NB! Konto number ja ettevõtte nimi on muutunud!

7a tüdruk pissib öösiti voodisse (16.09.2015)

7a tüdruk pissib öösiti voodisse (16.09.2015)

Küsimus:
Tere, minu küsimus puudutab minu 7-aastast tütart, kes endiselt öösiti voodisse pissib. Probleem algas ca 3- aastaselt (muidu jäi kuivakd ca 1.5 aastaselt) ja probleem on tänaseks juba igaöine. Oleme aastate jooksul proovinud nii erinevaid alternatiivmeditsiini võimalusi kui ka alarmaparaati jm voldikutes soovitatud meetmeid. Kolm nädalat tagasi alustasime Minirini võtmist. Esimesel nädalal pidas kuivana vastu 4 ööd, teisel nädalal üle öö ja nüüd kolmandal nädalal on jälle igakuiselt alla pissinud. Kas on mõtet sellisel juhul rohu võtmist jätkata või on see märk sellest, et tema puhul see rohi siiski ei toimi? Ja samuti, kas oskate kommenteerida, kas rohi võib mõjutada trombotsüütide sisaldust veres? Nimelt on lapsel olnud aastaid tagasi suuri probleeme trombotsüütide madala tasemega veres (trombotsütopeenia) ja nüüd viimastel nädalatel olen taas täheldanud täppverevalumeid lapse kaelal, mis viib paratamatult küsimuseni, kas see võib olla rohust tingitud ja kas tuleks sellisel juhul rohu võtmine katkestada?

Vastus:
Tere! Teie küsimuse esitamisest on päris tükk aega mööda läinud. Tõenäoselt Teie tütar kuivaks ei ole veel jäänud. Alustaksin vastamist miniriinist, mida on kasutatud ka hüübimishäirete ja trombotsüütide häirete raviks. Seega enamasti trombotsütopeenia ei ole miniriinravi vastunäidustuseks. Samas on olemas hüübimisfaktorite ja trombotsüütide kombineeritud haigusseisundeid, kus miniriini kasutamine ei ole näidustatud. Kuna ravitulemus ei ole olnud väga hea ning täppverevalumeid on hakanud juurde tulema, siis praegu miniriini enam ei soovita. Teie lapse hematoloog oskab kindlasti öelda, kuivõrd vastunäidustatud minirin on.

Öise voodimärgamise ravis on väga oluline küllaldane vedeliku tarbimine, mille saate arvutada kui korrutate lapse kaalu 40 ml -ga. Vedelik on kõik, mida saab tassist juua. Selle üldvedeliku võiks jagada 7 korrale ning 5 korda tuleks juua hommikust kuni kella 17:00, 2 korda jääb õhtupoole kuid mitte enam viimased 2 tundi enne magamaminekut. Joomised saate siduda toidukordade ja pissilkäimistega. Üks voodimärgamise põhjuseid on vähene vedeliku tarbimine päeval.

Võiksite ära mõõta kui suur on päevane pissi portsjon, mis peaks olema 7 aastaselt 210-240 ml. Kui pissi hulk on suurem, tuleb sagedamini tualetis käia, kui väiksem, pöörduge perearsti poole, et vajadusel teha täpsemad uuringud või suunata lastenefroloogi vastuvõtule.

Milline medikamentoosne ravi oleks sobivaim, kahjuks kirja teel öelda ei saa.

Kiiret paranemist,
Aili Traat