepoolset infektsiooni. Hea, et mees on  minemas arstile.  Mehe spermale reaktsiooni on harva, kuid seda võib esineda just suhte algperioodis, reeglina aja jooksul see ikkagi kaob. Seniks aga soovitan vahekorra ajal kasutada kondoomi, siis on näha, kas olukord muutub.  Kui edaspidi proovite vahekorda kondoomita, siis soovitan  peale vahekorda asetada tuppe mikrofloorat parandavaid preparaate(käsimüügis lai valik).

DRKadastik

 

Küsimus:
Olen 71.a. naine. Mul on uriinipidamatus, mida on kaks korda korrigeeritud:
1. stressoorset tüüpi pidamatuse op. 2000.a.
2. kusiti toetus linguga 2009.a.
Kas mind on veel võimalik aidata, sest nüüd on pidamatus veelgi suurem?

Vastus:
Tere, uriinipidamatusel on mitmeid vorme, milline teil just on, ei selgu teie kirjast. Kui teil on sage urineerimine, ka öösiti käite üle 1-2 korra, siis ilmselt tegemist uriinipidamatuse vormiga, mis vajaks hoopis tablettravi. Välistama peaks ka põiepõletikud ja tupe limaskesta atroofiat, mis seotud teie vanusega. Kui teile asetatud ling 2009, siis suure tõenäosusega oli teil stressuriinipidamatus. Lingu mõte on see, et hoida ära uriinileket pingutusel. Urineerimissagedust see ära ei hoia. Võimalik, et teil uriinipidamatuse segavorm. Teie olukorra täpsustamiseks vajalik günekoloogi või uroloogi kontroll. Günekoloog peaks täpsustama ka tupe allavaje võimalust, mis võib anda ka urineerimishäireid. Ei välista, et kui teil on pingutusel uriinileke jälle, siis võib panna uue lingu, siiski jääb mulje, et tegemist sunduriinipidamatusega ja vajalik hoopis medikamentoosne ravi. Kui esineb tupe allavaje, siis selle korrektsioon.
DRKadastik

 

Küsimus:
Kas krooniline tupeseen võib mõjutada päevade tsüklit?

Vastus:
Tere, krooniline tupeseen ei saa kuidagi menstruaaltsüklit mõjutada. Dr Kadastik

 

Küsimus:

20.aastane neiu. Mure põiega, juba mitu nädalat on suruv tunne põies ja nagu õiget wc häda ei tunne. Suruv tunne on ja kui see liiga hulluks läheb lööb valu põide ja peab kohe wc-sse minema. Olen eelnevalt pöördunud günekoloogi juurde, kus läbivaatusel oli kõik ok, samuti uriiniproov oli korras. Sama tunnet olen eelnevalt veel kogenud selle aasta jooksul, kus see on ka kestnud umbes 2nädalat  ja siis jälle iseenesest taandunud. Kas teie ei oska öelda millega tegu võiks olla?

 

Vastus:

Tere. Vajalikud uuringud suguhaigustele, kui need on korras, siis  vaatamata teie negatiivsetele analüüsidele soovitaks igal juhul ka partneri kontrolli infektsiooni osas (meestearsti juures). Perearst võiks saata teid ka uroloogile kui günekoloogiliselt ei leita midagi.

DRKadastik

Küsimus: Olen 19-aastane neiu ning umbes viimased poolteist aastat vaevlen põiepõletiku sarnase tunde käes. Ühe korra leidis perearst uriinist põletiku ning kirjutas välja ravimid, siis sai mõneks ajaks probleem lahenduse. Kuid hiljem on korduvalt esinenud uuesti valu ja ebamugavust põies ja vetsus käies,  vahel tugevalt, vahel õrnemalt. Paigaldasin aasta tagasi endale ka fleree spiraali ning mõtlen, et ehk võib ka see mõjutada. Vahel tunnen ka sügelust. Hilisemate kaebuste korral arstile uriiniproove viies pole arst kunagi uriinist põletikku leidnud. Võtan pidevalt taimseid ravimeid ning mõni kuu pole enam valu tundnud, kuid täna on ootamatult jälle väga tugev põletikuline valu urineerides ja veidi sügelust ning kuidagi ei saa rahulikult olla.

Vastus: Tere, võimalik,et tegemist günekoloogilise põletikuga, seega soovitaks teha analüüs klamüüdiale ja ureaplasmale. Oluline on ka teada, kas seksuaalpartnereid on rohkem kui  üks. Soovitaks ka noormehel pöörduda meestearstile. Mõnikord on teie probleemi taga hoopis meestepõletik.

Küsimus:
Tere! Olen 62 aastane naine. Käisin emakakaela konisatsioonil. Kui kaua on ohtlik aeg. Ma ei julge isegi palju liikuda. Operatsioonist on möödas 11 päeva. Mul oli papilooni viirus 58 ja düsplaasia määratlemata. Kas nüüd olen siis terve?

Vastus:
Tere. Konisatsioonijärgselt on režiim 6 nädalat eelkõige sportimise, suguleu ja saunaskäimise osas. Verejooksu oht on esimese nädala jooksul peale konisatsiooni. Järelkontroll 6 nädalal pärast operatsiooni. Liikuda te ikka võite tavapäraselt. Uus analüüs võetakse reeglina 6 kuu möödudes, siis saab öelda, et olete lõplikult terve. Kui te 6 nädala pärast lähete günekoloogile, siis vaadatakse emakakaela paranemist, reeglina on siis kõik juba korras.
DRKadastik

Olen 62 aastane Mul on emakakaela düsplaasia. Tahan teada kas see on ohtlik haigus. Ja veel on papilloomviirus 58.

Tere. Emakakaela düsplaasial on mitu astet, reeglina kergemate astmete korral jälgitakse ja võetakse 6 kuu järgi uus PAP test ja  suunatakse kolposkoopiale (vaadatakse mikroskoobiga ja võetakse proovitükike).  Suure tõenäosusega teatud aja jooksul düsplaasiad ise kaovad aasta – paari pärast. Jälgimine ongi põhitegevus. Väike võimalus, et düsplaasia süveneb raskemaks astmeks kuni vähini, mis võib võtta aastaid aega. Sel juhul soovitatakse emakakaela konisatsioon või emaka eemaldamist- see on juba kirurgiline ravi. Kõik oleneb veel ka muudest lisafaktoritest. HPV tüvesid on palju, düsplaasiad ongi seotud nendega. Seega muretsemiseks pole põhjust, kui olete regulaarsel jälgimisel. Ravi ongi kirurgiline  kui selleks vajadus tekib, muud ravi pole olemas.

 

Küsimus:

Juba mitu kuud on mul kõhuvalu. Nädalas vähemalt kord. Olen 18. Minu menstruatsiooni tsükkel on juba 2 aastat olnud ebakorrapärane (mõnikord kuu algul, mõnikord kuu lõpus). Juba mitu kuud on mu aluspüsid märjad. Tundub, et kusepõis laseb läbi. Ei ole meeldiv lõhn. Joon päevas 2 liitrit vett ning teen trenni 6 korda nädalas. Olen süütu ning rasedusvõimalust pole. Mida peaksin tegema?

Vastus:

Kahtlen, et  põis lekib. Tegemist võiks pigem olla suurenud tupevoolusega. Soovitan ikkagi pöörduda günekoloogi poole,  vajalik teha UH uuring täispõiega (vaadatakse kõhu pealt). Soovitaks intiimpesuks kasutada apteegis käsimüügist ostetud spetsiaalne pesuvedelik (variante mitu), sellega pesemine muudab tupe mikrofloorat paremaks. Kindlasti pange aeg günekoloogile.

Küsimus, jällegi lingust. Paigaldati mõned aastad tagasi, uriinipidamatuse vastu. Algusest peale olen tundnud kubemes valu. Pole ka pidamatusele aidanud. Kaks  aastat on kubemevalu on muutunud hullemaks, kiirgub enne magama jäämist jalgadesse ja kõhtu. Kas on võimalik seda lingu kirurgiliselt eemaldada?

Vastus:

Tere, saab  eemaldada. Enne peaks aga täpsustama milline ling teile pandud, osade lingude eemaldamine raskendatud.

 

Küsimus:

Tere. Olen 35 aastane kahe lapse ema ja mul tekkis paar aastat tagasi uriinipidamatus kui ma köhin, jooksen jne. Kuulsin , et on olemas tabletid ja isegi laseravi selle vastu. Mis kirurgiline ravi maksaks ja mida oleks mõistlik proovida?

Vastus:

Tere, teil on pingutusuriinipidamatus ja seda esialgu ravitakse võimlemisharjutustega. Spetsiaalseid harjutusi näete kliinik. ee- st. Kui need ei aita 4-6 nädala jooksul, siis soovitaks linguoperatsiooni. Tablette selleks probleemiks ei ole, need aitavad, kui tegemist tunguriinipidamatusega. Internetist võite lugeda uriinipidamatuse erivormide kohta. Laserravi on kasutatud küll, selle kohta lugege infot Tallinnas vipMedicumi erakliinikust, millle tulemused on lühiajalised. Soovitan kliinikuga ühendust võtta.

Küsimus:

Tere! Olen 17-aastane tütarlaps. Viimasel ajal on mul hakanud tekkima üpriski tihti uriinilekkeid. Lisaks sellele on menstruatsiooni ajal nii suured valud, et voodist väljuda ei ole lihtsalt võimalik, rääkimata igapäevatoimetuste jätkamisest. Mulle tundub, et menstruatsiooni ajal on veri ka liiga “tükkis”, aga ma ei tea kas see ongi võibolla normaalne. Ka menstruatsioonide vahel esineb harva nõrka valu alakõhus. Rase olla ei saa, sest hetkel on samuti menstruatsioon. Ma ei tea kust otsida abi, aga ma kardan, et mõni haigus (palju on räägitud emakaelavähist) võib selle tuumaks olla. Kui mitte, siis oleks tarvis teisi meetodeid, mis aitaks vähendada menstruaalvalu. Kas see on normaalne? Kas ma peaks otsima abi? Kas kusagilt saab haigekassa läbi ka tasuta külastada günekoloogi? (Ei taha vanematele rääkida sellest).

Vastus:

Tere. Kindlasti soovitan minna günekoloogile.Tasuma peate ainult erakliinikusse minnes, haigekassapoolse toetusega  saate pöörduda haiglate juures olevate  naistekliiniku nõuandla günekoloogidejuurde. Maksma peate visiiditasu 5 EUR.  Noortele soovitaks ka  Seksuaaltervise Kliinikut Tallinna kesklinnas, Mardi 3. Menstruatsiooniaegne valu on sageli noortel, selleks kasutatakse valuvaigisteid või kui need ei aita, siis on teisi preparaate. Naistearst peab ikkagi teid konsulteerima ja vajadusel ülevaatama. Emakakaela vähiga seotud see küll pole, seega te ei pea muretsema.Uriinilekke osas peab ka naistearst teid üle vaatama. Perearsti juures soovitaks teha uriinianalüüsi.

 

Küsimus:

Tere. Olen 29 aastane naine. Kolme lapse ema. Mul on diagnoositud stress pidamatus, kuid usun, et olukord on natuke hullem kui lihtsalt stressist tingitud pidamatus. Peale selle,et mul on hüppamisel, jooksmisel, aevastamisel, köhimisel jne piss pûksis, siis on mul ka niisama seistes ja istudes piss püksis. St seda, et ma kohe tunnen kui niriseb. Koguaeg on sidemed all ja kui ei ole (kodus ntx) siis kahjuks ongi nii, et vahetan poole tunni tagant pükse. Stress pidamatus tekkis 7 a tagasi, peale teist sünnitust. Hullem varjant tekkis peale kolmanda lapse sündi, eelmisel aastal. Vaagnapõhjalihaste pingutustest kasu pole. Kas saab mind kuidagi aidata või peangi edasi kannatama?

Vastus:

Tere. Stressuriinipidamatus ehk pingutusuriinipidamatus pole seotud stressiga. Põhjuseks on kusitit toetavate  ligamentide ja vaagnapõhjalihaste lõtvumine, nõrkus. Sageli on see seotud  raseduse kuluga ja sünnitustega, olulist osa määrab ka laste sünnikaal  üle 4kg. Kindlasti on oluline naise lihastoonuse olemasolu, naise füüsiline aktiivsus, kehakaal, suitsetamine jne. .  Esialgu soovitakse alustada vaagnapõhjalihaste harjutustega, mis paljudel  juhtudel ka aitab hästi.. probleem reeglina süveneb, kui algab naise üleminekuperiood. Selles perioodis vähenevad naissuguhormoonid, mis omakorda soodustab pingutusuriinipidamatuse süvenemist.. Põhjuseid on ka muid, äratoodud on põhilised. Kui regulaarne 4-5 korda nädalas kindlate harjutuste sooritamine 4-6 nädala vältel ei anna tulemust, siis soovitaks linguoperataiooni. Selleks peate pöörduma günekolologile. Spetsiaalsed vaagnapõhjalihaste harjutused leiate internetist. Ainult tupepingutusest

pole kasu.

Küsimus:

Tere, olen 70aastane pensionär,  kodune, väheliikuv, piisavalt ülekaaluline (kaal ligi 150kg)  naine. kaks aastat tagasi kevadel opereeriti mul ära emakas ja munasarjad ning siit algasidki mu pissiprobleemid. Olin onkoloogi jutul oktoobris ja ta soovitas mul günekoloogi juurde dr Hermlin pöörduda, sain aja alles uude aastasse 11 jaanuariks, et vahest ta paigaldab mulle mingisuguse nn LINGI. Mis see on ja kas see võiks mind aidata või saaks panna hoopiski kas põide mingi aparaat, mis pissivoogu annaks reguleerida.

Vastus:

Tere. Urineerimishäired on hästi erinevad ja ka ravi on erinev. Peate tulema vastuvõtule, kus selgitatakse välja teie urineerimishäire vorm. Sellest oleneb, kas  vajate tablettravi või asetatakse kusitialune ling, mis toestab teie kusitit.  Perearsti juures oleks hea, kui teeksite tavauriinianalüüsi ja ka külvi uriinist, mille võtate kaasa. Oluline on teada teie ravimid, mida võtate. Oluline on teada ka teie täpne kaebus, kas uriinileke pingutusel (köhimisel, aevastamisel), kas urineerite öösiti ja kui sageli  ka päeval urineerite ja kas  kaasneb valu sellega.  Võimalik, et tuleks teid saata urodünaamilisele uuringule (uroloogile), kes täpsustab teie põieprobleemi kui günkoloogile jääb midagi ebaselgeks.

Küsimus:

Tere sooviksin teada, kuidas tugevdada vaagnapõhja lihaseid, kuna on probleeme vetsus käimisega. Kui käin vetsus siis on tunne, et pean kohe uuesti minema. Olen 32-aastane, sünnitanud olen keiserlõikega. Ootan teie kirja.

Vastus:
Tere, kuivaks.ee leheküljel saate spetsiaalseid harjutusi näha, internetis sisestades “vaagnapõhjalihaste treening/harjutused”, “Kegeli harjutused” saate samuti näha.

DR Kadastik

Uriinipidamatuse tüüpidest https://kuivaks.ee/uriinipidamatus/uriinipidamatuse-tuubid/
Vaagnapõhjalihaste harjutused https://kuivaks.ee/wp-content/uploads/2012/11/TENALady_EXERCISES_6lk_99x140mm_EE_low.pdf

 

Küsimus:

Tere sooviksin teada, kuidas tugevdada vaagnapõhja lihaseid, kuna on probleeme vetsus käimisega. Kui käin vetsus siis on tunne, et pean kohe uuesti minema. Olen 32-aastane, sünnitanud olen keiserlõikega. Ootan teie kirja.

Vastus:
Tere, kuivaks.ee leheküljel saate spetsiaalseid harjutusi näha, internetis sisestades “vaagnapõhjalihaste treening/harjutused”, “Kegeli harjutused” saate samuti näha.

DR Kadastik

Uriinipidamatuse tüüpidest https://kuivaks.ee/uriinipidamatus/uriinipidamatuse-tuubid/
Vaagnapõhjalihaste harjutused https://kuivaks.ee/wp-content/uploads/2012/11/TENALady_EXERCISES_6lk_99x140mm_EE_low.pdf

 

Küsimus:
Tere! Seoses päris suurte reisipingetega, tekkis välismaal viibides umbes teisel päeval tihe nn pissihäda tunne. Täis põiega, veesolinat kuuldes, tekkis peaaegu pidamatus, sain viimasel hetkel wc-sse. Meenutan, et tundsin seda viimati mainitud tunnet korra ka vist mõni nädal enne reisi, samuti täis põiega ja veesolina ajal. Ja üldse viimasel tekkib wc tung kuidagi kiiremini kui vanasti. Varem pole olnud kunagi elus probleeme pissihäda kannatamisega. Pigem olen olnud liiga kaua kannataja. Viimased paar kuud on olnud pingelisemad, ehkki olen ka muidu ärevik. Olen 45 aastane ja tean et ka eaga kaasnev hiilib ligi, see annab ka tsüklis tunda. Lisaks avastasin, et tupeavas on muna moodi moodustis. Kahtlustan millegi allavajet….. See eelnev oli nn taustainfo. Murelikuks muutusin kui välismaale jõudes hakkas pissihäda tihenema ja kui tekkis nn pidamatuse tunne, hakkasin hirmuga tegema lihaseid tugevdavaid harjutusi. Järgmisel päeval tekkis pissides ka muid probleeme. Hulk oli normaalne, aga põie tühjenedes lõi põide kipituskramp. Ehmatasin ära. Olen kuulnud, et nii võib olla põiepõletik. Pluss veel hirm et ei pääse 3 nädalat kodumaale. Sain osta 48 h tunnise kuurina mõeldud käsimüügi ravimi. See leevendas vist küll, sest see tugev kokkutõmbe kipitus taandus. Ostsin ka jõhvikamahla. Päris ära pole ebamugavus kadunud. Mõni päev kadus peaaegu täiesti, mõni hommik peale pissimist kerge kipitus platsis. Iga wc külastusega on juba valmisolek või hirm. Googeldasin ja kahtlustan endal nüüd ärritunud põit ja allavajunud …organeid ja pidamatust. Eestisse naasemiseni veel 10 päeva ja ei tahaks välismaale arstile. Seega pole tehtud põletiku kontrolli. Tuleb minna ka günekoloogile hindamaks seda muna tunnet ja muud olukorda. Aga googeldades leidsin netist selle lehekülje ja otsustasin küsida. Oleks väga tänulik nõuannete ja arvamuse eest. Et mis mu probleemid võiks olla. Parimat!

Vastus:
Tere Piret, ilmselt on teil väike tupe allavaje, kui tunnete munataolist moodustist. See pole ohtlik, kui eestisse tagasi tulete, pange günekoloogile ennast kirja. Reisil olles väike ärritus põies võiks tingitud olla põiepõletikust, püüdke käsimüügi ravimitega hakkama saada, jooge ka palju. Sagedasem urineerimine võibki sellest olla. Võimalik, et teil algav tunguriinipidamatus, mis võimendus nüüd väikese põletiku tõttu. Samas kui närveerite, võib olukord süveneda. Kohaliku arsti juurde pole vajalik minna, kui saate apteegist ravimeid osta. Võimlemine on alati hea ja parandav. Kodumaale jõudes peate minema arsti juurde.

Dr Kadastik

Küsimus:
Tere! Seoses päris suurte reisipingetega, tekkis välismaal viibides umbes teisel päeval tihe nn pissihäda tunne. Täis põiega, veesolinat kuuldes, tekkis peaaegu pidamatus, sain viimasel hetkel wc-sse. Meenutan, et tundsin seda viimati mainitud tunnet korra ka vist mõni nädal enne reisi, samuti täis põiega ja veesolina ajal. Ja üldse viimasel tekkib wc tung kuidagi kiiremini kui vanasti. Varem pole olnud kunagi elus probleeme pissihäda kannatamisega. Pigem olen olnud liiga kaua kannataja. Viimased paar kuud on olnud pingelisemad, ehkki olen ka muidu ärevik. Olen 45 aastane ja tean et ka eaga kaasnev hiilib ligi, see annab ka tsüklis tunda. Lisaks avastasin, et tupeavas on muna moodi moodustis. Kahtlustan millegi allavajet….. See eelnev oli nn taustainfo. Murelikuks muutusin kui välismaale jõudes hakkas pissihäda tihenema ja kui tekkis nn pidamatuse tunne, hakkasin hirmuga tegema lihaseid tugevdavaid harjutusi. Järgmisel päeval tekkis pissides ka muid probleeme. Hulk oli normaalne, aga põie tühjenedes lõi põide kipituskramp. Ehmatasin ära. Olen kuulnud, et nii võib olla põiepõletik. Pluss veel hirm et ei pääse 3 nädalat kodumaale. Sain osta 48 h tunnise kuurina mõeldud käsimüügi ravimi. See leevendas vist küll, sest see tugev kokkutõmbe kipitus taandus. Ostsin ka jõhvikamahla. Päris ära pole ebamugavus kadunud. Mõni päev kadus peaaegu täiesti, mõni hommik peale pissimist kerge kipitus platsis. Iga wc külastusega on juba valmisolek või hirm. Googeldasin ja kahtlustan endal nüüd ärritunud põit ja allavajunud …organeid ja pidamatust. Eestisse naasemiseni veel 10 päeva ja ei tahaks välismaale arstile. Seega pole tehtud põletiku kontrolli. Tuleb minna ka günekoloogile hindamaks seda muna tunnet ja muud olukorda. Aga googeldades leidsin netist selle lehekülje ja otsustasin küsida. Oleks väga tänulik nõuannete ja arvamuse eest. Et mis mu probleemid võiks olla. Parimat!


Vastus:

Tere Piret, ilmselt on teil väike tupe allavaje, kui tunnete munataolist moodustist. See pole ohtlik, kui eestisse tagasi tulete, pange günekoloogile ennast kirja. Reisil olles väike ärritus põies võiks tingitud olla põiepõletikust, püüdke käsimüügi ravimitega hakkama saada, jooge ka palju. Sagedasem urineerimine võibki sellest olla. Võimalik, et teil algav tunguriinipidamatus, mis võimendus nüüd väikese põletiku tõttu. Samas kui närveerite, võib olukord süveneda. Kohaliku arsti juurde pole vajalik minna, kui saate apteegist ravimeid osta. Võimlemine on alati hea ja parandav. Kodumaale jõudes peate minema arsti juurde.

Dr Kadastik

 

 

 

Küsimus:
Tere! Olen käinud mitu korda günekoloogi juures, kasutanud erinevaid seenevastaseid ravimeid jne, kuid siiski on tupes ebameeldiv hapukas voolus. Ei esine ärritust ega punetust. Milles võib asi olla? Probleem on olnud juba üle poole aasta. Arsti sõnul on kõik tehtud proovid korras, ehk siis nende põhjal ei ole probleemi.

Vastus:
Tere, kui mingit tekitajat pole leitud, siis põletikku ei ole. Võimalik on ainult tupe mikrofloora muutus, mida saate reguleerida apteegi käsimüügist tupe mikrofloorat reguleerivaid preparaate. Igal naisel on mingi tupevoolus ja kergelt hapuka lõhnaga, see on normaalne. Juhul kui see põhjustab põletikku ja teil nt sügeleb, siis see viitab põletikule. Käsimüügist võite ikkagi need osta (valik suur) ja ära proovida.

DR Kadastik

 

 

 

 

Küsimus:
Mai lõpus paigaldati põieling, peale seda on läinud pidamatus eriti hulluks. Ei tunne üldse mitte midagi, õrnalt tundub nagu põis oleks täis ja kui kohe WCsse ei saa, hakkab iseenesest jooksma. Katkestada ei õnnestu mitte mingil moel, istudes kuidagi õnnestub hoida, aga siis oleks nagu selline kipitav valu. Proove on tehtud, kõik korras. Kui vedelikku tarbin, ei saa vahest tundi aegagi WCs käimata olla. Mõnikord hommikul tundub, et põis on ääreni, aga tuleb ikka üsna väike kogus. Veidi hiljem uuesti minnes, päris korralik kogus, tundub nagu survet pole, lihtsalt jookseb. Mida ma nüüd siis tegema pean? Arst kes paigaldas ütles, et pole võimalik, kõik on hästi ja üldse ei kuulanud mu juttu, ei süvenenud vist uroloogi tehtud uuringu vastusessegi. Midagi pidi valesti minema, kui nüüd enam üldse kinni ei hoia?

Lisaks veel, et uroloogil uuringud tehtud, ütles et tema mind rohkem aidata ei saa, günekoloog pani lingu ja ütles et tema mind rohkem aidata ei saa. Perearst tegi solvunud nägu, et ma uroloogi saatekirja nõudsin ja abi ei saanud, julgesin küsida, mis edasi saab. Vastus oli, et kui targad Tartu professorid ei tea, kust siis tema peaks teadma. Kas mul ongi ainult üks võimalus veel jäänud, koju kempsu kõrvale ära surra?

Kuhu ma sellisena lähen? Kuidas saan tööl olla, nt liini taga, kui peab otsekohe saama minna, hiljem on juba hilja. Vahepeal niriseb nii, et ise ei tunnegi, millised need mähkmed peavad olema mis peavad päeva normi kinni? Milline on mu enesetunne, kui ma pean koguaeg selle peale mõtlema, ega ma ei haise, ega tagantpoolt see pakend väga välja ei paista, ega üle ääre ei jookse kui ma kusagil nt teatris istun?

Vastus:
Kindlasti ei ole see õige asi. Kui põiepõletik on välistatud, siis peaks kontrollima, kas ling on ikka õiges kohas. Seda saab näha ultraheliga ja kui midagi ei nähta, siis võiks uroloog vaadata kusiti piirkonda tsüstoskoobiga.

Soovitaks juua põieteed ja apteegist osta nt Urosepti seni, kui saate minna ikkagi oma arsti juurde, kes teid opereeris. Kui pole võimalik arsti kätte saada näiteks arsti puhkuse tõttu, siis pöörduge kellegi teise juurde.

Dr Kadastik

 

Küsimus:
Tere! Läbisin linguoperatsiooni. Olen 49-aastane. Küsimus, millal võib vahekorda astuda ja millal võin tugevat füüsilist tööd teha. Urineerimine korras, veidi sellist kollakat määrimist on, aga ühe õhukese hügieeni sidemega saan hakkama päevas. Olen elupäevad rasket füüsilist tööd teinud. Operatsioon oli 6. juunil 2017.

Vastus:
Tere, režiim on 2 nädalat, selleks ajaks on ling kinnitunud kudedesse. Seejärel on teil tavaline elurütm.
Kõike head teile soovides
DR Kadastik

 

Küsimus:
Tere. 26. mail paigaldati põieling, peale seda läks asi veel hullemaks, kui kaua see taastumine aega võtab? Või peaks ikkagi kohe toimima. Praegu on nii, et kui tunnen tugevat kipitust ja kohe wc-sse ei saa, hakkab vaikselt nirisema ja katkestada ei ole võimalik. Sain antibiootikume, et äkki on infektsioon, ei midagi paremat. Mis ma teen siis nüüd? Kas oodata juuni lõpul olevat kontrolli aega või peaks kohe uuesti arstile helistama?

Vastus:
Tere, te peaksite ikkagi oma arstile helistama. Võimalik, et on põieärritus või väike põletik, seega soovitaks juua põieteed ja juua tavapärasest rohkem, et põis puhastuks. Oma arstiga võiksite kokku saada esimesel võimalusel.

Dr Kadastik

Küsimus:
Tere
veebruari keskel oli laproskoopiline emakaeemaldus-operatsioon.
Paranendud hästi. Millal võib jalgrattaga sõitma minna ja aktiivselt võimelda (fitness). vanus 55.a.

Vastus:
Tere, peale operatsiooni režiim 4-6 nädalat, oleneb enesetundest.
Igal juhul 6 nädalat peale operatsiooni võib jätkata aktiivse eluga täielikult.

DR Kadastik

Küsimus:
Tere. Mul on tupe mikrofloora muutus. Olen proovinud kõike igasugu suu kaudseid piimhappebaktereid ja vaginaalseid ja pesnud spets. asjadega. Ei kasuta enam ammu tampoone ega pesukaitsmeid. Ei tarbi mingeid tablette jne mis võiks häirida seda. Asi selles, et vahepeal tõmbas paremaks piimhappebakteritega ja multi g. geeliga, aga nii kui päevad hakkasid, oli selle ajal jälle tunda põletavat tunnet ja ka sügelust kuigi mitte alati. Nüüd kui päevad läbi said, muutus see põletav õhetus ebamugavustunne jälle intensiivseks. Tarbin endiselt kõiki tasakaalustavaid preparaate, aga pole abi. Kas ma nüüd peangi igaveseks jääma nii? Või kaua läheb aega, et see kaoks täielikult. Eelmise kuu päevade ajal oli sama lugu, mida ma peaksin edasi tegema, ei ole stressis vms ka. Aga kui see tunne tekib, tekib ka närvilisus sest nii vastik on. See on paratamatu ja lihtne öelda, et oleksin rahulik, teostada on raskem. Andke nõu!

Vastus:
Tere. Kõigepealt jääb ebaselgeks teie vanus ja kust te teate, et teil mikrofloora muutus. Oletan, et olete suguelu elav noor naine ja kui teile tundub, et teil tupe mikrofloora muutus (võimalik, et olete günekoloogi juures käinud), olete kasutanud palju erinevaid mikrofloorat parandavaid preparaate, siis soovitaks kindlasti partneri uuringut meestearsti juures. Tihti võib tegemist olla mehe kroonilise eesnäärme põletikuga ja põhjus olemas kui elate suguelu. Soovitaks günekoloogi juures teha võimalikud uuringuid suguhaigustele. Kindlasti lülitada välja diabeet(suhkruhaigus). Soovitav oleks ka endokrinoloogi juures ära käia. Võimalik, et teil mingid kaasuvad haigused, mida ma ei tea, seega info on minu jaoks siiski puudulik, et teile põhjalikumalt vastata. Juhul kui vanus menopausile lähemal, siis võivad olla ka seoses vanusega põhjused. Oluline on menstruaaltsükli olemasolu jne, kõik mis seotud menstruatsioonidega. Kui te günekoloogi juures käinud pole, siis kindlasti minge.

DR Kadastik

 

 

 

 

 

Küsimus:
Tere selline mure, et kui vetsus pissil käin, on pissimise lõpp – nagu tekib selline pinges tunne, nagu nööri tirida hästi pingule tunne nagu poleks põit tühjaks saanud, kuigi midagi ei tule enam. Tunne tuleb sealt kliitori piirkonnast. Milles võiks probleem olla? 24. a olen. See tunne pole koguaeg aegajalt, aga üli ebameeldiv.

Vastus:
Tere. Tuleks teha proovi uriinist ja seejärel võiks günekoloog Teid üle vaadata. Vajadusel suunab ta uroloogile. Võimalik, et on tupe mikrofloora muutus, kuid võib olla ka günekoloogiline põletik.

DR Kadastik

Küsimus:
Tere. Olen 50.a naine. Elan üksinda, juba 10-kuud, menopaus on juba 2 aastat olnud. Asi selles, et kusiti ümbrus ja häbememokad ning tupp on punased ning on selline kipitus tunne, eriti peale pissimist. Olen proovinud naturaalse jogurtiga määrida ning ka 2p olen kasutanud tupe mikrofloorat taastavaid tupekuule, hommikul kuni lõunani on kõik korras kuid peale seda tuleb punetus ja kipitamine tagasi. Voolust nagu pole palju, pisut kollakas kerge voolus, halba lõhna nagu pole. Milles asi?

Vastus:
Tere, suure tõenäosusega on tegemist menopausiga seotud tupe limaskesta õhenemisega ja sel puhul oleks soovitavad spetsiaalsed salvid või gloobulid, mida saab retseptiga. Muidugi enne ravi peaks günekoloog teid üle vaatama.

DR Kadastik

 

Küsimus:
Tere, olen kõigest 19-aastane, aga on uurinipidamatusega probleeme. Pea iga kord, kui aevastan, tulevad tilgad püksi. Nooremana, nii umbes 16-aastaselt, tegelesin veel võimlemisega ja tihtipeale trennis hüppeid ja muid asju tehes tundsin samamoodi, kuidas natuke püksi tuli. See on nii häbiväärne asi, et ei olegi julgenud kellelegi varem rääkida, sest olen uskunud, et äkki läheb asi üle. Ega muidu seda probleemi polegi, kui ainult veheldes ja hüpeldes ehk intensiivselt trenni tehes ning ka aevastades. Paluksin teie abi, et kuhu edasi pöörduda ning mida ette võtta?

Vastus:
Tere. Soovitan ikkagi esialgu minna uroloogi poole ja edasi soovitaks füsioterapeudi konsultatsiooni, kes näitaks teatud võimlemisharjutused ette.
Lugupidamisega DR Kadastik.

 

 

Küsimus:
Tere! Olen 21a. Kaks nädalat tagasi tundsin hommikul esimest korda suurt valu urineerimisel. Valu kestis mitu päeva, oli ka kerge sügelus ja suurem voolus. Kolmanda päeva hommikul oli enamus valust kadunud, käisin igaks juhuks ka uriiniproovi andmas, sest minuga ei ole varem sellist olukorda tekkinud – proovi tulemus näitas, et kõik oli korras. Nädal aega olin valudeta, vahekorda ei olnud. Nüüd olen olnud vahekorras ja tunnen tupes jälle põletavat valu ja ka urineerides on valus. Partner on olnud juba mitmeid aastaid sama ning ilma haigusteta, arsti juures kindlaks tehtud. Voolus on suurem, kui tavaliselt. Panin mitu nädalat tagasi ka arstile aja, kuid aeg on 10 päeva pärast. Kardan, et asi võib minna hullemaks. Kas asi on tõsine või kannatab oodata veel 10 päeva? Olen mures.

Vastus:
Tere, kindlasti peate minema günekoloogi juurde ja andma teatud analüüsid. Seniks, kui olete veel ootel, soovitan osta apteegist Vagisan kuulikesed või kreemi ja teha ühe tupekuuri. Kui mees pole lähiajal käinud arsti juures, siis soovitaks seda kindlasti ikkagi teha ja anda analüüsid.

DR Kadastik

Küsimus:
Tere. Selline mure, et juba pikemat aega on tupes imelik tunne, selline pakitsus-õhetus tunne nagu hapet oleks peale valatud. Käisin naistearstil, uuris ja vaatas ütles, et punetusi-õhetusi pole, et veider et voolus on veidi imelik ja kirjutas seda klotrimasoolkreemi, aga sellest pole mingit tolku. Läksin siis perearstile samade kaebustega, muud nagu ei olegi, kui see pakitsus põletus-õhetus tunne. Vetsus ei julge käia, sest peale pissilkäiku, tundub et süveneb. Vahel on vaikus, siis jälle. Ma ei saagi aru, millest see on. Olen veel igasugu fluconazoli tablette söönud, vist kirjutati nii seda nime ei ole neist ka tolku. Endiselt sama lugu. See ei lase mul elada, ma ei julge enam midagi süüa ega juua, tundub et kõik ärritab. Magada ei saa, see tunne on nii vastik ja ebamugav, ei saa kuidagi olla, nii mööduvad pidevalt unetud ööd. Tegin ka proove igasuguseid, nii uriini jne need ei näita ka midagi ei mingeid põletikke ega midagi. Olen 25 a, aga mu sümptomid tunduvad nagu mõnel 50 a, kel on probleeme liigse kuivusega. Minu mõistus on otsas ja olen eelmise aasta augustist nii elanud, siis ei osanud ma arvatagi et midagi sellist on. Aegajalt vahel oli, aga kadus, nüüd uuest aastast on koguaeg, pm iga päev. Kui veel päevad hakkavad, siis on eriti tunda. See tunne tuleb kohe kuskilt tupe ava kandist mujalt mitte. Mul puudub täielikult voodielu, sest lihtsalt selline asi ajab igasuguse tahte ära. Mida ma tegema peaks? Kui naistearst ja perearsti ei osanud aidata 🙁

Vastus:
Tere, Kõigepealt peaks mõtlema sellele, ega teil ei ole mingit ärritust eelkõige välisgenitaalidel ja tupe sissekäigus, mis võib olla tingitud igapäevaselt pesukaitsmete kandmisest. Oluline on ka igapäevane hügieen, selleks kasutage apteegist ostetud spetsiaalseid pesemisvahendid intiimpesuks – tavalised dushigeelid, eelkõige toidupost ostetud, võivad olla teile allergiat tekitavad. Ei soovitaks kasutada menstruatsiooni ajal ka tupetampoone, vähemalt esialgu. Soovitaks teha ühe kuuri tupe mikrofloorat parandava preparaadiga (nt.vagisan, femigel jt), mida müügil apteegis (käsimüük, valik suur, küsige täpsemalt apteegist). Kui olete neid momente arvestanud ja ikka probleem, siis minge teise günekoloogi juurde. Kontrollima peaksite ka oma veresuhkrut.

DR Kadastik

Küsimus:
Kas on ravi uriini pidamatuse kohta.
Kasutan õhemaid naiste sidemeid igapäevaselt. Ilma ei saaks. Vanus 52.

Vastus:
Tere. Uriinipidamatusel on mitu eriliiki. Kui on tegemist pingutusel uriinilekkega, siis tegemist pingutusuriinipidamatusega ja esialgu soovitatakse teha spetsiaalseid võimlemisharjutusi iga päev. Kui tulemust ei ole 6-8 nädalat, siis võimalik linguoperatsioon. KUI teil sage urineerimine ja ka öösiti peate WC-s käima jne, siis see on tunguriinipidamatuse vorm. Selle põhjustajateks on mitu haigust, kuid eelkõige krooniline põiepõletik. Selle vormi raviks on tabletid . Võimalik ka uriinipidamatuse segavorm, siis tuleb otsustada, milline ravimeetod just teile sobib. Igal juhu peate pöörduma naistearsti poole ja täpsustama oma uriinipidamatuse vormi ja alles siis mõelda ravile. Võimlemisharjutused on igati sobilikud igasuguse uriinipidamatuse korral. Seni, kui olete arsti juurde ootel, saate harjutusi teha, mida leiate kuivaks.ee kodulehelt (https://kuivaks.ee/uriinipidamatus/naistele/).

DR Kadastik

Küsimus:
Tere. Mul mure. Olen 36-aastane, kolme lapse ema. Mure on, et on tekkinud olukord, et tuleb püksi kui ma naeran, aevastan, kõnnin lihtsalt ja tuleb aga teha midagi ei saa. Hetkel perearst suunas günekoloogi juurde, kus käisin ja midagi ei leitud. Järgmine samm on minek uroloogi juurde ja ei tea mis sealt tuleb. Ma olen väga mures sest ilma pesukaitsmeta mina oma elu ette ei kujuta. Päevas vahetan kolm kuni neli korda.

Vastus:
Tere, saan aru, et teil tegemist pingutusuriinipidamatusega ja seda saab kenasti ravida. Alustaks ikkagi spetsiaalsete võimlemisharjutustega ja kui need ei aita 4-6 nädala vältel , siis soovitaks linguoperatsiooni. Reeglina günekoloog peaks olema väga kursis sellise olukorraga. Muidugi uroloog ka saab diagnoosida või siis minge teise günekoloogi juurde. Võimlemisharjutusi leiate https://kuivaks.ee/infomaterjal.

DR Kadastik

 

Küsimus:
Tere, doktor! Olen 59.a, üle aasta vaevelnud pidevate põiehädade käes ja olnud seetõttu 4 kuud töölt eemal. Kuna uriinis kasvanud küll kolibakter küll enterokokk, siis saanud ka terve aasta iga kuu 1-2 antibiootikumi, kuid nii kui antibiootikum ära jäi, hakkas tirtsutamine ja pakitsus -kipitus all. Siis sain veel pofülaktikaks 1 tbl Nitrofurantoinin, kuid kuna 2 viimast kuud pole uriini külv enam bakterit näidanud, jäi seegi antibiootikum ära ja olen 2 kuud tarvitanud Urosepti ja Canephroni vaheldumisi, kuid lõpmatuseni ei saa ka neid tarvitada. Minu elu aga segab meeletu kipitus-pakitsus all kogu aeg, eriti peale urineerimist, samas pissida valus pole. Tehtud tsüstoskoopia, neerude röntgen, ultraheli, mis kõik korras. Günekoloog määras Vagifemi, mida olen tarvitanud 1,5 kuud. 2 nädalat tagasi tehtud pap-test oli selline-kepiline mikrofloora, lactobacillus, vahe ja pindmise kihi lameepiteel, paljaid lüüsunud tuumi, metaplastilised rakud. NILM/hyperplasia-laesio reaktiva secundaria/PAPII Seent välja ei külvatud. Palun, mida tähendab see hyperplasia ja kas võingi edasi Vagifemi võtta ning kas minu hädad (väga segav kipitus-pakitsus all) on rohkem uroloogilised või ka günekoloogilised? Millist ravi soovitaksite või millist lahendust näeksite? Väga tänades ja Parimat soovides, murelik patsient.

Vastus:
Tere, Tsütoloogia on teil korras ja hüperplaasia on tingitud vanuselistest muutustest. Vagifemi peate kindlasti edasi kasutama, kuna kipitus on osaliselt tingitud üleminekueast tingitud tupe limaskesta atroofiast. Ka põie limaskest muutub õhukeseks, sellest sagedased põieinfektsioonid, kuna vastuvõtlikkus on suur. Kroonilised põletikud põies on atroofia tagajärg. Seega soovitan palju vedelikku juua, pidevalt vähemalt pool aastat võtta Canefroni ja ka Nitrofurantoini õhtul 1 tablett on profülaktikas hea ja nii vähemalt 6 kuud. Hea on jõhvikamahl ja arbuus, viimane ka puhastab neere ja põit. Probleem on rohkem günekoloogiline, kuid uroloogi konsultatsioon on antud juhul oluline.

DR Kadastik

 

 

Küsimus:
Olen 63. aastane ja käin tööl. Et töökoht asub 3,5 km kaugusel, on talvel jala tööleminek raskendatud. Sest 40 minutit käia järjest ei saa, sest kaka tuleb püksi, elukvaliteet on nulli lähedal. Kui rattaga saan suvel käia, siis on lihtsam. Käisin mõni aeg tagasi dr. Taali juures uuringul, kõik näidud olid enamvähem korras. Ainult sulgurlihasel oli vähene neurogeenne kahjustus. Dr.Taal ütles, et sfinkter on nõrk ja tehke harjutusi ja käige neuroloog Allan Väljataga juures igaksjuhuks ka ära. Sinna ma pole arstiaega kolm aastat saanud, aga asi on päris hull, kui väljaheide tahab tulla ta lihtsalt nagu vajub püksi. Mul on olnud kolm sünnitust, iga kord lahkliha rebend, emaka amputatsioon, põie allavaje ja linguoperatsioon. Tehti ka tupe-eesseina plastika ja tagaseina toestus. Mure suur ja ei tea kelle poole pöörduda, perearst ütles, et tema poole pole keegi selle hädaga pöördunud.

Vastus:
Tere. Kui selline probleem, siis soovitkas ikkagi proktoloogi(kirurgi ) juurde minna. Perearst võiks saatekirja anda. Saan aru, et günekoloog on teid opereerinud, võimalusel võiksite tema juurde minna, kes samuti suunaks teid kirurgile. Sellise probleemiga on oluline ka võimlemine, alustage vähemalt vaagnapõhjalihaste treeninguga, harjutusi saate näha kuivaks.ee leheküljelt (infomaterjalide alt).
DR Kadastik

 

 

 

Küsimus:
Tere olen käinud linguoperatsioonil, nüüd on kõik nagu korras ja ei ole ka. Pissimine on korras, ei tilgu enam, aga nüüd tunnen paha lõhna kogu aeg, sellist hapukat. Kas on põhjus muretsemiseks, või pean pöörduma arstile, kusjuures see ebameeldiv lõhn oli ka enne lingu panemist, nii et see ei kadunud.

Vastus:
Tere, kui te olete menopausis, siis suure tõenäosusega tegemist tupe limaskesta õhenemisega ja soovitaks östrogeeni tuperaviks, need saab kirjutada teie günekoloog. Võite kasutada ka tupe mikrofloorat parandavaid preparaate kui olete noorem patsient. Kui probleem ei lahene, minge oma günekoloogi juurde.

DR Kadastik

Küsimus:
Tere! Olen 22.a noor neiu. Pole varasemalt põieprobleeme esinenud. Umbes kahe nädala eest käisin reisil ning alates sellest ajast on mind vaevanud mure, et soovin tihti urineerida. Jalutades keset tänavat tunnen äkitselt, et kui lähiminutitel tualetti ei saa, on püksid märjad. Eriti ärevaks muutun bussi- või autosõidu ajal, kui tean, et järgmise wc-ni on veel pikk maa. Ühel hetkel muutun hästi ärevaks, süda hakkab sees kloppima ning maos keerama, tunnen, et kui kohe pissile ei saa, teen püksid täis.
Käin alati enne kodust lahkumist wc-s ning kui olen kodust 10-15 min kaugusel, tunnen taas pisut närvilist vajadust urineerida. Sellises olukorras püüan endale sisendada, et tegelikult mul häda ei ole, kuna käisin just pissil, mõnikord see aitab, kuid pikema aja möödudes on probleem jälle õhus.

Püüan võimalikult palju viibida kohtades, kus tean, et saan vajadusel koheselt tualetti kasutada. Paraku pean töö ja kooli tõttu pidevalt ühistransporti kasutama, et ühest kohast teise jõuda ning juba mõte võtta ette teekond, mis on pikem kui 10-15 minutit, tundub mu jaoks närvesööv. Kas oskaksite palun nõu anda, millega võib tegu olla? Kas põiepõletikuga? Kas see on seotud vaimsete pingete või stressiga? Või võib selle taga olla hoopis mõni haigus?

Vastus:
Tere, võimalik et tegemist on põiepõletikuga, kuid võib olla ka kõik seotud stressi ja närvisüsteemiga. Kõigepealt peaks tegema uriinianalüüsi perearsti juures ja günekoloogi pool igaksjuhuks klamüüdiale ja ureaplasmale. Kui midagi ei leita, siis pöörduge uroloogile.
Dr Kadastik

 

Küsimus:

Kas emakakaelapõletik võib anda põiepõletiku tunnuseid? Kogu aeg on pissihäda (öösel käin WCs 4-5 korda), kuid urineerimine pole valus. Tunnen ka alakõhus aeg-ajalt survet või pakitsust, nagu hakkaks menstruatsioon või oleks ovulatsioon, aga tegelikult pole. On tugevalt määriv kollane-hallikas vesisepoolne voolus (mitte tükiline), lõhn on hapukas, kuid mitte kalalõhn.

Muidu on tupp liiga kuiv seest, tavavoolus (läbipaistev) on kadunud. PAP test näitas ASC-US, HPV DNA negatiivne. Günekoloog määras Flagyl küünlad ja ütles, et kui 5 päeva jooksul sümptomid kaovad, ei pea lõpuni võtma (10 suposiiti on pakis). Ei maininud arstile põiepöletiku sümptome. Palun nõu kas piisab kui panen suposiite vähem kui 10 p kui sümptomid kaovad? Kas põletik võib tekkida külmetamisest (käisin ujumas puhkusel, pärast seda nagu suurenes voolus)? Kas põletiku võivad tekitada pesemata käed kui nendega häbememokki või tuppe seestpoolt katsuda? Kas bakterite  vohamine tupes võib jõuda ka põide ja tekitada pissihäda ja alakõhupaikitsust? Arsti juurde kutsuti tagasi 3 kuu pärast. Aitäh teile.

 Vastus:

Tere. Tupepõletik, põiepõletik või emakakaela põletik võib olla  omavahel seotud, kuna anatoomiliselt on organid hästi lähestikku. Kui arvate, et olete külmetanud, siis see võiks olla võimalik põhjus. Kindlasti peab teil võtma muidugi analüüsid ka suguhaigustele, loodetavasti see on ka tehtud. Flagyli ma soovitan ikkagi kõik ära panna, võib ju vahepeal  paar päeva kuni nädal vahet teha. Võimalik, et teil just tupe mikrofloora muutus, ärritus tupes võib mõjutada ka kusiti seisundit. Tehkegi nii, et kui olete kogu ravi teinud, siis vajadusel pöörduge günekoloogi juurde tagasi, esialgu ikka jälgige ka ennast. Kindlasti on oluline hügieen, soovitav on kasutada intiimpesuvedelikku (apteegist ostetud). Oluline on ka mehe hügieen ja mehe kaebused. Alati soovitav ka mehe kontroll meestearsti juures, pole välistatud hoopis ka mehel varjatud krooniline põletik.

Lugupidamisega
DR Kadastik

 

Küsimus:
Tere! Suur tänu teile vastuse eest! Küsiksin veel üle suguhaiguste kohta, mis põhjustavad kuse- ja suguteede põletikke – Mycoplasma genitalium ja Ureaplasma urealyticum. Haigekassa kulul tehti HPV, klamüüdia ja gonorra testid, mis olid negatiivsed, kuid mycoplasma g. ja ureaplasma u. teste saab teha vaid erakliinikus. Perearsti juures tehtud kiiruriiniproov näitas palju leukotsüüte (125), mis on põletiku tunnus. Külvi vastust veel pole. Kuna tuvastati tupepõletik (PAP test on ASC-US ja näitab samuti plaju leukotsüüte), ja on ka põletikutunnused (kollane paks voolus, pidev urineerimisvajadus, ebamugavus ja surve kõhu allosas), on vajalik ravi. Kuid metrodinasool ei ravi Mycoplasma g. ja Ureaplasma u., mida ravitakse antibiootikumidega. Sooviksingi teada kas peaksin nende patogeenide testid tegema? 3 a tagasi oli partneril Ureaplasma U., mille ta ravis välja. Mina ravi ei saanud, küll aga võisin nakatuda. Mul kaebusi polnud. Kuna tupe PH tase on 4,8 (ehk aluselisem kui peaks), kas 3 a tagasi saadud Ureaplasma U. võis vohama hakata ja pühjustab kuseteede- ja tupepõletikku? Hetkel tundub, et Flagyliga ravist ei piisa, kui põhjus on hoopis Ureaplasma U. Samuti lugesin, et paljud bakteriaalse vaginoosiga patsiendid kurdavada, et metrodinasooli ravi mõju puudub, või on lühiajaline. Mul pole ka bakteriaalset vaginoosi – KOH test oli negatiivne, voolus ei haise, sügelust ei ole. Tänan väga veelkord teid ja soovin kõike head.

Vastus:
Tere, ureaplasmat reeglina peetakse naise mikrogfloora norm bakteriks, seda võib esineda 60-70% naistest. Ja seda tekitajat ei peeta suguhaiguseks, kuid siiski naine kui kandja võib mehele selle üle anda. Tookord oleksite pidanud ikkagi koos mehega ravi tegema, ei ole oluline, kas teil olid kaebused või ei.

Meestel põhjustab see rohkem põletikke ja norm mikroflooras seda ei leita.

Kuna teie võite olla lihtsalt kandja ja mees on saanud põletiku, siis ravi vajalik igal juhul kahepoolne, ei piisa kui ainult mees ravib. Harvadel juhtudel see tekitaja võib põhjustada ka naisel kroonilist põiepõletikku(reeglina korduvad, ägenemistega), sel juhul vajalik ikkagi teha analüüs ja 10 päevane ravi (koos mehega) Doxycycliniga või lühem ravi Azitromütsiiniga. Mycoplasma genitalium peetakse suguhaiguseks ja seda peab ravima, reeglina tavaproovides seda ei võeta, kui ühtegi kaebust naisel ega mehel pole. Kui aga kaebused ja tekitaja olemas, siis vajalik mõlema ravi.

Kõige enam seostatakse Mycoplasmaga emakakaela põletikikuga (väljendub rohkes vooluses), vähem põiepõletikuga. Mehele annab ka erinavaid põletikke. Ravi on sama kui nagu Ureplasma puhul ja sel juhul soovitkas esialgu ikkagi Dozxycyclin ravi, eriti kui mõlemad tekitajad olemas.

DR Kadastik

 

 

 

Küsimus:
Tere! Günekoloog kirjutas mulle Linoladiol N-i ja ütles, et pean seda surmani tuppe laskma. Aga infolehelt lugesin, et üle 4 nädala mitte kasutada. Olen nõutu, vanus on mul 58. Tänan.

Vastus:
Oleneb sellest milletõttu määratud. Kui tupe operatsioon tehtud (võrguga), kui teil hästi õhuke limaskest tupes, elate suguelu ja on kuiv, siis ravil pole piirangut. Kui eespool kirjutatud asjaolusid pole, siis võite mingeid pause teha, kui soovite. Kõik on hästi individuaalne. Ravi on reeglina 1-2 korda nädalas,
Dr Kadastik

 

Küsimus:
Mul selline mure, et sünnitasin aasta aega tagasi ja nüüd hakkasin trennis käima aga kui hüppan trennis, siis tuleb pissi püksi. Püksid lõpuks väga märjad. Mida peaksin tegema?

Vastus:
Tere, Soovitav oleks alustada spetsiaalsete võimlemisharjutustega, mis tugevdavad vaagnapõhja- ja kõhulihaseid. Harjutusi leiate WWW.kuivaks leheküljelt. Võimlema peate 5-6 korda nädalas ja tõesti regulaarselt. Kui probleem pole 4-6 nädala möödudes paranenud, siis soovitaks pöörduda günekoloogi poole.
DR Kadastik

Küsimus:
Tere mul oli emaka allavaje lõikus aprillis 2015, tehti kirurgiliselt, ei pandud võrku, tahan küsida, et kuidas seksusaalsusega, ma ikka natuke kardan, teen küll võimlemist ja üldse spordiga tegelen, et kas võib juhtuda et haavad lähevad lahti, käisin oma günekoloogi juures küsimas, aga ei saanud selget vastust, olen 59 a vana, palun vastake, tänan ette.

Vastus:
Tere, loomulikult saate elada normaalset elu nii intiimelus kui ka sporti tehes.
Ainuke mis on, te ei tohiks ülemääraselt raskusi tõsta, piiriks võiks olla 12-15 kg.

DR Kadastik

 

Küsimus:
Tere! Küsimus on selline, kui on intiimpiirkonnas kõva punn nagu vistriku taoline samas aga kui pigistada on valus ja enamasti ei tule sealt ka midagi ja oleks nagu rohkem naha sees, kas peaksin murega pöörduma günekoloogi juurde või nahaarsti poole, olnud on see juba üle nädala.

Vastus:
Tere, pigem nahaarsti juurde palun minge.
DR Kadastik

 

 

 

KÜSIMUS:
Minul selline probleem, 3,5 kuud tagasi sünnitasin ning pärast sünnitust kontrollis öeldi, et põis on alla vajunud. Esmalt ei saanud nagu aru et vaja küsida, mis siis nüüd saab ja mida teha. Kuid kui algasid päevad ja vaja oli tampoon paigaldada siis see lihtsalt ei õnnestu ning ka vahekord on piin ja valus, sest sõna otseses mõttes on siis, see põis ees.

Nüüd ongi küsimus, kas see tõmbab kunagi ise tagasi, kui lihaseid üritada treenida või pean pöörduma mõne arsti juurde selle murega, kui jah siis kelle poole?

VASTUS:
Tere, tupeseinad taastuvad mitte enne kui 6 -8 kuud peale sünnitust. Üliharva kui allavaje jàáb . Vöimelda ikka soovitaks, mis kiirendab kudede taastumist. Sageli suguelu valulik peale sûnnitust eelkôige tupekuivuse töttu. Soovitaks kastudada tupeniisutavaid preparaate kásimüûgist ja enne vahekorda libesteid. Kui probleem játkub, soovitaks pôôrduda naistearstile.

Dr Kadastik

Küsimus:
Kas on ka ravimit mis vähendaks uriinileket? Olen 70. aastane ja sünnitanud 8 last, üks laps oli tuharseisus. On olnud op. allavaide ja põietõste. Algul oli kõik hästi, aga nüüd juba paar aastat on leke suurenenud. Kasutan kahe tilga sidet.

Vastus:
Tere. Kirja teel ma tõesti ei oska öelda, mis oleks teile sobilik. Peate ikkagi günekoloogi või uroloogi juurde minema. Võimalik, et leke põhjustatud erinevaetst ravimistest, mida peab täpsustama. Oluline teada ka teie kaasuvaid haigusi. Võimalik, et teil krooniline põiepõletik, mille saate perearsti juures täpsustada. Universaalset rohtu, mis lihtsalt uriinileket vähendaks, pole olemas. Uriinilekke põhjuseid palju, seega raske midagi konkreetset soovitada. Ainuke, mida teha saate, on vaagnapõhjalihaste treening mida leiate aadressilt https://kuivaks.ee/wp-content/uploads/2015/10/TENA_Exercises_EE_9-2014_unc3.pdf

Parimate soovidega
Dr Kadastik

 

 

 

 

Küsimus:
Olen 43.a naine. Olen sünnitanud 6 last. Mul pikemat aega probleem, et mõne liigutuse, asjade tõstmise või aevastamise, isegi lihtsalt püsti seistes, tulevad pissi tilgad püksi. Päevas käin iga tund vetsus pissil ja öösiti 1-2 korda. Eriti suur vedelike tarbija samas ma pole. Koguaeg peab kandma pesukaitsmeid. Elamine on muutunud ebamugavaks, sest on juba hirm, et ma haisen pissi järele, kuigi vahetan tihti pesukaitsmeid. Perearst tegi uriini proovid igast võimalikust asjast-need korras. Naistearst vaatas ka üle allavajet tema tähele ei pane. Kuidas saaks end aidata, mida ette võtta. Kas üldse ongi lahendust?

Vastus:
Tere, ilmselt tegemist pingutusuriinipidamatusega. Tupeseinte allavajet reeglina ei ole sel puhul. Probleem on tingitud kusiti nõrkusest ja vaagnapõhjalihaste lõtvuses. Kindlasti palju lapsi sünnitanud naine omab soodustavat faktorit probleemi tekkes. Kusiti allavaje võiks olla, kuid seda ei pruugi kohe ka märgata, günekoloog, kes on sellise olukorraga kokkupuutunud, kindlasti märkab. Teatud testid ja tüüpilised kaebused kinnitavad diagnoosi. Kindlasti toob kergendust vaagnapõhjalihaste treeninguks spetsiaalsed võimlemisharjutused, mida leiate kuivaks interneti lk-lt.

Kuna olete sünnitanud 6 last, siis edaspidi vajaksite ehk linguoperatsiooni, mida teeb günekoloog. Selleks peate minema günekoloogi vastuvõtule, operatsiooni reeglina tehakse päevakirurgias. Kui kuu aega regulaarne võimlemine tulemust ei anna, siis soovitaks operatsiooni. Seega muretsemiseks pole põhjust, kindlasti saab teid aidata.

Kõike head soovides
DR Kadastik

 

 

 

 

 

 

 

Küsimus:
Mind häirib pidev ebamugavustunne ja sügelus tupes. Peale vahekorda tupp kipitab ning mõnikord lähevad suguelundid peale vahekorda ka paiste. Ent voolust sellega ei kaasne – voolus ei ole tükkis ega rohke ega halvasti lõhnav ega teist tooni kui muidu. Ning see ebamugavus on mind saatnud juba peaaegu pool aastat. See algas peale seda, kui astusin püsisuhtesse ning olen tihti vahekorras.

Vastus:
Tere. Üks põhjus võiks olla, et tupes voolust vähe ja ei ole piisavalt niiske vahekorra ajal. Soovitan kasutada apteegist ostetud libesteid enne vahekorda. Võimalik, et tegemist tupe mikrofloora muutusega, seega võiks ikkagi günekoloogi juures ära käia.

DR Kadastik

 

 

 

 

Küsimus:

Kuidas uriinipidamatuse ravi lingumeetodil mõjutab edaspidist elukvaliteeti – kas on võimalik peale operatsiooni jätkata füüsiliste jõutreeningutega, elada aktiivset suguelu? Või tuleb end antud tegemistes piirata?

Vastus:

Tere. Peale operatsiooni oluline 2 nädalat hoiduda raskustest jne. Peale seda elate tavaliselt elu, mingeid piiranguid pole. Ainuke soovitus mitte enam sünnitada. Juhul kui selline plaan, siis operatsiooni peaks edasi lükkama. Dr Kadastik

Küsimus:

Tere! Olen 50. a naine, ülekaalus. Viimasel ajal pingutamisega (nt voodist üles tõusmisel, voodis keeramisel ja köhimisel) tulevad tilgad püksi. See on juba igapäevane ja häirib tugevalt. Kust abi saada,mida teha?

Vastus:

Tere, kaebuste järgi saaks ilmselt diagnoosida pingutusuriinipidamatust. Esialgu soovitatakse alustada võimlemisharjutusetega, mida saate leida kuivaks.ee leheküljelt ja kui need harjutused 4-6 kuu möödudes ei paranda olukorda, soovitkas linguoperatsiooni. Selleks peate muidugi minema günekoloogi vastuvõtule.

DR Kadastik

 

 

 

 

Küsimus:

Tere! Mul on tulnud mitmendat päeva juba vedelat voolust, hommikul olid isegi püksid märjad (umbes kuu aega tagasi oli üks hommik samamoodi), muud sügelust, kipitust või ebameeldivat lõhna pole esile tulnud. Kuid tihtipeale tunnen õrna päevade valu, gaase on ka tohutult. Internetist lugedes viitab rasedusele, kuid oleme kaaslasega olnud alati kaitstud vahekorras. Kas see on okei, või peaksin muretsema?

Vastus:

Tere, Väga raske täpselt öelda, millega võiks tegemist olla, kuid rohke voolus võib olla seotud günekoloogilise põletikuga. Samas, kui mingit kipitust pole, siis see on vähetõenäoline. Kui on menstruatsioonipeetus, siis võiks eelkõige mõelda rasedusele. Soovitaks sel juhul teha apteegist ostetud rasedustest. Igal juhul peate minema günekoloogi juurde, kes vaatab teid üle. Selliste ebamääraste kaebuste järgi ei ole võimalik diagnoosi püstitada.

Lugupidamisega DR Kadastik

 

Küsimus:
Tere. Olen 21. aastane naine. Juba 3-4 korda kuu jooksul on olnud selline probleem, et alakõhus on rõhumistunne. Vahepeal on ka valud. Samuti on pidev pissihäda tunne, aga kui vetsu jõuda, siis tuleb uriini väga vähe ja lõpus on valus. See tavaliselt algab õhtupoolikul ja järgmisel päeval valud ja rõhumistunne kaovad. Siis on mõned päevad vahet ja algab sama asi otsast peale. Suurenenud on ka tupevoolus. Kaks korda on juhtunud ka öist voodisse urineerimast, et ärkan kohe selle peale, et voodi on märg ,,, aga sellise murega ei julge kuskile minna.

Vastus:
Tere, soovitan kõigepealt günekoloogi kontrolli, vajadusel saadab ta uroloogile. Perearsti juures võiks enne teha uriini analüüsi. Lugupidamisega Dr Kadastik

Küsimus:
Tere. Olen ülekaaluline 51 aastane naine. Kaks aastat tagasi oli mul sama probleem, mida uroloog ravis tablettidega, aga tulemust polnud. Siis ma kaalusin 149 kilo. Olen nüüdseks kaalust alla võtnud 35 kg, kuid just NÜÜD läks probleem veel suuremaks. Selline tunne,et psühholoogiline põiepidamatus. Kui tekib vajadus kodust väljas, siis mida lähemale kodule jõuan, seda tugevamaks häda läheb. Kuivade pükstega wc-sse ei jõua. Sama on ka kodus, vahel on nii, et olen mitte ammu wc-s käinud, kuid kui mõtlen sellele, tuleb häda ja tilgad ka kohe püksis. Vahel ma ei tunnegi vajadust minna, kuid iseenesest hakkavad tilgad ikka püksi tulema. Mitu korda on isegi selline juhus, et mul tekib vahel seljal ühes kindlas kohas sügelus ja sügades on ju mõnu tunne ning samal ajal piss tuleb püksi. Ma tõesti ei tea, mis see on…või mida teha?

Vastus:
Tere, kaebuste järgi võiks arvata, et teil on tunguriinipidamatuse üks vorme. Seda saab ravida tablettidega. Enne kindlasti peaks kontrollima uriini põletku osas. Kui olete ka juba menopausis, siis soovitaks tuppe ordineerida östrogeeni sisaldavaid tablette/gloobuleid/salvi, mida peaksite kasutama 2 korda nädalas. Sain aru, et mingid tabletid teile uroloog määras, ja eriti ei aidanud. Nende tablettide variante on rohkem kui üks, seega soovitaks minna kõigepealt günekoloogile, kes vaatab ka günekolooglilset teid üle ja edasi uroloogile. Soovitaks igapäevaselt teha võimlemisharjutusi, mida leiate kuivaks.ee leheküljelt (https://kuivaks.ee/wp-content/uploads/2015/10/Naiste_harjutused.pdf).

Lugupidamisega DR Kadastik

 

Küsimus:
Olen 23-aastane naine, sünnitanud 2 last. umbes kuu aega tagasi hakkas valutama alakõht. Valutab hooti, aga ebamugavus tunne on koguaeg, nii öösel kui päeval. Alakõht on ka nagu paistes, ajab pissile ka tihedamini. Urineerida ei ole valus, aga alakõhus on imelik tunne (surumistunne). Mis see olla võiks? Kas pean minema arstile?

Vastus:
Tere, raske öelda, millega tegemist on kui pole ühtegi analüüsi ja teid läbivaatamata. Soovitaks perearsti juures teha uriinianalüüsi ja siis vajadusel pöörduda günekoloogi poole. Välistada ei saa kerget põiepõletikku.

Dr Kadastik

 

Küsimus:
Aitäh vastuse eest. Kirjutan juurde, et olen 19-aastane, mainin, et olen 25-nädalat rase (kõik hakkas pikalt ennem rasedust) olen käinud palju günekoloogide juures ja tehtud palju analüüse kuid kõik näib olevat korras. Keegi mind edasi pole saatnud uuringutele ja minul on mõistus täiesti otsas. Kuhu ma peaksin pöörduma sellise murega?

Vastus:
Tere. Antud kaebused võivad olla ka rasedusega seotud või vähemalt võimendatud, kuna aga probleem ammu enne seda, siis peaks ikkagi uroloogi juures käima. Põhjus tuleks selgitada. Saatekirja annab günekoloog või perearst. Raseduse ajal muidugi mingeid suuremaid uuringuid teha ei saa, seega peab piirduma uriini analüüsidega ja väjalülitama põletikud. Oluline on ka partneri läbivaatlus androloogi poolt eesnäärme osas.

Dr Kadastik

 

 

Küsimus:
Tere, ma tunnen koguaeg uriini oma kusejuhas, ja tihtipeale on ka valus pissida, selline tulitav tunne, eriti pissimise algus. Kui käega vajutan vööst veidike allapoole, siis tunnen pissit seal, väga ebamugav tunne. Aga ei ole tihedat pissi häda ja kui ma olen pikali ja näpuga katsudes on tupelagi(kusitiligidalt) meeletult valus ja hakkab iseenesest pissit tulema uriiniproovid ja külvid on kõik korras olnud. Milles võib probleem olla? Ette tänades.

Vastus:
Tere, mulle on teadmata teie vanus. Juhul kui olete klimakteerilises perioodis, siis suure tõenäosusega tegemist tupe ja kusepõie limaskesta õhenemisega, mida saab kenasti ravida teatud salvidega või tupekuulikestega. Teid muidugi peaks günekoloog nägema. Kui olete noorem, siis peaks ikkagi teid naistearst üle vaatama, võimalik tupepõletik muudel põhjustel, ka tupe mikrofloora muutus, millest tingitud nt vaginoos vajab just naistearsti konsultatsiooni. Oluline on ka teie partneri tervis meestel võimalike põletike osas. Teid nägemata on üsna raske oletada probleemi põhjust.

Lugupidamisega, Ülle Kadastik

 

KÜSIMUS:
Tere! Minul mure selline, et peale urineerimist ebamugav istuda. Kohe ikka väga ebamugav, tunne nagu midagi kohe tuleks välja sealt august. Mul pole aimugi mis see olla võib. Muul ajal on kõik korras, ei valuta midagi. Ainult peale urineerimist kohe väga ebameeldiv tunne. Olen 15 aastane ja vahekorras olnud ei ole. Menstruatsioon ka täiseti paigas.

VASTUS:
Tere, Ilmselt on ikkagi väike põiepõletik, soovitaks minna perearsti juurde ja teha analüüs uriinist. Võimalik on ka tupeseenpõletik, mis ärritab tupe sissekäiku ja kusiti piirkonda peale urineerimist, perearst võiks teid vaadata. Kui uriin korras, siis soovitaks minna ikkagi günekoloogi juurde.

Dr Kadastik

 

Küsimus:
Tere. Tõsine probleem olen 45 a vana umbes 5 a tagasi hakkas probleem. Kui tantsisin voi hüppasin tilkus intensiivselt uriini. Nüüdseks sama probleem juba joostes ja kiiresti kõndides.

Vastus:
Tere. Tegemist on pingutusuriinipidamatusega, mis tingitud kusiti nõrkusest. Võite proovida kuu aega teha spetsiaalseid võimlemisharjutusi, mis leevendab olukorda. Kui olulist tulemust pole, siis suure tõenäosusega vajate linguoperatsiooni, kuna teie probleem on kestnud pikemat aega ja on süvenenud.

Pöörduge günekoloogi poole, kes teeb teatud analüüsid ja suunab opile. Täpsema info operatsiooni kohta leiate Tartu Naistekliiniku kodulehelt. Võimlemisharjutused leiate kuivaks.ee kodulehelt (https://kuivaks.ee/public/files/Exercises_ee.pdf
https://kuivaks.ee/2013/10/moned-napunaited-vaagnapohjalihaste-treenimiseks/)

Dr Ülle Kadastik

 

 

 

KÜSIMUS:
Tere, mul on selline mure, et viimased nädalad tunnen ennast väga kehvasti. Mõned on öelnud, et äkki olen rase, olen ka ise seda kahtlustanud aga ei usu. Tean et peaksin tegema rasedustesti, aga kuna ei viibi hetkel Eestis, siis ei oska siit seda kuskilt osta. Aga kas tunnuste järgi saab arvata, mis võiks mul viga olla.

Olen seda sorti naine, kes jääb raskesti rasedaks, kuid pole võimatu. Olen teinud ravi läbi, et rasedaks jääda, aga siis oli test ikka negatiivne. Peale ravi aga hakkasid päevad käima regulaarselt, mida nad enne ei teinud. Viimane menstruatsioon oli mul 2.-7.mai ja pole isegi märki, et mul päevad hakkaks. Aga olen muutunud väga tundlikuks ja iiveldus on ka nii hommikul kui ka õhtul. Söögiisu on ja ei ole ka, tahaks rohkem näksida midagi. Vee puudus on, sellest ka ilmselt tarbin vett palju. Pearinglused ja ka peavalud on nüüd tekkinud. Näo nahk on korrast ära läinud, kuigi enne oli ta laitmatult korras ja igemed on veritsema hakanud või sellised tundlikud, mida enne ei ole olnud. Tean, et see võib olla ka depressioonist, aga kas siis depressioon ajab oksele? Ette tänades

VASTUS:
Tere. Kõigepealt kui on tegemist menstruatsioonipeetusega, siis esimene asi ikka mõelda rasedusele. Selleks, et kindel olla, peaksite minema günekoloogi juurde, kus saaks vereproovist diagnoosida varajast rasedust. Ka koduse testina apteegist saate teha analüüsi uriinist, mis ei pruugi küll 100% öelda. Hiljem kui rasedust üle 3 nädala, siis võiks test olla usaldusväärsem. Teiepoolt kirjutatud sümptomid võiksid viidata rasedusele. Dr Kadastik

Küsimus:
Tere. Minul on probleeme uriinipidamatusega. See on läinud ainult hullemaks. Kui häda peal on, siis on raske kinni hoida ja iga liigutus vallandab lekke. Vahest ei tunnegi kui midagi lekkinud juba on. Ilma hügieenisidemeteta ei käi enam kuskil, kuna kardan lekete pärast. See häirib minu elu täielikult. Olen 40 aastat vana on 3 täisealist tütart. Naistearstil pole aastaid külastanud, vist oli viimati 18 a tagasi. Kardan nende lekkimiste pärast sinna ka minna. Palun andke nõu, mis saab edasi.

Vastus:
Tere. Te peate kindlasti minema naistearstile. Võimalik, et tegemist tupe allavajega või muu günekoloogilise probleemiga. Teile tehakse ultraheli uuring. Kindlasti oluline uriini analüüs, mida võite ka perearsti juures teha. Vajalik tavaline uriin ja külv uriinist. Uriinilekke osas saab suure tõenäosusega juba naistearst midagi öelda. Vajadusel saadab ta uroloogile.

Dr Kadastik

Küsimus:

Tere, Peale sünnitust ütles mulle minu günekoloog, et minu emakas on “tagurpidi” läinud peale sünnitust. Tahaksin teada, mida see tähendab ja kas sellega kaasnevad ka mingid probleemid? Ta rääkis midagi alaseljavaludest. Ette tänades.

Vastus:

Tere, arst mõtles ilmselt seda, et emakas hoidub tahapoole. Enamus naistel on emakaks kas keskel või hoidub ettepoole. Umbes 15% kõikidest naistest hoidub emakas tahapoole juba sünnist saati. Asend võib mingil määral muutuda ka peale sünnitust. See pole üldse mingi patoloogia ja muretsema tõesti ei pea, see on norm. Naistel, kellel emaks hoidub tahapoole ja kaasuvana on ka suuremad müoomisõlmed, siis võib tekkida surve seljale ja sellest ka valud.

Võimalik on, et ka tekkinud liidetest(nt. peale operatsioon) emakas hoidub tahapoole, sellest seljavalud. Kuid miski pole absoluutne ja te ei tohiks üldse muretseda. Kui teil mingeid kaebusi pole, siis ka ei pea muretsema, et teil emakas tahapoole hoidub, see on pigem teie omapära.

Dr Kadastik

Küsimus:
Tere, pöördun Dr. Ü. Kadastiku poole.
Nimelt probleem selline, et 75.a vanaproual on täielik emaka allavaje. Mida saaks selle puhul ette võtta? Kas sellises vanuses naistele teostatakse ka mingeid operatsioone? Proua enda günekoloog ütles talle umbes 10a tagasi, et seda ei opereerita ning midagi ei ole selle suhtes ette võtta, mistõttu jäi asi ka sinna paika.
Millist ohtu antud olukord võib inimese tervisele põhjustada?

Vastus:
Tere. Kindlasti saab opereerida, kui patsient vähegi opereeritav on. Selleks peab minema günekoloogi juurde ja saama saatekirja. Enne operatsiooni on vajalikud mõningad analüüsid. Seni operatsioonini võiks soovitada tuperõngast, mis hoiab organid üleval ja naine saab normaalset elu elada. 75 pole kaugeltki selline vanus, mil peaks teisiti mõtlema. Ka 100-aastasele soovitaks operatsiooni juhul, kui ta just voodihaige pole. Isegi voodihaigele on lihtsamad operatsioonimeetodid või siis tuperõngas pidevaks kasutamiseks. Allavaje pole isenesest ohtlik, lihtsalt võivad lisanduda peale ebamugavuse urineerimis- ja defekatsioonihäired. Kui organid allavajuvad, siis võib tekkida näiteks urineerimistakistus, peab aitama reponeerimisega. Igal juhul ei tohiks sellist olukorda tänapäeval lasta tekkida.

Dr Ülle Kadastik

 

Küsimus esitati lehel www.kuivaks.ee

Küsimus:
Huvitav rasestumine üleminekueas. Olen 53-aastane ja üsna varsti eemaldatakse mul Mirena. kas pean kasutama rasestumisvastaseid vahendeid? Kui suur on tõenäosus, et võin veel rasestuda?
Ette tänades

Vastus:
Tere.
Sellises vanuses spontanne rasestumine pole enam võimalik,
kuna munasarjad ei tooda piisavalt hormoone.
Dr Kadastik

 

 

 

 

 

Küsimus:
Tere! Küsimus dr Kadastikule. Mu ema, 65a. käis günekoloogi juures ja avastati, et emakas on alla langenud. Tunne on koguaeg väga ebameeldiv. Arst soovitas harjutusi teha aga me ei leia kuskilt neid. On ainult uriini pidamatuse puhuks. Palun, kui on võimalik mu emale mingit nõu anda. Tänud

Vastus:
Tere, vaagnapõhja lihaste harjutusi leiate www.kuivaks.ee, www.TENA.ee . Kui on suurem allavaje, siis suure tõenäosusega harjutused ei aita, sel juhul soovitaks ikka operatsiooni. Harjutused on minimaalse allavaje korral ja selle ennetamiseks. Kindlasti soovitaks ka tuppe östrogeenravi, mis parandab verevarustust ja võtab ebamugavuse osas kipitustunde ära. Allavajet loomulikult see ei likvideeri.

Dr Kadastik

 

 

Küsimus:

Tere. Kuna mul on probleeme põiepidamatusega ja olen sünnitanud 4 last. Siis küsimus, kas seda opereeritakse ka või kelle poole põõrduda sellise murega, perearst ei osanud midagi tarka öelda. Tänan

Vastus:

Põiepidamatusel on mitmeid vorme. Kui tegemist uriinilekkega, mis tekib pingutusel, siis peaks sellega tegelema pigem günekoloog või siis uroloog. Kergema vormi korral piisab spetsiaalsetest harjutustest, mida saate näha www.kuivaks.ee leheküljel, sealt saate lugeda ka muud infot uriinipidamatuse kohta. Raskemate vormide korral asetatakse ling kusiti alla(päevakirurgiline operatsioon), millega toestatakse kusiti ja uriinileke kaob. Muude uriinipidamatuse vormide korral saab ravida rohtudega, lisaks vajalikud ka teatud harjutused. Kui olete premenopausis või menopausis, vajadusel võiks kirjutada ka tupe lokaalne ravi. Millise uriinipidamatuse vormiga tegemist on võiks ka perearst diagnoosida. Kui teie perearst ei tea sellisest olukorrast midagi, siis pöörduge günekoloogile. Perearsti juures tehke palun uriini analüüs(tavauriin+ külv uriinist), et välja lülitada põletik.

Kui on tegemist pingutusuriinilekkega, siis pöörduge pigem uroloogile või siis naistearstile.
Lugupidamisega dr Ülle Kadastik

 

Küsimus:

Tere. Olen 49-a. Eelmisest kevadest hakkasid unehäired, kuumad hood, närviline olen, tihe wc-s käimine öösel. Olen proovinud looduslikke vahendeid menopace ja klimadynon. Ei mingit mõju nendest. Naistearst soovitab hakkata võtma hormoontablette. Ei tahaks neid võtta, aga elukvaliteet on nullis. Mul on munasarjad alles, aga emakat pole. Mida teie soovitate. Tänan.

Vastus:

Kui klimakteerilised kaebused häirivad teie elukvliteeti, siis peale tulutut looduslike preparaatide võtmist soovitan ka mina hormoonasendusravi. Võite proovida veel Femarellet või Rotkleed, vahel on nendest kui looduslikest preparaatidest kasu.

Dr Kadastik

Küsimus:
Tere! Mul on üks mure. Umbes poolteist nädalat tagasi kirjutati mulle välja antibiootikumid, kuna mul oli külmetushaigus. Nüüd on mul juba nädalaega olnud tupp väga valulik. Ei tundu, et tupp oleks paistes, aga väiksed haavandid nagu oleksid ja ka rohkem tupevoolust. Olen süütu ja pole veel kordagi naistearsti külastanud.

Vastus:
Tere, suure tõenäosusega on teil tupeseen, mida saab seostada antibiootikumidega. Paluge perearsti kirjutada suukaudset tupeseene ravi Flukonazol toimeainega. Kui nädalavahetusel ei ole võimlaik retseptiravi saada, siis soovitan käsimüügist osta Klotrimazol salvi, mida saate määrida väliselt.

Dr Kadastik

 

 

 

 

Küsimus:
Olen umbes 5 nädalat rase ja olen mures, et arst ei tee günekoloogilist kontrolli, kuigi olen seal käinud juba 4 korda. Tehtud on küll uriiniproove, kuna mul on põiepõletik ja välja kirjutatud ka antibiootikumid. Kuna see on mu esimene rasedus, siis ei tea, millised valud kõhus on normaalsed ja millised mitte. Kas peaksin muretsema, et ei ole veel günekoloogi vastuvõtul käinud?

Vastus:
Tere. Arvan, et günekoloogilist kontrolli võiks juba teha, võtta analüüsid emakaelast, seda enam, et teil ka põiepõletik. Vajalik ka ultraheli uuring raseduse täpsustamseks. Ebamäärased alakõhu valud raseduse algjärgus on üsna tüüpilised, selline tunne nagu algaks menses aga seda pole. See ei ole ka põiepõletik. Põletikku peaks näitama ikka uriini analüüs.

Dr Kadastik

Küsimus:
Tere. Loodan et see on õige koht,kust asjatundjatelt nõu küsida. Nimelt olen mina üks see õnnetu, kes pidevalt põiepõletikuga hädas. Viimati oli mul umbes 1,5 aastat tagasi ja nüüd oktoobri lõpus tundsin taas, et pole õige ja viisin perearstile uriiniproovi ja sain teada et taas põletik. Raviks määrati Nitrofurantoin.Pidin võtma 10 päeva 3 tbl päevas (enesetunne oli sel ajal kehv,pidevalt uimane olemine) ja siis edasi 1 tablett päevas. 2 nädalat hiljem viisin uuesti proovi ja ikka näitas põletikku.Varem on ravitud Nolicin tablettidega. Eelmine nädal tundsin et nende tablettide söömise tagajärjel on tupeseene välja löönud ja pidasin paar päeva pausi ja ei võtnud tablette ja viisin reedel uue uriiniproovi ja sain teada, et ikka põletik sees. Tekib küsimus, kas need olid üldse õiged rohud, kui ma neid nii pikalt söönud ja põletikust lahti ei saa?Arst soovitas aina edasi süüa, 1 tablett päevas…aga see hakkab juba tervisele mõjuma. Kuulsin ühelt tuttaval t, kes samuti oli terve suvi põiepõletikuga hädas, et temal soovitati minna naistearsti vastuvõtule ja lasta teha ureaplasma analüüs, sest see pidavat ka kuseteedepõletikku tekitama. Tema sai ravi ja nüüd olevat põiehädad kadunud. Kas ma peaksin minema nüüd naistearsti vastuvõtule? Hetkel sain aja alles 5 veebruariks. See olukord tekitab masendust juba…söön ja miski ei aita. Pidevalt tunnen, et põis tuikab ja kardan, et kui neid rohtusid edasi söön, siis lööb jälle seene välja või midagi hullemat. Suvel tehti mul suguhaiguste analüüsid ja need olid korras. Hetkel on mõistus otsas, kelle poole ma pöörduma pean. Arst soovitab edasi süüa aga ma tunnen et nendest rohtudest kasu pole ja kas neid tohib üldse nii pikalt süüa?

Olen igasuguse nõuande eest väga tänulik. Tervitades.

Vastus:
Tere. Kroonilise põiepõletiku esinemisel võib tõesti tegemist olla ka ureaplasmoosiga. Ureaplasmat peetakse naise normaalse mikrofloora osaks, kuid teatud olukorras võib see tekitaja põhjustada eelkõige just kroonilist põiepõletikku. Seega soovitaks seda analüüsi võtta emakakaelast. Ravi on siis ka vastav, kui analüüs tõesti positiivne tekitaja osas. Kui seda pole, siis tegemist põletikuga, kus igakord ei tulegi välja konkreetne tekitaja.

Võib olla ainult leukotsüüte rohkem. Sel puhul vajalik ka mehe uuring, võimalik, et sealt hoopis tuleb mingi tekitaja välja. Seega mees peaks minema androloogi juurde, kui elate suguelu. Kui ikkagi ei leita kindlat tekitajat, siis oluline pikajaline ravi, mis võib kesta isegi pool aastat selle määrab kas perearst või uroloog. Antibiootikumide kõrvale peaks kindlasti profülaktiliselt võtma juurde tupeseene ravi, mille samuti määrab perearst. Lisaks soovitaks looduslikke preparaate nagu Canephroni, jõhvikatablette. Jooma peaks piisavalt vett ja kindlasti ka põieteesid.

Juhul kui olete suitsetaja, mõjutab see oluliselt tupe mikrofloorat ja põiele ärritus suurem.

Dr Kadastik

KÜSIMUS:

Tere. Olen tupevoolusega korduvalt käinud arstil, kes võtnud proove ja pole midagi leitud. Samas olen hädas pidevalt põiepõletikuga, arst on tuvastanud colibakteri ja määranud ravi. See tuleb ikka ja jälle tagasi. Nüüd mulle tundub, et voolus tuleb mul hoopis kusitist, on see võimalik?
Millise arsti(perearsti/naistearsti) poole ma pöörduma peaks ja mis analüüse ma veel võiks lasta teha?

VASTUS:

Tere. Perearsti juures võiks teha uriinianalüüsi. Kui see on korras, siis probleem on ikkagi tupe piirkonnas. Võimalik,et tegemist tupe mikrofloora muutusega mingil põhjusel. Suureneud voolus sõltub paljudest faktoritest.

Üsna tavapärane võib olla probleem hoopis mehes. Vajalik igal juhul mehe kontroll meestearsti juures, krooniline eesnäärme põletik kandub teile ja tupe mikrofloora muutub. Soovitav mikrofloorat parandavad tupekuulikesed(käsimüügist), valik on väga lai. Vahel mõjutab voolust stress, suitsetamine, hügieen, pidev sidemete kandmine jne.

Dr. Kadastik

Küsimus:
Tere!
Septembri keskel olin põiepõletikus, tavaline uriinianalüüs näitas seda, olid sees nii leukotsüüdid, erütrotsüüdid, valk. Sain Nitrofurantoini. Viisin peale seda kuuri paar päeva uue analüüsi, põletikunähud olid ikka sees. Tehti uriinikülv- vastus segafloora uriinis. Raviks sain Berlocidi 10 päeva. Nüüd täna 22.okt viisin uuesti uriiniproovi, põletikku enam ei ole, küll oli uriinis erütrotsüüte. Päevad peaks hakkama 27.10. Küll oli määrimine 11-13.10, sest 6-ndal oktoobril võtsin SOS pilli. Mida tähendavad need punalibled uriinis, kui põletikku enam ei ole? Tihti käin ka vetsus, põis tühjeneb korralikult.
Tänan vastuse eest.

Vastus:
Tere,
Punalibled uriinis võivad olla veel mõnda aega peale ravi, kuigi põletikuravi sai läbi. Soovitan juua rohkelt põieteed, jõhvikamahla. Väga hea järelraviks on looduslik Canephron preparaat (lahusena, tabletina), mida saate osta käsimüügist. Soovitav uriini analüüsi kontroll paari-kolme nädala möödudes. See, et teil vahepeal määris enne mensest, võib olla tingitud SOS pillidest. Nende foonil sageli tekivad tsüklihäired.

Küsimus:
läksin öösel tugeva seljavaluga EMOsse (EMO on erakorralise meditsiini 0sakond), kartes, et see võib olla neerudest. Olen 7. kuud rase, seal tilgutati mulle Ketonali. Netist lugesin, et see ei ole viimastel raseduskuudel hea, kas ma peaksin muretsema, esimene rasedus ja olen häiritud.

Vastus:
Tere. Ketonal ühekordselt küll midagi paha ei tee,
seega muretsema ei pea.
Dr Kadastik

 

 

 

 

 

Küsimus:
Tere! Olen 20-aastane neiu ja sooviksin teha häbememokkade vähendamise lõikust, kuna need näevad välja nagu kardinad ning elukvaliteet on kohutavalt häiritud. Tean, et täpsemad vastused saan günekoloogilisel läbivaatusel, kuid kas vastab tõele, et kui need on liiga suured, siis tehakse riiklikus haiglas lõikus tasuta?
Ilusat päeva!:)

Vastus:
Selliseid operatsioone tehakse küll tasuta naistehaiglas.
Loomulikult peab günekoloog teid enne läbivaatama ja teid operatsiooni järjekorda panema.

Dr Kadastik

 

 

 

Küsimus esitati lehel www.kuivaks.ee

Küsimus: Juhtusin lugema netist ühe inimese kommentaari beebipillidele, kus ta ütles et lõpetage beebipillide tarvitamine enne, kui beebipillide tarvitamisest tingitud öine vetsus käimine muutub inertsiaalseks tsüstiidiks, seetõttu hakkasin ka ise natuke kartma.
Olen beebipille kasutanud umbes 4 aastat, viimasel kahel aastal olen hakanud ka öösel vetsus käima (häda on korralik, uriini tuleb rohkelt, mitte mõni tilk). Muidugi võib see öine vetsus käimine ka tuleneda sellest et ma joon rohkelt ka õhtul enne magama minekut. Sellest lähtuvalt hakkasin üldse mõtlema, et urineerimine ja üldse suguelundite piirkond on mul kogu aeg olnud probleemne. Algas see sellest, et kunagi teismelise eas sain ma endale põiepõletiku, põiepõletik raviti välja, aga ärritus urineerimisel ja peale seda jäi, siis käisin korduvalt naistarstil, kus aegajalt leiti ka seen, sain ka sellekohast ravi, lõpuks olid kõik uriiniproovid ja seenekülvid korras, aga eelpool nimetatud ärritus oli ikka alles, arstid olid nõutud ja ei osanud enam midagi teha. Paari aasta jooksul pärast põiepõletikku ärritus urineerimisel ja pärast seda vähenes, aga päris ära üldiselt ei kadunud. Kui hakkasin suguelu elama ja oli ka eksamistress, siis hakkasid probleemid pissimisel ja pärast seda ja üldse suguelundite juures jällegi hullemaks minema. Käisin arsti juures leiti korduvalt seeni-sain igasugust ravi klotrimasoolkreemi, küünlaid, vaagnatablette, ühekordset seene tabletti, piimahappebaktereid. Ühe korra leiti ka mingi bakter. Aga probleem ei tahtnud kaduda, siis kirjutati ühekordse seene tabletikuur (see on see tablett, mis mõjub kolm nädalat), pidin võtma kolm tabletti teatud aja tagant.
Seentest sai alguse ka seksuaalprobleem. Seksi järgselt hakkas tupp tugevalt kipitma, ärritus möödus umbes pooleteise päevaga. Kuna seksuaalprobeem ei kadunud, käisin korduvalt arstil, siis kirjutatigi see seentetablettide kuur, lõpuks näitasid proovid, et kõik korras, aga seksimisjärgselt oli ikka kibe, soovitati kasutada libestit, see ei aidanud, lõpuks saadeti edasi ka teise naistearsti juurde. Lõpuks leiti, et kui kliiniliselt on kõik korras, siis on probleem ilmselt psühholoogiline. Saadeti psühholoogi juurde, seal uuriti suhteid partneriga ja kõike muud, probleem lahendust ei leidnud, saadeti edasi ka seksuaalnõustaja juurde, ka seal probleem ei lahenenud. Nüüdseks on tekkinud seksi ees suur hirm ja kui seksida, siis sisenemine tupp on tohutult valulik, terve seks ise on ka valulik, seksi järgselt on tupes kibe ja tuppe ots valus. Ja selle pissimise kohapealt ka, et vahepeal on urineerimine hea, siis jälle vahepeal on tunda urineerimisjärgset ärritust, ise olen leidnud, et kui see ärritus tekib, siis aitab see, kui joon kolm päeva põieteed, siis läheb jälle paremaks ja veel see ka, et kui ma olen päeva jooksul vähem joonud, on jällegi urineerimisjärgselt ärritust tunda, seetõttu pean ka õhtu jooma, et hommikul pissile minnes ei tekiks ärritust.
Lõpuks küsingi, et mida ma oma probleemidega tegema peaksin ja kuhu pöörduma, et lõpuks need lahendatud saaks. Elan Tartus. (Korralikku hügieeniõpetust olen saanud, et seksi järgselt peab pissil käima ja pesema ja kuidas õieti pühkida ja et lõhnavaid sidemeid ei ole hea kasutada ja tampooni ka, stringe ei kasuta ja intiimpiirkonna pesemise jaoks on vastav vahend, et selles mõttes olen kõik omalt poolt teinud, et probleeme vähendada. Õpetati ka nii öelda potil olemise lihaste harjutusi, et põis korralikult ära tühjeneks.)

Vastus: Esimene mulje pikast kirjast: probleemi põhjuseks on põie krooniline ärrituslik seisund, samas suur osa on ka psüühikal. Kindlasti peaks meestearsti juures ära käima teie partner, vahel on meestel krooniline eesnäärme põletik (kaebusi ei pruugi üldse olla) ja kui leitakse tekitaja või kui pole seda, aga kroonilise põletiku näitajad on olemas, siis mehe ravi ja ka loomulikult samal ajal teie ravi peaks olukorda parandama.
Soovitaks kasutada regulaarselt libesteid suguelu ajal. Pöörduge uroloogile põie probleemiga, vajadusel tehakse teile põhjalikum põieuuring, peate selgitama oma probleemi täpselt. Seni jooge regulaarselt põieteed, jooge piisavalt vett, kuid päris vastu ööd ei soovita selletõttu, et siis ju käite öösel tualetis. Kui mitte midagi ei leita, siis minge joogasse või pilatesesse, sageli põieprobleemid lahenevad, kui see on osaliselt tingitud psüühikast. Peebipillidega ma küll ei seostaks seda probleemi. Samas, kui te usute, et see on kõik pillidest, siis proovige 1-2 kuud neid mitte võtta, siis saate ka teada. Positiivne mõtlemine ja usk paranemisse on hästi oluline.

Küsimus: Olen 21-aastane neiu. Mõnda aega on mul olnud probleem, see ei ole kaua kestnud, ehk mõned kuud. Nimelt, kui ma naeran ja enne ei ole põit tühjendanud, siis tuleb mul pidevalt naerdes mõni tilk püksi, vahel ka rohkem. Millest see võib olla tingitud? Eriti kui arvesse võtta, et see on mul alles hiljuti tekkinud.
Vastus: Kõigepealt peab kontrollima uriinianalüüsi, võimalik, et on põletik. Kui seda pole, siis soovitaksin minna uroloogile.

Küsimus: 3 nädalat tagasi tekkis mul põiepõletik, mis võrreldes eelmiste kordadega kestis pikemat aega ja oli palju hullem. Käisin arsti juures, kust sain antibiootikumid sptesiaalselt selliste probleemide raviks. Tegin kuuri läbi, aga kergelt annab põletik siiani tunda. Kergele kipitusele on lisandunud ka valu vasakul alakõhus/seljas puusa juures. Kuna 3 nädalat tagasi võtsin ka SOS pille, siis hakkasid ka mul päevad 1,5 nädalat varem. Nö päevad on kestnud mul juba 12 päeva, mis on tunduvalt kauem kui normaalselt. Samuti pole tegemist ainult verega, vaid tupest tulev voolus on paksem ja lõhnab halvasti. Arvan, et kõik mu mured on omavahel seotud. Kuidas peaksin tegutsema?
Vastus: SOS pillid võivad põhjustada tsüklihäireid, sellest ka nii pikalt kestnud menstruatsioon. Antibiootikumiravi võib põhjustada tupeseent. Soovitaks ikka pöörduda günekoloogi poole, kes vaataks teid üle ja ilmselt määraks tupeseene ravi.

Küsimus: Põiepõltik on esinenud paari kuu jooksul juba neli korda. Kelle poole peaks pöörduma ja mis ravi tegema?
Vastus: Soovitan pöörduda uroloogile. Perearst võiks enne teha tavauriini proovi ja külvi.

Küsimus: Olen 16aastane noor neiu, kellel on selline probleem, et iga natukese aja tagant tuleb vajadus WC-d külastada. Samal hetkel, kui WC uksest välja astun, pean sinna ka tagasi keerama. Lugesin kusagilt, et suguelu alustamine võib olla üks sellise probleemi põhjustajaid, aga tahtsin targematelt nõu küsida. Alustasin suguelu veidi rohkem kui kaks kuud tagasi. Uriini tuleb iga kord väga vähe, olemas on kipitustunne. Mida teha või kuhu pöörduda?
Vastus: Tuleks teha tupeanalüüsid günekoloogi juures, kuna alustasite sugueluga. Võimalik, et mehe mikrofloora on muutnud teie tupe mikrofloorat ja probleem on sellest tingitud. Vajalik on ka uriinianalüüs kas perearsti või uroloogi juures. Mees peaks samuti pöörduma meestearsti poole.

Küsimus: Juba nädal aega on vaevanud survetunne alakõhus. Iga natukese aja tagant on vaja WC-sse minna, eriti suureneb häda pikali olles. WC-sse minnes väga midagi välja ei tule, üksikutel juhtudel on olnud veidi kibe tunne. Peale urineerimist jääb täispõietunne alles. Vahepeal valutab ka alaselg või väsib ära. Alakõht on peale söömist natuke punnis ja veidike on ka päevade valu tunda. Täna on päevade algamise pãev, kuid pole veel hakanud. Menstruatsioon on ebakorrapärane. Olen 15.
Vastus: Jääb kahtlus põiepõletikule. Perearsti juures võiks teha uriini analüüsi ja vajadusel ravi määrata. Kui sealt abi ei saa, siis soovitaks minna uroloogile.

Küsimus: 8 kuud tagasi paigaldati emakakaelale prolapsirõngas. Peale seda on sagenenud vajadus pissil käia ja kui ei saa kiiresti tualetti, võib püksi tulla. Günekoloog ütleb, et kõik on korras. Mida teha?
Vastus: Kõigepealt on soovitav teha uriinikülv ja tavauriinianalüüs. Võib tegemist olla põiepõletikuga. Kui põie põletikuravi ei aita, siis soovitaks ikka tupe allavajet korrigeerida (operatsioon).

Küsimus: Viimastel päevadel on mul olnud halvalõhnaline uriin, pissides valus ning kipitab ja paksem voolus, mis ei lõhna hästi. Esineb ka sügelus. Olen olnud oma poisiga vahekorras viimased 3 kuud, mis on olnud kaitsmata ning viimasel korral seda tehes tuli mul verd. Mõtlesime, et on päevad, aga päevi ei tulnud. Kuidas saaks sellest lahti?
Vastus: Soovitan perearsti juures teha uriinianalüüs ja minna günekoloogi juurde. Vajalikud on tupevooluse analüüsid. Kuna ka mensest pole tulnud, siis tehke kodus raseduse test enne günekoloogi juurde minekut.

Küsimus: Umbes 7-8 aastat tagasi paigaldati mulle ling, oli probleem pingutusel tekkivate leketega. Nüüd on aeg edasi läinud, lingu mõju juba ammu kadunud, kuid on juurde tekkinud teistmoodi uriinipidamatus.
Olen 49-aastane, suures ülekaalus naine. Põieprobleem on selline, et ma ei jõua praktiliselt kunagi kuivalt WC-potini. Mul ei pruugi olla vajadust WC-sse minna, ma lihtsalt tõusen ja mõtlen, et käiks seal ära ja juba tekib meeletu soov… Kiirelt-kiirelt potini ja siis pean seisma jalad ristis, pükse ära võtta ei saa, muidu on kõik põrandal. Vahel jookseb kõik pesukaitsmesse juba toolilt tõustes – mitte mõni tilk, vaid voolab.
Mul on ka kilpnäärme ületalitlus ning sellest tingitud probleem silmadega nõudis ravi (pulssravi) metüülpretnisolooniga. See omakorda soodustab ju uriini rohkemat-tihedamat eritust tilguti all oleku päeval ja järgneval ööl. Siis oli kuri karjas…öösel ärkasin, ilma et oleks häda olnud ja otsustasin “igaks juhuks” pissile minna, niipea, kui tõusin – pool põiest tühjenes põrandale voodi juures ja ülejäänud teel WC-sse! Millest peaksin alustama ja kuidas edasi tegutsema?

Vastab günekoloog Ülle Kadastik: Lingu toime on pingutusel (köhimisel, aevastamisel jne) uriinilekke ärahoidmine. Kaalu tõusuga võib toime nõrgeneda. Teie puhul on tegemist lisandunud tung-uriinipidamatusega, mis vajaks hoopis tablettravi. Väga soovitaks regulaarset võimlemist (kodulehelt näete harjutusi) ja kaalust allavõtmist! Kuna teil on ka kaasuvaid haigusi ja seoses sellega võetavad rohud mõjutavad teie olukorda, siis sellega peate arvestama. Soovitaks pöörduda uroloogi poole, kes kirjutaks teile rohtu. Uue lingu panemine võib olukorda küll parandada, kuid mitte oluliselt. Esialgu järgige soovitusi.

Uus küsimus: Käisin uroloogi vastuvõtul, andsin analüüsi. Vastus oli, et minu uriin sisaldab liiga palju mingeid asju, seda saavat tabletiraviga korda. Arst andis ka uue saatekirja uriini proovi jaoks ja seal on ära märgitud sellised uuringud: aeroobid, seened, mycoplasma hominis ja ureaplasma urealyticum – need kaks viimast vist olidki need ,mida olevat palju ja mille süül mul on lekke probleem. Tabletid olid: Doxy-M-ratiopharm 100mg 2 tbl päevas, 10 päeva. 9 päeva on möödas, kuid tulemus on 0. Asjatult kulutatud raha, mul on tablette niigi 3 erinevat, need olid neljandad. Tekkinud on maksakahjustus, nagu ütles minu endokrinoloog. Kas jälle ravimatu haigus nagu mul juba üks on? Mis siis nüüd ette võtta?
Vastab uroloog Gennadi Timberg: Teile on teostatud täiesti adekvaatsed uuringud ja ravi, kuid küsimus ei seisne ainult operatsioonis ja järgnevas tulemis. Teie probleemide jada algas, kui Teid esmaselt opereeriti, püüdes Teid aidata. Kuna olete ülekaalus ja nagu aru saan, kaal järjest kasvab, siis seoses sellega tekivadki kusepidamatuse probleemid. Ülekaalu tõttu kaob organismil normaalne kontroll vaagnapõhjalihaste üle, mis samuti võtavad osa kusepidamise funktsioonist. Lisaks tekivad hormonaalsed häired ning kolmandaks on Teil leitud põletik. Maksakahjustus ei saa tekkida ainult ühekordse põletikuvastase raviga, siin on juba organismi varasem probleem põhjuseks, oletatavasti maksakoe rasvumine? Sellele on kirja teel raske vastata, sest pole Teie kliinilisi andmeid, et olukorda hinnata. Tuleb pöörduda oma perearstile ja ka Teid ravinud uroloogi poole, kindlasti kuulata endokrinoloogi soovitusi, kes koos panevad paika Teie raviplaani ja annavad nõu, kuidas raviga edasi minna ja abi saada.

Küsimus: Olen varem korduvalt põiepõletikku põdenud, kuid viimase 6 kuu jooksul on kõik OK olnud. Eelmise kuu menstruatsiooni ajal oli pidev vajadus tuletis käia, iga 20-30 min järel. See ei olnud nii nagu põepõletiku ajal, et oleks valus või midagi eriti ei tuleks, kõik toimis nii nagu peab, aga ma ei ole kindel, kas iga 20-30 min tagant see normaalne on.. Nii, kui menstruatsioon lõppes, lõppesid ka probleemid. Nüüd reedel hakkab mul uus menstruatsioonitsükkel ja ma olen juba praegu hulluks minemas. Ma ärkasin öösel 2-3 x ja päevasel ajal külastan tualetti 30-60 min järel. Mingeid muid füüsilisi valusid või nähtusi ei ole. Uriini kogus on kord suurem kord väiksem, kuid nii ei ole, et midagi ei tuleks. Vedelikku tarbin normaalsuse piires, mitte rohkem, kui seda tavaliselt olen teinud. Õhtuti enne voodisse minemist käin tualetis, kuid enne uinumist pean ma seda uuesti tegema 1-2 korda.
Kas see on seotud kuidagi menstruatsiooniga? Viimase 6 aasta jooksul mul selle tõttu ühtegi probleemi pole olnud. Kas on mõtet osta apteegist põielihaste lõdvestajaid ja proovida nendega, enne arsti vastuvõtule minekut?

Vastus: Kõigepealt peaks tegema uriinianalüüsi perearsti juures (külv ja tavauriin) ja pöörduma uroloogi poole. Günekoloog võiks ka üle vaadata ning tegema peaks analüüsid klamüüdiale ja ureaplasmale. Kui kõik analüüsid korras, on võimalik, et see probleem on seotud ikkagi menstruaaltsükliga (hormonaalsed kõikumised). Sel juhul soovitaks pille.

Küsimus: Juba pikka aega on mul olnud voolus kord läbipaistev ja limane, kord on voolus selline valge ja ka limane. Iga kord, kui ma vetsus käin, ripub voolus tupest. Olenemata selllest, kas päevad hakkavad või on lõppenud. Esineb ka kõhuvalusid, selline tunne on, nagu munasarjad hakkasid tööle ja see valu annab ka alaselga. Käisin ka günekoloogi juures, rääkisin oma mure ära just kõhuvalude osas, jätsin mainimata tugeva vooluse. Arst määras mulle togumiku küünlad, ütles, et kui ma pean neid väga tihti kasutama, siis tulgu ma tagasi. Tagasi pole ma veel läinud, kuid valud on ikka aeg-ajalt ja voolus tänaseni oli sama. Hommikul vetsus käies avastasin, et voolus on valge ja tükkis. Mis see olla võiks? Mure on ka selles, et lähen pühapäeval reisile ja arstiabi nii kiirelt on raske leida.
Vastus: Tuleks võtta analüüsid ja teha kõhuvalude tõttu ultraheli uuring. Kui voolus on tükiline, siis võiks arvata, et tegemist on tupeseeenga, loomulikult peaks ikka nägema seda ja analüüsi võtma. Kuna olete reisile minemas, siis soovitaks osta Vagisan küünlad (ilma retseptita), igal juhul parandavad need teie olukorda.

Olen 43-aastane naine ja mul esineb juba pikemat aega uriinipidamatus. Eriti annab see tunda, kui on vaja raskusi tõsta, aevastades, köhides ja võib isegi juhtuda, kui järsku püsti tõusen. Tahaks tegeleda spordiga, aga pingutada ei saa. Lugesin kirurgilisest opist, kas oleks võimalik kellegi vastuvõtule saada?
Vastus: Soovitan minna günekoloogi vastuvõtule. Tuleks täpsustada uriinipidamatuse vorm ja põhjus. Suure tõenäosusega on tegemist pingutusuriinipidamatusega. Kergemate vormide korral soovitaks võimelda, infot leiate sellelt leheküljelt. Raskemate vormide korral ja juhul, kui regulaarne motiveeriud võimlemine (vähemalt 4-6 nädalat) pole aidanud, soovitatakse linguoperatsiooni, kuid see on viimane võimalus.

Olen eluaeg pidanud tihti WC-s käima. Ka kinoskäik on minu jaoks üpris piin, sest ei saa peaaegu 2 tundi WC-sse. Kannan igapäevaseid “lappe” ja ei ole märganud, et pidamatus oleks ja püksi tuleks, aga lapp on kollakas küll. Kas on põhjust muretsemiseks ja kas oleks võimalik millegagi seda leevendada? Tean, et peaksin lihtsalt kannatama natuke pikemalt iga päev, et lihaseid treenida. Olen seda teinud, aga ei aita. Nüüd ärkan ka öösel üles, et WC-sse minna. Olen aru saanud, et teised tunnevad pissihäda kõhus. Minul on ta aga seal all. Sealt hakkab pitsitama ja on vaja koheselt minna. Kõhus tunnen ainult hommikuti, aga siis vaja KOHE minna. Ükskord proovisin hommikust käiku edasi lükata ja hambaid pestes tuligi püksi. Olin siis küll veel kooliealine, aga siiani kardan selle tõttu kinni hoida.
Vastus: Kui selline olukord on kestnud juba väga pikka aega, noorest east alates, siis põhjuse väljaselgitamiseks peaks minema uroloogile ja ka neuroloogile. Oleneb ka sellest, kas tarvitate püsivalt mingeid ravimeid ja kas teil on mingit kaasuvat haigust. Niiviisi kirja lugedes on mul küll raske öelda, mis on selle probleemi põhjuseks.

Viimased kolm päeva on paremal alakõhus, puusakondi juures valu, mis läheb järjest hullemaks. See valu lööb ka selga. Käisin EMO-s, aga sealt saadeti minema, kuna vereproov ei näidanud mingit põletikku vms. Üks inimene ütles, et võib olla munasarjatsüst. Kas see on võimalik? Olen ainult 15-aastane.
Vastus: Peaksite minema günekoloogi juurde ja tegema ultraheli uuringu (günekoloogilise). Siis selgub, kas on tegemist tsüstiga või ei.

Olen viimase paari aasta jooksul olnud hädas süveneva uriinipidamatusega (pikemalt kiiresti käies hakkab lekkima, ka aevastades, köhides). Olen täheldanud seost menstruaaltsükliga – tsükli teises pooles on põis nõrgem. Nüüd avastati ootamatult emakamüoom, mille läbimõõt 5 cm, see on tekkinud ca 2 aasta jooksul. Arsti sõnul võib müoom olla ka kerge uriinipidamatuse põhjuseks. Olin arsti juures müoomist teada saades natuke ähmis ja üks tähtis asi jäi küsimata. Kas sellist müoomi on võimalik opereerida ilma emakat eemaldamata? Kas on tõenäoline, et siis kaob ka uriinipidamatus?
Vastus: Kui on müoomisõlm, mis võib olla uriinipidamatuse põhjuseks, siis seda saab ju opereerida. Operatsioonimeetod sõltub sõlme asukohast. Noortel naistel ikka säilitatakse emakas.

Olen 51-aastane naine. Mõni aasta tagasi oli selgroolülide murd, siis tekkis raske rauavaegusaneemia. Sain ravi ja tehti ka vereülekanne, kuid nüüd on taas altpoolt verejooksud, mõni päev vahet ja hakkab uuesti. Millega võib tegu olla ja kuidas vähendada või peatada neid verejookse?
Vastus: Verejooksu põhjus võiks olla tingitud emakast. Aruaaamatuks jääb, kas teil on juba menopaus või mitte. Vajalik günekoloogi kontroll igal juhul. Anamneesis selgroolülide murd ei tohiks põhjustada verejooksu. Verejooks on postmenopausiga või siis klimakteeriliste muutustega seotud olukord.

Olen 55aastane naine ja tean, et mul on üleminekuaeg käes juba paar aastat. Minu günekoloog kirjutas mulle paar aastat tagasi hormoontablette ja neid võttes hakkas kergem. Tegin ära ühe kuuri(Activelle) 28 tabletti karbis, võtsin 1 tableti iga päev, kokku 28 päeva ja 4 kuud 1/2 tabletti, kõik sai korda. Nüüd on sellest möödas 3 aasatat ja hakkab uuesti paha tunne alakõhus ja unetus, närvilisus. Kas pean uuesti tablette võtma?
Lugesin netist, et kui on müoom, siis ei tohi seda tabletti võtta – mul on müoom, aga tollal oli ta korras, ja munasarjad ja emakas on ka alles.

Vastus: Hormoonasendusravi ei ole müoomi korral vastunäidustatud (aastaid tagasi tõesti ei lubatud). Mõningate uuringute põhjal on leitud, et sõlm võib kasvada suuuremaks, mõnede uuringute põhjal ei ole seda täheldatud. Sõlm võib ise kasvada ka ilma hormoonravita. Mõoomi korral soovitatakse 2 korda aastas käia günekoloogi juures ja jälgida müoomi. Kui klimakteerilised kaebused halvendavad elukvaliteeti, siis peab neid ravimeid võtma.

Olen 56aastane, sünnitanud 3 last, emakas amputeeritud müoomi tõttu, esimene ling paigaldati u 8 a tagasi, efekt oli täielik 2 aastat, siis olukord tasapisi halvenes, kuid on praegu parem kui enne lingu paigaldamist. Päevas kulub 1-2 väiksemat sidet. Tupe allavajet ei esine, põletike suhtes kontrollitud, probleeme pole. Ei oska öelda, milline ling paigaldati. Sain aru, et nüüd tuleksid augud kõhu alaossa. Tualetis käin tihti, kuid lekke puhul ei olegi otsest häda, vaid järsku lekib veidi, sageli lekib veidi aega kohe peale tualetis käiku, öösel käin WC-s 2-3 korda. Ravimitest tarvitan efexori, alprazolami, nebiletti ja L-thyroksini. Nimelt olen aastaid olnud hädas ärevushäiretega, efexoriga on elu päris normaalne, kõikuva vererõhuga aitab hästi nebilet ja kilpnäärmehormoon on vajalik alatalitluse tõttu. Ei suuda kuidagi otsustada, kas minna uuesti operatsioonile. Enda jaoks probleem talutav, aga abikaasa ei mõista seda ja lausa nõuab, et ma läheksin uuesti operatsioonile. Arvasin, et urodünaamikaga on diagnoos kindel, aga sain Teie vastusest aru, et ei ole. Kardan opi väga, sest öeldi, et see tehakse seljasüstiga, aga mul on sellega väga ebameeldiv kogemus.
Vastus: Teie jutu ja kaebuste järgi saaksin öelda, et teil on tunguriinipidamatus (sageli käite WC-s, ka öösiti). Ilmselt on juures ka väike pingutusuriinipidamatuse komponent. Seega teil on tegemist sega-uriinipidamatuse vormiga. Vaadake täpsemat infot selle vormi kohta varasemalt teile saadetud portaali lingilt. Soovitaksin ikkagi enne alustada suukaudse tablettraviga (Uroflow, Driptane, Spasmed), mida kirjutab teile günekoloog või perearst, see ravi võtab urineerimissageduse kindlasti vähemaks. Linguoperatsioon sagedust ei mõjuta. Lisama peaks ka tupe kaudu kaks korda nädalas östrogeenravi (Vagifem, Ovestin, Linoladiol N), kuna olete menopausis. Kui peale regulaarset võimlemist, tablettravi (suukaudset) ja tuperavi – esialgu 1-1,5 kuud, jääb häiriv uriinileke pingutusel püsima, siis mõelda linguoperatsioonile. Tuperavi (Rp kirjutab samuti arst) peate tegema kogu aeg, ka peale operatsiooni. Kui suukaudne ravi urineerimissagedust vähendab, siis jätkake seda ravi. Mittehäiriva väikese uriinilekke tõttu op ravi ei vaja. Kui uriinileke ikkagi on, samas käite sageli WC-s, siis jätkub suukaudne ravi ka peale operatsiooni.

Olen 32aastane naine, sünnitanud 2 last. Nädal aega tagasi hakkas valutama alakõht vasakult poolt. Mitte kogu aeg, aga hooti lõi valu sisse. See kestis kaks päeva vahelduva eduga. Peale seda oleks alakõht nagu paistes, ajab pissile ka tihedamini. Urineerida ei ole valus ja kõht enam ei valuta, aga alakõhus on imelik tunne (surumistunne). Mis see olla võiks? Kas pean minema arstile?
Vastus: Teid läbi vaatamata on raske öelda, mis oli põhjuseks. Võimalik, et oli väike põletik, kuid günekoloog peaks kindlasti üle vaatama, et välistada näiteks munasarja tsüsti.

Olen beebiootel 22 n, aga päev tagasi hakkas alakõhus valus, pidev pissihäda tunne ja kõndimisega on raskusi. Kui käin WC-s ära, tekib natukese aja pärast jälle põies pakitsev tunne. Analüüsid kõik korras.
Vastus: Raseduse ajal võib emaka survest tekkida selline tunne. Soovitan kasutada bandaaži, mille peab selga panema pikali olles. Ööseks tuleb see muidugi ära võtta. Probleem on tingitud emaka survest põiele.

Olen 16aastane. Valus on urineerida: hiljuti hakkasin tihedamalt suguelu elama kui varem, milles võib probleem olla? Ja kord pärast vahekorda nägin, et kondoom oli minu sees, poiss ütles küll, et lõpus, kui eemaldas suguelundi minu seest, et siis tuli ära… Kas mul on põhjust karta?
Vastus: Kui kondoom läks katki või kadus kuhugi, siis ikkagi peab minema günekoloogi juurde ja täpsustama seda. Võimalik,et kondoom jäi hoopis tuppe. Võtma peaks analüüsid ja kontrollima raseduse osas. Valulik urineerimine võib eelkõige tuleneda lihtsalt ärritusest, kuna hakkasite tihedalt suguelu elama või on põletik.

Olen 56aastane. Mulle paigaldati mõned aastad tagasi ling, millest oli abi lühiajaliselt. Käin tualetis väga tihti, tavaliselt on tilgad püksis juba enne sinna jõudmist. Öösel käin vähemalt 3 korda tualetis. Samas ei olegi mul häda ja tuleb jälle veidi püksi. Nii on vahel iga natukese aja tagant. Kas see on jääkuriin ja kas selle tekke vastu on ka mingi abi olemas? Põiepõletikku ei olevat, samuti on günekoloog öelnud, et tupe allavajet ei esine.
Olen sünnitanud 3 last, emakas amputeeritud müoomi tõttu. Kas minu probleemile on mingi lahendus?
Vastus: Ling aitab pingutusel uriinipidamatuse puhul. Kui te käite sageli WC-s ja iga kord ei jõuagi sinna õigel ajal, siis võib tegemist olla tunguriinipidamatusega ja seda saab ravida rohtudega. Ling seda probleemi ei lahenda. Kindlasti on vajalik uriinikülv, võib ikkagi olla varjatud põletik põies. Sel juhu peab siiski ravima, kuna põletik soodustab seda olukorda. Soovitan raviks preparaati, mis rahustab põielihast – see on kogu aeg ärritatud ja tekitab väikseid kontraktsioone, tuues kaasa soovi sageli urineerida. Rohtudeks on Driprtane Uroflow või Spasmed ja neid saab kirjutada kas uroloog, günekoloog või perearst.

Olen 22aastane tüdruk. Eelmise aasta suvel võtsin antibiootikume doxycyclin akne raviks 3 nädalat. Samal ajal tarbisin ka beebipille. Kui mul olid viimased antibiootikumid võtta, tundsin tugevat urineerimistungi, kuid WCsse minnes tuli vaid mõni tilk. Olen käinud kolme erineva günekoloogi juures, samuti kahe erineva uroloogi juures, kuid probleem pole lahenenud. Uroloogi juures sain üliaktiivse põie ravi, mis ei aidanud. Alaseljas tunnen samuti valu ning ebamugavust ning hommikuti on põis valulik, kui pole öösel urineerinud. Üks günekoloog ütles, et emakas on suurenenud, kuigi ei ole rase.
Ei oska enam kuskile murega pöörduda. Perearst ei oska enam aidata ning meie maakonnas olen 2 uroloogi läbi käinud. Kool on lõpetatud, kuid sellise probleemiga tööle ei ole võimalik asuda…

Vastus: Kui te seostate doxycyclin raviga oma probleemi, siis võiks mõelda, et teil on tekkinud seenepõletik. Kõnealune preparaat võib seda soodustada, eriti kui võtsite seda nii kaua. Loomulikult peaks võtma kõik analüüsid emakakaelast ja kindlasti tegema uriinikülvi. Sooviks teid muidugi ka näha, võimalik,et siis saaks midagi täpsemalt öelda.

Olen 31aastane naine, 2008. aastal sünnitasin keisrilõikega. 2009 on paigaldatud vaskspiraal. Nüüd juba kuu aega vaevlen põieprobleemide käes. Ma ei saa enam häda kannatada – nii kui tunnen, et põis on täis, pean kohe ära käima. Ja kui käingi, on tunne, et põis ei tühjene lõpuni. Kuskilt ei valuta! Tehti pissiproov – KORRAS, käisin ultrahelis – KORRAS, öeldi, et ultraheli näitab, et põis tühjeneb lõpuni. Nüüd varsti peaksin minema günekoloogi juurde, aga tahaks juba praegu jõuda mingile selgusele, vähemalt enda jaoks, siis oskan ka arstide käest nõuda vajalikke analüüse, eriarstide juurde suunamisi jne… Perearst arvas, et äkki on mõni suguhaigustest, näiteks klamüüdia, aga olen abielus ja endal kindel partner ja mitte mingeid muutusi ma küll ei ole täheldanud: valulikkust, kipitust, sügelust ma ei tunne. Kas mõni suguhaigustest võib sellist asja põhjustada? Olen kuulnud ka lingu paigaldamisest, kas seda minu vanuses võib paigaldada ja kas sellel on üldse mõtet? Ise kirjandust uurides arvasin ka seda, et äkki on mingi hormonaalne häire, et põies on mingid retseptorid, mis saadavad valesid signaale põie tühjendamisel. Kuidas sellist asja kontrollitakse või kas üldse võib see olla põhjuseks?
Vastus: Kindlasti peaks võtma analüüsid infektsioonile, eelkõige suguhaigustele. Soovitan võtta analüüsi ka ureaplasmale, mis sageli võib põhjustada põiepõletikku. Tavaline pissiproov ei pruugi midagi näidata, soovitaksin teha ka külvi uriinist. Lingu asetamine kusiti alla on otstarbekas sel juhul, kui esineb pikaajaline uriinileke pingutusel, muidu on kõik korras – ei ole tungi ega valu. Teil ei ole pingutusuriinileket. Kindlasti peaks välistama ka munasarja ja emaka kasvajad, mis lihtsalt suruvad põiele ja annavad kaebusi.

Pidevalt pean kandma pesukaitset, kuna tupest tuleb vere- ja pruunisegust ollust ja see ei lõhna just hästi. Mida tegema peaksin? Olen kasutanud ka küünlaid, mis peaksid ph-taseme normi viima, kuid see ei aita. Kas midagi on munasarjadega lahti?
Vastus: Tupe mikrofloora muutus võib põhjustada ebamäärast voolust, analüüsid ei pruugi midagi näidata. Kui te olete kasutanud spetsiaalseid küünlaid või kreeme ja see pole aidanud, siis soovitaks ka partneril end kontrollida. Võimalik, et tema analüüsides on mingeid muutusi, siis saab ka teid vastavalt ravida (võib olla, et naise analüüsid on puhtad, mehel on aga probleem). Tupe vooluse muutus võib olla tingitud väga paljudest faktoritest nagu ebaõige hügieen (vajalik pesta intiimpesuvahendiga, ei soovitata tuppe seest pesta), pidev pesukaitsete kasutamine, teatud ravimite kasutamine, stress jne.

Olen 23aastane tüdruk. Kui ma pissil käin, siis on lõpus terav valu ja uriini tuleb ka vähe. See ei ole igapäevasene, paar korda nädalas on selliseid päevi, kui käin hästi tihti vetsus. Teinekord lähen täitsa jooksuga, et äkki ei jõua õigel ajal, ja uleb ainult paar tilka. Menstruatsiooni esimestel päevadel käin ka tihti tualetis. Pärast alkoholi tarbimist, järgmine päev on ka eriti hull, siis ainult tualetis istungi, uriini tuleb vaid paar tilka ja väga valus on. Tampoone ei saa üldse kasutada, siis on ka kogu aeg selline tunne, et tahaks vetsu. Olen perearsti juures käinud, kõik proovid on tehtud, põletikku ei ole. Sama on ka naistearstiga, kõik proovid on tehtud.
Vastus: Soovitan minna uroloogi vastuvõtule. Ärritus võib tingitud olla väga paljudest asjaoludest (põie protsessidest, põletikust, stressist, närveerimisest, alkoholi liigtarbimisest, narkootikumide tarvitamisest, rohkest kohvijoomisest jne).

Alles hiljuti alustasin uuesti seksuaaleluga ning enne seda olin maganud vaid kahel korral. Olen 18a neiu ning nüüd pärast paari päeva möödumist on pissimise lõpus kohutav valu ja urineerimise käigus tuleb vedelikku vähe, kuid käin sagedasti WC-s.
Vastus: Vahel juhtub, et uut suhet alustades pole tupe mikrofloora harjunud mehe omaga ja võib tekkida põie ja tupe ärritus. Soovitaksin muidugi teha igaks juhuks analüüsid põletikele ja vestelda selles suhtes ka partneriga, kes peaks ka analüüsid tegema. Seniks soovitan apteegist osta tupe mikrofloorat tugevdavaid preparaate (käsimüügist), nende valik on üsna suur, peate küsima apteegitöötajalt. Lisaks soovitan juua põieteed, mis rahustab põit. Arsti juurde minge kindlasti esimesel võimalusel. Kui günekoloogi poole on raskem pääseda, siis võib ka perearst teha teatud analüüsid või minge noortele mõeldud seksuaalse tervise keskusesse (Tallinnas ja Tartus olemas).

25aastasel naisel lõhkes paremas munasarjas olev tsüst, praegu on 3. päeva haiglas. Operatsiooni ei tehta, saab süste ja teisi ravimeid. Inimese organism pidavat ise vedeliku ära kaotama? Nüüd tahetakse koju saata, aga vedelik on alles. Mis saab edasi, kas see kaob ikka nii ära? Kas tsüste peab jälgima, tema arst oli sellest teadlik, jaanuaris käis arstil. Kas operatsioon oleks vajalik tsüsti vedeliku väljavõtmiseks?
Vastus: Sageli tekivad noortel naistel funktsionaalsed tsüstid või kollaskeha tsüstid, mis ei vaja operatsiooni. Kui tuleb menses, siis reeglina need tsüstid kaovad. Kindlasti tuleks peale mensest seda kontrollida. Kui tsüst püsib ka peale mensest, tuleb ilmselt teha operatsioon või määrata ravi.

Tere, olen 20 nädalat rase ja eile kontrollis käies polnud pissiproov korras. Arst kirjutas mulle kohe rohtu (Nitrofurantoin Nycomed, 50 mg), neid kirjutati lausa kaks purki, nii et kokku peaks ma neid võtma 20 päeva. Mul on aga hinges kahtlus, et äkki see pissiproov polnud ehk põletikus, võib olla ma pesin end tol hommikul halvasti enne proovi võtmist jne. Nad ju testivad neid proove mingite paberribadega, kui usaldusväärsed need siis on? Kas peaksin ikka uue pissiproovi oma perearstile viima ja selgust saama, enne kui 20 päeva rohtu neelama hakkan?
Vastus: Kui olete ebakindel, siis kindlasti tehke uus proov perearsti juures. Uriiniproovi tehes on hästi oluline, kuidas uriini purki saate ja kas tupest ei ole sattunud pisut tupesekreeti. Oluline on enne analüüsi end alt pesta ja anda keskjoa uriin. Purgis ei tohiks uriin olla üle 2 tunni, mida vähem, seda puhtam ja täpsem tulemus.

Olen 71 a vanaema, mulle tehti 2008. a linguoperatsioon, kõik oli väga hea kuni 2011. a. detsembrini. Tunnen aeg-ajalt, et mul tuleb tilgake mittesoovitud ajal püksi. Sidemeid kanda ei saa, mul tekkib allergia. Kas linguoperatsiooni on võimalik korrata või on mingi muu võimalus?
Vastus: Teid tuleb üle vaadata ja täpsustada lingu mittepidamise põhjus. Vajadusel saab ka uuesti lingu panna, aga kindlasti peab see olema teine ling. Võimalik, et tupe seinad on vajunud ja probleem on hoopis selles.

Juba kuu aega on mu alakõht hirmsasti valutanud. Mul on olnud kahe munasarja põletik. Menstruatsioon ei käi regulaarselt. Üleelmisel kuul eritus menstruatsiooniverega kogu tsükli vältel vereklimpe ning eelmine kuu kestis tsükkel 7 päeva asemel 3 päeva ja suurte valudega. Ka rinnad on juba kuu aega väga valulikud olnud. Paar päeva tagasi käisin günekoloogi juures, võttis põletiku analüüsid, kuid väitis, et munasarjad ja emakas on ilusad. Täna avastasin pesukaitsme pealt roosakat veretaolist ja halvalõhnalist ollust. Valude pärast saatis ta mind hoopis perearsti juurde.
Valu on pidev ja igapäevane – ööd ja päevad. Milles võib asi olla? Kuhu ma siis abisaamiseks lõppude-lõpuks pöörduma pean, sest valud on tõesti talumatud.

Vastus: Kirjelduse järgi jääb ikkagi mulje, et tegemist on günekoloogilise põletikuga. Alati ei näitagi analüüsid põletikku, kuid kui teil on olnud ka varem põletik, siis määraksin teile ravi. Kontrollima peaks ka uriini, võimalik, et tegemist on põiepõletikuga. Sageli on günekoloogiline ja uroloogiline põletik omavahel seotud. Seega tehke perearsti juures uriinianalüüs ja kui seal ka midagi ei leita, siis arvata võiks, et tegemist on günekoloogilise põletikuga, seda enam, kui sellega kaasneb tsüklihäire nagu teil on. Soovitaksin günekoloogi vahetada.

Mul on selline probleem, et iga kord kui jooksma hakkan, tekib WC-häda,vahepeal ka pikalt hüpates. Mis võiks sellise probleemi tekitada?
Vastus: Tegemist võiks olla pingutusuriinipidamatusega. Esialgu soovitaksin spetsiaalseid vaagnapõhja harjutusi, mida leiate lehelt www.corewellness.ee (võimalik tellida tasuta DVD). Reeglina peaks olukord paranema, kui olete kuu aega neid harjutusi teinud ja kindlasti iga päev. Soovitaksin pöörduda günekoloogi või uroloogi poole, kes täpsustaks teie probleemi, kui harjutused ei aita.

3 aastat tagasi oli mul raseduse katkemine, misjärel tehti puhastus. Peale seda on mul ovulatsiooni ajal ülitugev vesine voolus. Olen kurtnud muret paarile arstile, aga nemad ei ole sellest midagi arvanud. Olen nõus, et sel ajal ongi voolus, aga varasemaga võrreldes on see ülitugev (riided on märjad, nagu oleks püksi pissinud) ja imeliku lõhnaga. Vahepeal võtsin beebipille ning sel ajal ovulatsiooni ei olnud, siis ei olnud ka voolust, aga nii kui ovulatsioon taastus, tuli ka vana probleem päevakorrale. Ma ei ole nõus, et see normaalne on, sest varem see nii ei olnud. Mida peaksin ette võtma? Soov on veel üks laps saada. Kas tugev voolus võib seemnerakud välja uhada?
Vastus: Kui kõik analüüsid on korras – eeldusel, et olete käinud naistearstile neid andmas – eelkõige äigepreparat tupeeritisest ja emakakaelast bakt.külv, klamüüdia, go, ureaplasma, siis soovitaksin panna lokaalselt tupe mikrofloorat tugevdavaid preparaate. Neid saate käsimüügist.
Kui antud analüüsides on nihkeid, siis peaks vastavalt sellele teile ravi määrama.

3 kuud tagasi tuli mul rinnast piimataolist asja, meeletu väsimus, jne, siis sain teada, et olin rase, aga rasedus katkes, kui hakkasid päevad. Nüüd paar päeva tagasi avastasin, et tuleb jälle rinnast midagi piimataolist, seda siis vasakust rinnast ja rinnanibu sügeleb. Olen teinud mitmeid erinevaid rasedusteste ja vastused on olnud kõik negatiivsed. Palun aidake ja öelge, mida ma peaksin tegema ja kas põhjust on muretsemiseks?
Vastus: Reeglina ilmub piim raseduse teises pooles, harvadel juhtudel võib see tekkida üsna raseduse algusjärgus. Ärge muretsege, suure tõenäosusega kaob see kuu aja jooksul. Kui püsib, siis pöörduge günekoloogile, kes määrab teile tabletid, mis pärsivad piima moodustumist. Oluline on enne määrata PROLAKTIIN hormoon. Kui see on väga kõrges väärtuses, siis on vajalikud lisauuringud.

Mind on juba kolm nädalat vaevanud põieprobleemid. Nimelt selline tunne, nagu oleks põiepõletik – valu urineerimisel, tihe pissihäda ja kipitus. Käisin oma perearstil, andsin uriiniproovi, see aga midagi ei näidanud, arst kirjutas mingid rohud, võtsin ära ja ikka on kipitus. Ka pole menstruatsioon alanud, 3 nädalat juba üle läinud (ebaregulaarne menses). Naistearstil käisin kuu aega tagasi, siis oli kõik ok. Milles võib asi olla?
Soovitaksin ikkagi käia naistearstil ja teha külv uriinist ja emakakaelast ning kusitist analüüs ureaplasmale. Tavauriin ei pruugi iga kord näidata infektsiooni. Probleemiks võib olla ka tupe seenpõletik, mis tekib, kui tsükkel peetub. Täpsustage, ega Teil ei ole raseduse võimalust.

Oktoobri alguses ühel öösel tundsin suurt valu alakõhus. Mõtlesin, et algab menstruatsioon, aga see poleks võimalik, sest nädal tagasi just lõppesid päevad.
Peale urineerimist on suur valu emaka juures. Ja kõige imelikum on, et verd tuleb ka.
Ma ei oska mitte midagi teha ega kuskile minna. Ise arvan, et võib-olla on põiepõletik.

Vastus: Suure tõenäosusega ongi põiepõletik. Kui veri tuleb urineerimisel, siis võiks olla põletik põies. Kui vereeritus (vähene) emakast, siis võiks olla ka ovulatsiooniga seotud valu ja sellejärgselt vähene määrimine. Kui vereeritus jätkub, siis on kas emakatsüklihäire või põletik emakas või põies.
Soovitan minna perearsti juurde ja teha analüüs uriinist. Vajadusel võiks üle vaadata ka naistearst. Kui valu möödub ja määrimine ka üle 2 päeva ei kesta, siis ilmselt on see ovulatsioonivalu ja sellega ei ole.midagi teha. Kui asi kordub (ma mõtlen tsükli keskel sarnane olukord), siis pöörduge naistearstile, kes annab oma soovitused.

Olen 39-aastane, neli korda sünnitanud. Aborte ei ole teinud, ravinud emakakaela. Probleemiks on uriinipidamatus, kirjelduste järgi ilmselt stresspidamatus. Probleem tekib hüppamisel, kehaliste harjutuste tegemisel, pikemalt kiiresti kõndimisel, seistes aevastamisel. Niisama rahulikult kulgedes probleemi ei ole, suudan pissihäda kannatada väga kaua. Kui aga kord hakkab lekkima, siis alguses tilgad ja hiljem juba sortsude kaupa. Eriti hull on lugu umbes kahe nädala jooksul enne menstruatsiooni – siis on vahel tunne, nagu lihased üldse ei toimiks. Olen vahel jäänud äärmiselt piinlikesse olukordadesse, kus püksid on lihtsalt täis pissitud.
Põiepõletikku pole elus kordagi olnud, küll aga on 12 aastat tagasi opereeritud mingi punn, mille nimi oli saatelehel polypus uretrae – see takistas urineerimist väga, ja oli arsti sõnul umbes ploomisuurune (alguses kahtlustati üldse tupe allavajumist). Vahekorras olles tekib mul üsna tugev põiekipitus, mis vaibub umbes viie minuti jooksul pärast vahekorda. See ei tekita samas pissihäda, lihtsalt kipitab põies. Olen püüdnud iga päev natukenegi teha lihaseid tugevdavaid harjutusi ja näiteks WC-s olles mitu korda järjest urineerimist katkestada (vahel tuleb välja, enamasti ikka niriseb edasi).
Käisin naistearsti juures ja ta saatis mind linguoperatsioonile. Olen nüüd natuke ärevil. Kuidas see ling toimib näiteks 30 aasta pärast? Kui midagi juhtub, kas seda operatsiooni saab ka korrata? Kas võõras materjal ei tekita mingeid vastureaktsioone? Kas tekib probleeme vahekorras olles?
Millised võiks veel olla võimalikud meetodid?

Linguoperatsioon oleks üks võimalus. Kuidas see toimib 30 aasta pärast, seda ei tea, kuna lõikusi on tehtud alates 1995. aastast. Seni on tulemused olnud head võrreldes varasemate operatsioonidega sama diagnoosiga. Vajadusel saab uuesti lingu panna, kui esimesega tekivad probleemid. Sel juhul peaks soovitama teist liiki lingu. Selline olukord tekib küll üsna harva. Kindlasti on alternatiiviks võimlemine, mille kohta leiate info ja saate tasuta harjutuste plaadi tellida www.corewellness.ee ja usun, et sellega peategi alustama. Operatsioon on ikka viimane võimalus.

Juba mõnda aega olen hädas limase voolusega tupest. Ka urineerimise ajal olen märganud, et eritub lima. Varem on olnud ka voolust, aga mitte sellisel kujul (veniv ja limane) Olen käinud kahel erineval arstil ja võetud erinevaid proove aga mitte midagi ei leita.. Mis võiks olla probleemiks?
Vastus: Kui analüüsid on korras, siis suurenenud vooluse põhjuseks võiks olla tupe mikrofloora muutus. Soovitaks mikrofloorat tugevdavaid tupekuulikesi või geeli. Neid on suures valikus apteegis käsimüügis. Kindlasti soovitaks genitaalide pesuks apteegikosmeetikat (mõeldud just intiimpesuks). Ei soovitata pidevalt kanda pesukaitseid, mis omakorda soodustavad tupe
mikrofloora muutust. Loomulikult mingi voolus peab olema igal naisel. Normaalse vooluse hulk on erinev. Mõnedel on tõesti seda pisut rohkem ja mõnel vähem. Kui see hulk on häiriv, siis soovitaks aegajalt kasutada tupekuulikesi ja järgida hügieeni.

Jaanuarikuust olen käinud pidevalt naistearstide vahet. Algul oli pidev kuivus tupes, avastati bakteriaalne vaginoos ning põiepõletik. Kirjutati tupekuulikesed ja tabletidsamuti võttis partner ravimeid. Ise võtsin veel põepõletikuravimeid. Seejärel kirjutati lahustuvad tabletid, mida tarvitasime samuti, saime kõik korda. Kuid nüüd on teatud ajal kuus see tunne jälle ning lisaks ka pidev urineerimine, samuti vahekorras olles. Uriiniproovi olen andnud, põiepõletikku pole, kasutan ka apteegist ostetud intiimpesugeeli, kuid siiani ei aita miski.
Vastus: Kui peale ravi kõik kordub, siis tuleks mõelda ka mehe põletikule, seega soovitaks mees saata meestearstile. Ebaselgeks jäävad teie analüüside vastused, kas sealt üldse leiti midagi? Sooviks teada ka teie vanust.

Olen sünnitanud 3 last ja mind piinab mure, et kui aevastan, köhin, hüppan, siis uriin lihtsalt voolab, kinni hoida on võimatu. Elukvaliteet kannatab täiega ja vajan abi, enam ei suuda.
Vastus: Jääb mulje, et tegemist pingutus-uriinipidamatusega. Sageli see tekibki peale sünnitusi. Esialgu soovitan võimlemisharjutusi, mis kindlasti parandab olukorda. Võimlemisega peab tegelema kogu aeg. Vt. www.corewellness.ee Kui tegemist on uriinipidamatuse raskema vormiga, siis soovitan linguoperatsiooni. Minu vastuvõtule saab registreeruda tel 7319100 TÜK Naistekliinik (Puusepa 8) või Elite Erakliinik (Sangla 64) 7409930.

Olen teile enne kirjutanud. Mul on müoom emakas ja pidevad verejooksud, olen käinud haiglas puhastusel. Arst ütleb tsüsti kohta, et see läheb katki ja kaob ära. On see nii?
Vastus: Tsüstid on erinevad. Tsüklihäired ja selle foonil tekkinud tsüstid reeglina kaovad ise mõne aja möödudes. Katki lähevad need harva. Kui on tõelised tsüstoomid, mis ise ei kao, siis neid tuleb reeglina opereerida. Tsüstid võivad katki minna, kuid seda juhtub harva. Reeglina tsüste esialgu jälgitakse. Opereeritakse sel juhul kui on kaebused valudena või kui püsivad pikemat aega.

Olen 40aastane naine. Olen 2 korda sünnitanud. Seitse aastat tagasi eemaldati emakas müoomide tagajärjel. Mure on selline, et kõik tupelihased on väga nõrgad ja tupp avar. Olen kasutanud tupekuule ja teinud tupelihaste harjutusi, aga tulemus on null. Kas on võimalik ka mingil teisel moel seda probleemi lahendada, operatsioni teel. Olen väga kurb, kuna meie peres on seks väga tähtsal kohal ja ei suuda mehele seda pakkuda. Abikaasa on öelnud, et ei tunne nagu midagi.
Vastus: Võimalik, et tupeseinad on lõtvunud või vajunud. Probleem võib olla ka ainult lahkliha nõrkusest. Millega tegemist ja mida teha saaks, saab ainult günekoloogilisel läbivaatlusel öelda. Seega soovitaks naistearsti visiidile minna.

Mul pidevalt alakõhus valutab, kord vähem ja siis rohkem, on pressimistunne. Ultraheliuuringul avastati paremal munasari läbim.4,8 ja tsüst 4,0. Mul on ka emaka müoom 1,5 mm. Mis edasi, andke palun nõu, kas operatsioon?
Vastus: Emakamüoom on väike ja seda ei peaks opereerima, kui see just ei paikne emakaõõnes ja pole ka verejookse. Tsüsti suhtes peab teid esialgu jälgima. Sageli on naistel nn funktsionaalsed tsüstid, mis peale mensest ära kaovad. Seega peale mensest peab teid uuesti vaatama. Kui valud on väga tugevad, siis peate pöörduma erakorraliselt naistearsti poole.

Olen 35 a. naine, probleemiks stresspidamatus (võib-olla ka sega-). Probleem on olnud juba vähemalt gümnaasiumieast, kord suurem, kord väiksem. Sünnitanud ei ole. Joosta vahel saan, vahel mitte. Hüpata mitte kunagi. Kurtsin hiljuti naistearstile, kes soovitas pöörduda perearstile, lasta kontrollida põiepõletikku ja kui see välistatud, siis lasta suunata urodünaamilistele uuringutele ning sisendas lootust. Perearst kontrollis, põiepõletikku pole. Seepeale aga laiutas käsi, et tema küll ei oska midagi teha. Minu soovi peale ikkagi kirjutas saatekirja uroloogile, kuid Tartu Kesklinna Polikliinikus. Kuna perearst tundus antud küsimuses täitsa võhik, hakkasin ise uurima ja lugesin, et naistearsti soovitatud urodünaamilist uuringut saab Tartus teha üksnes Kliinikumis, s.t Maarjamõisas? Kas mul on üldse mõtet minna polikliinikus vastuvõtva uroloogi poole või peaks selle aja laskma tühistada ja paluma saatekirja mõne Kliinikumi uroloogi juurde?
Vastus: Kindlasti soovitaks teha urodünaamiline uuring. Uroloog võiks sinna saata. Samas võite ka minu vastuvõtule tulla ja saaksin ka ise kõik korraldada. Kui uuring on tehtud, siis saab otsustada ravi suhtes. Minu vastuvõtule registreerige end kas üldnumbril 7319100 (võimalik pikk järjekord) või neljapäeviti tel 7319999 kella 09.00-13.00 vahel (kabineti tel).

Algasid verejooksud, sattusin haiglasse. Samal ajal algas põieprobleem, ajab iga natukese aja tagant WC-sse, valus ei ole. Tehti puhastus, on võetud vereproovid, pissiproovid, aga ei tea, miks käin pissil tihti. Avastati ka emaka müoom. Olen tüdinenud WC-s elamisest.
Suure tõenäosusega võib avastatud müoom suruda teie põiele ja sellest urineerimishäire. Välistama peaks põiepõletiku. Soovitaks esialgu põieteesid ja täpsustada müoomi suurust ning selle paiknemist emakas. Vajadusel peaks sõlme eemaldama.

2 aastat tagasi tehti mulle op ja igasugune uriinipidamatus kadus. Praegu tundub, et vana probleem hakkab tagasi tulema. Kas see on võimalik ja kas siis tuleks uuesti op-ile minna?
Vastus: Reeglina peale linguoperatsiooni jääb efekt ikka elu lõpuni. Samas on olnud olukordi, kus tõesti pannakse uus ling (küll pisut teistsugune). Enne peaks ikka täpsustama, millise uriinipidamatusega tegemist on. Võimalik, et saab aidata võimlemise ja rohtudega. Uue operatsiooniga ei peaks kohe kiirustama.

Olen 16. Hakkasin hiljuti elama suguelu. Peale seda tekkis mul tihe WC-s käimise vajadus ja oli ka valus pissida ning nii umbes nädal aega. See oli umbes kuu aega tagasi. Nüüd ei ole enam valus. Ja koolis ei ole pissihäda üldse tunda, aga kui koju jõuan, siis on nii kange häda, et ei jõua WC-ssegi joosta. Ja on ka tihe vajadus. Algul tuleb normaalselt, aga siis igakorraga üha vähem, kuni lõpuks ei tule enam midagi. Öösiti ei ole vajadust WC-s käia. Mu sõbranna rääkis, et temal oli algul samamoodi. Kuna mul on hetkel elus olnud ka väga stressirohke periood, siis kas on võimalik, et see kuidagi mõjutab?
Vastus: Antud kaebused võivad olla sellest, et hakkasite suguelu elama. Teie tupe mikrofloora ja noormehe mikrofloora harjuvad. Sageli ongi mõnda aega probleem põiega. See, et kodus olles tekib vajadus tihedalt käia WC-s ,võib olla tingitud stressist. Kuna te öösiti ei käi tualetis ja ka koolis ei käi, ei tohiks mingit haigust olla. Soovitaks regulaarselt ja piisavalt juua vedelikku, soovitavalt vett. Kas te koolis ikka joote?. Võimalik, et koju tulles lõpuks põis täitub ja ka sellest probleem.

Paar nädalat tagasi avastasin tupel paar näsa, kohe ei pööranud tähelepanu, ei tahtnud endale paanikat tekitada aga siis otsustasin arsti juurde minna, eelmise nädala neljapäeval. Võeti proovid ja vereproov, kohe ütles arst (kes oli väga napp suhtleja, ma ei saanud isegi vastuseid küsimustele), et on kondüloomid. Ostsin Warteci lahuse ja reedel alustasin protseduuridel käimist, kus ta määris seda mulle. Nüüdseks on 3 päeva ravi tehtud. Vereproov oli negatiivne, üks proov veel, ühe proovi vastust ootan. Mõtlen aga, kust sain selle? Elan koos elukaaslasega, kellega olen ka olnud vahekorras viimased 5 või 6 kuud, ilma kaitsevahendita küll. Mõtlen kas sain temalt või siis need kuud tagasi? Mida edasi teha? Olen väga paanikas, sest see pidi tekitama emakakaelavähki ja muudki.
Näsad ei pruugi olla ka alati kondüloomid, usun, et vastus peaks seda näitama. Wartec sel juhul on hea ravi. Kui need on tõesti teil kondüloomid, siis võisite nakatunud olla kunagi varasemast ajast ja nüüd need ilmnesid. Sageli need löövad välja immuunsüsteemi nõrgenemise tagajärjel, vallandavaks faktoriks võib olla ka stress. Kondüloome on mitu sorti ja välisgenitaalidel nähtavad näsad on tekitatud HPV 6 j 8 st tüvest, neid ei peeta vähitekitajateks. Kõrge vähiriskiga on hoopis teised tüved, mis paiknevad emakakaelal ja näha neid silmaga pole.

Kõht valutab juba teist päeva ning valu lööb ka selga, käisin arsti juures ja tehti uriini- ja vereaalüüsid, aga need on korras. Uuriti ka magu, ka see paistis korras olevat. Siiski on mul imelik valu. Tunnen, kuidas temperatuur tõuseb ja langeb pidevalt ning valuhoog tugevneb õhtul kella 10 ajal ning nii homikul kella 9, siis leeveneb paariks tunniks ning kolmest hakkab jälle tugevnema, siis leeveneb paariks tunniks ja algab jälle. Tualetis käin ka iga tunni tagant – kui kõik korras oli, käisin 4-5 korda tulaletis. Kas teate, mis võiks seda põhjustada?
Kui käite sageli tualetis ja kõht valutab, siis tegemist võib olla infektsiooniga. Võimalik, et tegemist põiepõletikuga, kuigi analüüs seda veel ei näidanud. Soovitan võtta põieteed ja apteegist osta käsimüügil olevad preparaadid põiepõletiku vastu. Soovitav on rohkelt juua vedelikku. Kui olukord ei parane paari päevaga, siis pöörduge uuesti perearsti poole.

Umbes kuu tagasi, olles viirushaiguses oksendamise ajal ei suutnud korduvalt kontrollida põit ja põis tühjenes püksi. Nädal tagasi partneriga olles voodis peale vahekorda avastasime loigu voodis ja eile püstijalu, kui partner valmistas ette vahekorda, tegin püksid taaskord märjaks. Rohkem kaebusi ei ole, tihti WC-s ei käi ega mingit haigust ei ole.
Vastus: Teid peaks kontrollima põiepõletiku suhtes. Kui põletikku pole, siis võib olla tegemist stressuriinipidamatuse erivormiga. Selleks peate pöörduma kas günekoloogi või uroloogi poole. Kui diagnoos kinnitub, siis võiks mõelda edaspidi linguoperatsioonile. Enne ikka soovitaks spetsiaalseid võimlemisharjutusi ja suure tõenäosusega operatsiooniga ei pea kiirustama.

Olen 19 a. ning rase (on väga oodatud rasedus), varem üks rasedus katkenud. Arstile lähen alles kuu keskel (esimesele visiidile), arvutuste järgselt peaks olema rasedust 5 nädalat ning tunnen, et urineerimis vajadus on tunduvalt suurem ning isegi natuke meenutab põiepõletikku vahel. Millest see tingitud võib olla ning mida ise teha, et hoida ära võimalikku katkemist?
Vastus: Raseduse algul võivad olla ebamäärased kaebused ja kerged valud alakõhus (tunne nagu algaks menses). Sagedasem urineerimisvajadus on sageli ka raseduse ajal. Valude korral soovitaks võtta Noshpa tbl kuni 3 tbl päevas (saab käsimüügist) ja juua kord päevas 1 klaasi põieteed.

Olen 48-aastane naine, 1 korra sünnitanud 25 aastat tagasi ja 2 korda aborti teinud. 2 aastat tagasi läksin mehest lahku, samal ajal jätsin ka ära rasedusvastased tabletid. Menstruatsioone ei tulnudki, algasid klimakteersele perioodile omased vaevused. Kasutanud olen apteegiravimeid. Pool aastat tagasi leidsin uue sõbra ja alustasin uuesti ka seksuaalelu. Praktiliselt samal ajal algasid probleemid uriinipidamatusega, arvasin algul, et äkki on need asjad omavahel seotud, s.t. ma polnud ju juba mitmeid aastaid nii tihedalt seksinud. Nüüd aga tunnen, et probleem üha süveneb. Kui algul tulid ainult tilgad köhides, aevastades, hüpates ja naerdes, siis nüüd võib vahel juhtuda, et ei suudagi põit valitseda, s.t. enne kui WC-sse jõuan, ongi püksid lausa märjad. Olukord on väga ebameeldiv ja piinlik. Irooniline on just see, et – lõpuks ometi on mu elus mees, kes suudab mind südamest naerma ajada — ja mina ei suuda seda nautida, sest pean pidevalt mõtlema oma hädale… Muidu urineerimine tihenenud pole, olen peale sünnitamist pea terve elu käinud öösiti korra või isegi paar WC-s ja hommikuti kuhugi kodust-töökohast kaugemale minnes, eriti pikemasse sõitu, ei ole olnud arukas midagi juua, et mitte hätta jääda WC otsimisega, see on alati nii olnud. Naistearstilt olen kuulnud, et emakas on pisut alla vajunud, eks see vist sellest. Hakkasin nüüd tegema vaagnapõhja harjutusi, mis siit lehelt leidsin – aitäh teile info eest! – aga juurdlen, kas peaksin siiski ka muud abi otsima. Kas oleks näidustatud ling-operatsioon ja kuhu peaksin sel puhul pöörduma? Kas on olemas mingeid ravimeid? Elan maal ja pole seetõttu ühtegi Inkotuba veel külastanud. Pean tunnistama ka, et olen ülekaalus, 170 cm pikkuse kohta on 85 kg liigpalju, teen jõukohast trenni – jalgratas, kõndimine, ujumine, tants, võimlemine – ja valin ka toitu, aga tulemused on väga visad tulema, ülekaal tekkis kilpnäärme alatalitusest ja suurenes just stressiolukorra (lahutus) ja menopausi alguse tõttu. Tean, et ka liigsed kilod süvendavad uriinipidamatust, püüan kõigiti kaalu alandada.
Vastus: Teie kirja lugedes jääb mulje, et tegemist uriinipidamatusega, mis seotud eelkõige pingutamisega. Seega sobiksid teile esialgu vaagnapõhjalihaste harjutused ja kaalu langetamine. Teie olete menopausis, siis reeglina uriinipidamatus süveneb ja ilmnebki just sellel perioodil. Kuna günekoloog oli öelnud, et teil ka allavaje olemas, siis selles suhtes peaks teid üle vaatama. Väike tupe allavaje ei pruugi olla uriinipidamatuse põhjuseks. Suure tõenäosusega sobiks teile edaspidi linguoperatsioon, kui harjutused ei paranda teie olukorda 4 nädala möödudes. Kindlasti soovitan teha harjutusi iga päev, muidu pole sellest kasu.Kui olukord paraneb, siis peaksite harjutusi jätkama. Kui elate Tallinna lähedal, siis soovitaks minna Keskhaigla günekoloogi juurde. Kui elate Tartule lähemal, siis minu vastuvõtt toimub neljapäeviti kell 09.00-13.00 Puusepa 8. Registreerida saate tel 7319100 või neljapäeviti kabinetti helistades 7319999. Elite kliinikus (erakliinik) Sangla 64, vastuvõtt kolmapäeviti kell 16.00-20.00 tel 7409930

Olen 30 a naine. 4 nätalat tagasi oli mul raseduse katkestamine. Verd tuleb mul ikka veel! Mõnikord tuleb kohe väga kõvasti ja siis määrib. Kõht valutab mul kogu aeg. Elan Soomes ja protseduur tehti ka Soomes. Kuna rasedus oli väike, tehti seda tabletiga.
Vastus: Kui nii kaua määrib, siis kindlasti peaks kontrollima ultrahelis, kas ikka kogu rasedus on väljunud. Kahtlus on, et tegemist retensiooniga, seega soovitan pöörduda naistearstile.

Olen 31aastane naine. 8 kuud tagasi sünnitasin loomulikul teel. Lapse sünnikaal oli 4 kg. 4 kuud peale sünnitust hakkasin kannatama uriinipidamatuse all. Alguses oli paar tilka ainult, nüüd aga tuleb peaaegu kõik uriin välja ja ma ei saa seda kontrollida. Kui see on seotud sünnitusega, miks uriinipidamatus ei tulnud kohe peale sünnitust? Viimasel ajal kogen veel seljavalusid. Ja seljavalude tagajärg on vasaku jala krambid. Äkki on uriinipidamatus kuidagi seotud närvidega? Käisin juba uroloogi juures, neuroloogi juures isegi Hiiu haiglas, ei leitud midagi. Mida teha?
Vastus: Soovitaks teha uriinist külv perearsti juures. Põletiku korral tuleks seda ravida. Edasi soovitaks günekoloogi juurde.Suure tõeb näosusega on uriinipidamatus seotud ikkagi sünnitusega, mis ilmnes hiljem. Kindlasti peab teid nägema günekoloog ja täpsustama diagnoosi.