NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Väikelapse märjad ööd (09.01.2013)

Väikelapse märjad ööd (09.01.2013)

Mul on mure oma 2,10 a tütre pärast. Alates 2 a oleme päeval täiesti kuivad, ka lõunaune ajal äpardusi ei juhtu. Sel sügisel proovisime 1x mähkmevabu öid. Algus oli nagu ikka paar ööd kuiv, siis tuli piss, siis tuli pissiöid rohkem ja siis läks pesumasin katki st selleks korraks jäi asi katki.
Uuesti alustasime öise mähkmevaba olekuga novembris. Kõik tundus olevat normaalne, st üksikuid öid kuus juhtus, aga väga harva. Nüüd aga äkki dets alguses oli selline periood, kus laps pissis nädal aega järjest igal ööl alla. Mingit pahandamist meil sellega seoses ei ole. Vaikselt paneme uued riided ja üldjuhul magame edasi ühiselt teises voodis – nii tahab ta öösel ärgates ka siis, kui kuiv oli. Siis oli mitu nädalat, kui ööd olid pissivabad. Aga nüüd on pärats pühi on jälle kõik ööd pissiga ja märja voodipesuga. Täna pissis koguni 2 korda. Ise olen täheldanud mingi seose tema pissilkäikudega. Pikka aega oli meil nii, et viikmane piss tuli kl 22 ja siis ta uinuski. Nüüd on mitu nädalat selline aeg, kui ta vahel pissib ´viimati kl 19 ja pärast seda enam ei taha. Kuna on käsil ka “ei taha aeg”, siis potile suunamine ei õnnestu. Stressiga asi seotud ei ole, sest midagi meie pereelus muutunud ei ole. Laps saab palju tähelepanu nii minult kui mehelt. Õhtuti mängime palju koos- nagu varemgi oleme teinud. Lasteaias ei tea, et midagi oleks juhtunud. Nii väike laps ei räägi eriti midagi veel ja kasvatajad ütlevad, et kõik on hästi. Kas on alust loota et see laheneb iseenesest, kui rahulikuks jääda ja lihtsalt vahetada linu, kuni asi jälle normaliseerub? Või tuleks midagi teha – minna perearsti juurde vms. Põiepõletikku lapsel ma arvan, et ei ole. Mingit valu tal ei ole, palavikku ka mitte, laps on rõõmus ja päeval pissib tavalistes kogustes. Perearstile helistasin – ta arvas, et põiepõletik see küll ei ole. Väike probleem on tal alati olnud kakamisega, st kõht kipub kõhukinnisusele. Alates 1. eluaastast oleme sellega tegelenud ja ta kakab regulaarselt, kaka on vahel kõvavõitu, aga verd jms on selles üliharva. Hirmu potile minna tal ei ole olnud. Hoiame menüü ja toiduvalikuga (kiudained jms), teeme refleksoloogilist massaaži iga päev, aitame heade bakteritega (vastavalt vajadusele võtame üht looduslikku preparaati, mis soolefloorat aitab hoida). Mida teha?

Vastus: Teil on väga tubli väike tütar. Kõikide laste oskuste areng võtab aega. Teie tütar saab 3 aastaseks. Selles vanuses õpib laps päeval tunnetama oma põie täitumist, aru saama, kui suur võib pissihäda olla, et ta jõuaks õigel ajal, kuivade pükstega, potile. Öine voodimärgamine peab ära kaduma 5-aastaselt. Juhul, kui Teie laps on olnud järjest 6 kuud öösiti kuiv ja siis tekib uuesti märgamine, tuleks arsti juurde pöörduda. Öist voodimärgamist soodustab ka kõhukinnisus, mille raviga tuleb kohe tegeleda. Kaka peab olema ühtlane, vormitud, mitte suurema läbimõõduga kui lapse 2 sõrme. Ebamugavus kakamisel soodustab kakamise tagasihoidmist ja sellega koos hakkab laps ka pissihäda maha suruma ning sageli katkestab pissimise ära enne, kui põis päris tühjaks saab. Eeldan, et Teie lapse pott on lapse pikkusele vastav, s.t. kas laps kasutab veel väikest potti või suurele potile on olemas laste prill-laud ning pingike jalgade alla, et laps saaks mõnusalt lõdvestunult potil istuda. Õiges asendis tuleb põis paremini tühjaks ja öine pissi mahub korralikult tühjendatud põide ära. Kokkuvõttes annaksin Teie lapsele veel aega kasvamiseks ja öiseks kuivaksjäämiseks. Kui mure jääb püsima, mõõtke ära 3-4 päevast uriini portsu ja pidage veelkord nõu oma arstiga.