NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

Probleemid kateetriga (03.05.2012)

Probleemid kateetriga (03.05.2012)

90aastane patsient viidi haiglasse – vajus kokku, diagnoos krooniline kopsupõletik. Oli 8 päeva haiglas. Viidi hooldushaiglasse taastuma, kus oli 23 päeva. Kõik need päevad kandis kateetrit. Anti haige koju. Kodus piss välja ei tulnud. Kiirabi pani kateetri. Järgmisel päeval saatis perearst õe, tekkinud oli põletik. Taheti teha operatsiooni kõhu kaudu. Arst ei ole ise näinud, kui armetu patsient on. Uroloogi sõnul pidi olema ohtlik operatsioon. Patsient on nõrk. Istuma tuleb teda tõmmata. Kuid olen kuulnud, et kateeter ei tohi kaua olla peal. Võib tekkida põletik, mis ka on juhtunud. Rohtu kirjutati. Kas nii tohib jääda? Või ei tee arst oma tööd?
Vastus: Arvan, et kõik arstid teevad oma tööd südamega ja korrektselt, vastasel korral nad poleks arstiks õppinud. Ilmselt on probleem patsiendi raskes seiundis. Loomulikult võib olla ka kateeter kusetoru kaudu ja vajadusel saab seda vahetada ning ka kusepõit loputada. Ka kõhukaudse kateetri kaudu on põletikuoht ja põletikuvõimalus pidev.
Küsimus on siiki patsiendi hooldamises ja ilmselt praeguse raske seisundi juures on mõistlik kasutada püsikateetrit ning vajadusel määratakse lisaravim. Minul on raske anda hinnangut, milline variant hetkel sobib, kuna ei ole patsiendi seisundit näinud.
Peamiseks otsustajaks antud juhul jäävad siiski pereõde ja perearst, kes kõige paremini oskavad hinnanguid anda ning otsutavad vajaduse kateetri vahetuse või selle kõhukaudse asetamise üle. Peamine on siiski korralik kateetri hooldus patsiendil.